V rámci platformy Open House, která otevírá v Praze i v Brně ikonické stavby a ukazuje skryté klenoty architektury, dostanou prostor příběhy, co mohly být pod nánosem turbulentních dějin minulého století zapomenuty. Během vycházek s kurátory a odborníky se seznámíte tentokrát třeba s osudy majitelů salonů a módních návrhářů a historickým vývojem módních salonů v Čechách.

Během procházek v okolí Václavského náměstí a Národní třídy možná netušíte, že procházíte místy, kde se zrodil styl zdejší meziválečné éry. Budovy, které dnes obývají kanceláře nebo se v přízemí nacházejí večerky s neony, navštěvovaly bohaté a mocné dámy. Salony Podolská, Rosenbaum, Roubíčková dokázaly splnit přání i náročné klientely a držet krok s v té době nedostižnou pařížskou módou.

Jmenujte jméno a styl osobnosti, která pro vás ztělesňuje prvorepublikovou eleganci. Bude to pravděpodobně Adina Mandlová a její modely například ve filmu Kristian. Jednalo se o oblečení, které jí ušila Hana Podolská, a róba, v jaké se ukáže ve scénách v Orient baru, vyšla na průměrné tři platy.

Podolské se přezdívalo „česká Coco Chanel“ a mezi její klientelu patřily nejen herecké hvězdy, ale také operní pěvkyně Jarmila Novotná, automobilová závodnice Eliška Junková a Hana Benešová, manželka prezidenta Edvarda Beneše.

Speciální komentovaná vycházka pod vedením historičky Markéty Čejkové, která se bude konat 28. dubna (už vyprodaná) a 5. května, žádný z legendárních módních salonů už bohužel neukáže zevnitř. Tradice byla přerušena, ať už kvůli znárodnění podniku, jako to bylo v případě Podolské, či situaci ještě tragičtější, jako když život Arnoštky Roubíčkové vyhasl v koncentračním táboře Treblinka.

Arnoštka Roubíčková
info Foto autor neznámý, volné dílo
Arnoštka Roubíčková

Ještě předtím ale majitelka salonu, která se narodila jako Ernestina Popperová, prožila život, který by inspiroval nejednoho obdivovatele silných žen. Své podnikání založila po rozvodu, v ulici Nekázanka v Praze.

V roce 1916 přestěhovala svůj podnik do Paláce Koruna na Václavském náměstí, kde provozovala Modelový dům Roubíček. Její salon byl známý kvalitními modely ovlivněnými secesí a art deco a oblékaly se u ní významné osobnosti, včetně herečky Hedy Lamarr, považované za nejkrásnější ženu své doby.

Štěstí měl jen Oldřich Rosenbaum, mimořádně talentovaný návrhář a podnikatel. Vedl salon ve Štěpánské ulici a jeho jméno neslo váhu podobnou jako proslulé módní značky Paquin nebo Patou. V roce 1938 odešel do New Yorku, kde pokračoval pod americkým jménem Oldric Royce. Jeho pražský salon byl arizován a jeho stopa se v Čechách na dlouhá desetiletí ztratila.

Salon Hany Podolské
info Foto NFA

Open House a Markéta Čejková vás k ní vezme zpět. Prostřednictvím archivních fotografií a erudovaného výkladu ožívá vrstevnatá historie naší módy. Československo nebylo módní Sibiří, ba přímo naopak. A to nejen díky „svaté stylové trojici“, kterou zmiňujeme výše.

Během procházky zazní i jména, která se zatím nevrátila do povědomí: František Bárta, Marta Loeffová, Hedvika Vlková. Jejich příběhy jsou tiché, ale důsledné a často přesahují jejich tvorbu jako takovou.

Vrcholem programu platformy Open House Praha bude každoroční stejnojmenný festival, který letos proběhne od 12. do 18. května a ukáže 125 běžně nepřístupných budov po celém městě, některé z nich se předvedou návštěvníkům zcela zdarma.