Nákupy a prodeje umění. Nová jména, která se vyplatí sledovat. Stará jména, která se vyplatí kupovat. Česká i mezinárodní umělecká scéna zblízka. Forbes Art je pravidelný souhrn, který vám naservíruje to nejzajímavější, co se v umění a na uměleckém trhu děje. Jednou měsíčně. Na jednom místě.
Sbírka za 22 miliard korun i rekordní Warhol
Toto pondělí v newyorském sídle Sotheby’s vyvrcholila aukční událost minimálně několika posledních sezon – prodej sbírky manželů Macklowových.
Vynesl rekordních 922,2 milionu dolarů (přes 22 miliard korun) a o celých devadesát milionů tak překonal dosavadní rekord, který drželi zesnulý bankéř David Rockefeller a jeho manželka Peggy – jejich sbírka se v roce 2018 vydražila za 832 milionů dolarů.
První části sbírky, kterou realitní magnát Harry Macklowe a jeho žena vytvořili během šestiletého manželství, se dražila loni v listopadu. V pondělí šlo do aukce zbylých třicet děl. Mezi nimi jména jako Mark Rothko, Andy Warhol, Pablo Picasso, Alberto Giacometti, Gerhard Richter, Sigmar Polke, Jean Dubuffet and Willem de Kooning.
Vůbec nejdražším uměleckým dílem se stal Rothkův obraz „Bez názvu“ z roku 1960, který před pondělní aukcí nebyl nikdy veřejně vystaven. Jeho prodej vynesl 48 milionů dolarů. Další hvězdou byl Warholův pozdní „Autoportrét“, dokončený jen několik měsíců před umělcovou smrtí v roce 1987. Prodal se za 18,7 milionu dolarů.
Hvězdný umělec se slovenskými kořeny v květnu navíc zaznamenal svůj nový aukční rekord. Portrét Marilyn Monroe z roku 1964 se u konkurenčních Christie’s vydražil za 195 milionů dolarů. Obraz koupil Larry Gagosian, světoznámý obchodník s uměním.
Aukční sezona vrcholí v Česku, vlna Toyen se dál valí
Květen a červen bývá pro aukční domy nejvýznamnějším obdobím, takže nové rekordy můžeme čekat i doma. Ten první zaznamenala žádaná tvorba Toyen.
Její obraz „Vidím, že má bílá stránka zezelenala“ v online aukci pořádanou Adolf Loos Apartment and Gallery vystoupal ze šesti milionů na 28,5 milionu korun a stal se nejdražším poválečným obrazem autorky. Potvrzuje se, že pandemie umělecký trh trvale zdigitalizovala, a přes internet dnes nakupují i ti, kteří se tomu léta bránili.
Děkujeme, ruské peníze nechceme
Pařížské Centre Pompidou v květnu oznámilo, že pozastavilo příjem daru v hodnotě patnáct milionů korun od Vladimira Potanina, jednoho z nejbohatších Rusů.
Oligarcha zatím stále uniká západním sankcím, a i díky tomu v Rusku dokončuje úspěšné tažení a buduje bankovní impérium. Potanin zároveň po dvaceti letech odstoupil z představenstva newyorkského Guggenheimova muzea.
Adié Medo
Poslední sbohem řekl tento týden nejen umělecký svět Medě Mládkové. Známá mecenáška a sběratelka umění zemřela 3. května ve věku 102 let. Pro Čechy pomohla znovu objevit Kupku, zrekonstruovala Werichovu vilu a stojí i za zprovozněním Muzea Kampa v bývalých Sovových mlýnech.