Když někdo dělá svoji práci s vášní, je to vidět. A když se v oboru pohybuje už od dětství, pak o to víc. Dcera zakladatelů známého šperkařského domu Jenny Halada šperky doslova žije. I když její cesta k nim nebyla tak úplně přímá, jak by se mohlo zdát.
Od malička byla šperky obklopena, její rodiče Štěpán a Lia Haladovi – zlatníci a zakladatelé značky Halada, jí už jako malému dítěti dávali za úkol přivazovat k vyrobeným šperkům cedulky. Dnes Jennifer navrhuje vlastní šperky a v původně rodinném podniku, který letos oslaví pětačtyřicáté výročí, působí jako hlavní designérka.
Její pozici ve firmě Halada nenarušila ani akvizice, během níž se před pěti lety někdejší rodinná značka zařadila do portfolia české skupiny ALO jewelry – největšího prodejce diamantových šperků v Česku a na Slovensku.
Pod jejími křídly se naopak značce Halada daří nadále rozšiřovat obchodní síť, přičemž v minulých letech došlo k otevření několika nových butiků, například v Ostravě či Bratislavě, a také k rekonstrukci pobočky na nejprestižnější pražské adrese – Pařížské – za desítky milionů. Vitrína minimalistických šperků navržených Jenny Halada ale dodává jinak multibrandovému podniku stále duch tradiční rodinné firmy.
„Pro moji práci se nezměnilo vlastně nic a v ničem mě to neomezuje. Stále mohu pracovat na svých kolekcích a vážím si toho, že mi v ALO jewelry nechávají stoprocentní volnost ve všech směrech,“ konstatuje Jenny Halada.
Její cesta na zlatnické dráze ale nebyla vždy úplně hladká. Ačkoli v současnosti žije nedaleko za Prahou, narodila se v Německu. Její otec je sice Čech, ale matka pochází z nizozemského Haagu a společně s Jenny a jejími dvěma sourozenci žili dlouhá léta v Německu. I proto pro ni bylo později složité v Česku se uchytit, přesto se nakonec rozhodla jít studovat design na Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze.
„Je pravda, že v jeden okamžik jsem váhala, co budu dělat. Jestli jít pracovat se zvířaty, která jsem milovala, protože jsem vyrůstala uprostřed přírody, moji dobří přátelé měli koně. Nakonec jsem ale zůstala věrná rodinnému řemeslu a šla na UMPRUM,“ vzpomíná designérka, jejíž šperky se nyní prodávají už za šest, ale i za více než dvě stě tisíc korun.
„Začátky na škole pro mě ale byly těžké – hlavně kvůli jazyku, který jsem neuměla. Šest let studií mi navíc tehdy připadalo jako vážně dlouhá doba. Kdybych pro práci v oboru nemusela studium dokončit, bývala bych to vzdala,“ vypráví Jenny.
Na škole zjistila, že by měla tvořit spíš umělecké artefakty. Ovlivněná rodinnou tradicí se ale na výrobu šperků chtěla dívat i z byznysového hlediska. Zpětně je Jenny Halada ráda, že si na škole vyzkoušela práci s různými materiály, i tak se ale nakonec vrátila ke kovu.
Její rodiče, kteří původně svoje šperky dodávali jiným prodejcům a postupně pak začali otevírat vlastní obchody, byli pro Jenny výrazným vzorem. „Jsem jim vděčná za to, v jakém prostředí jsem vyrůstala. I když už ve firmě přímo nepůsobí a já funguju zcela nezávisle, vždy je ráda požádám o radu. Každý svůj nápad konzultuji především s mámou,“ říká designérka, která oslavila čtyřicáté narozeniny.
Rodinné podnikání i pevné vazby byly také důvodem, proč se Jennifer nakonec rozhodla přestěhovat se z Berlína, kde ještě jako svobodná žila. „Když jsem se vdala a s manželem jsme plánovali děti, dávalo nám to větší smysl. Ať už kvůli tomu, že v Česku máme nablízku celou rodinu, tak z důvodů podnikání,“ vysvětluje dnes už dvojnásobná matka.
Stoprocentně se ale prý necítí ani jako Češka, ani jako Němka či Holanďanka. Proč právě tyto tři národnosti? Její rodiče se potkali v Německu, kde byl Štěpán českým emigrantem, kterému učarovala holandská obchodnice s módou Lia. Projeli spolu celý svět, začali podnikat a narodily se jim tři děti. Zbytek už je historie.
„V Nizozemsku jsme nikdy nežili ani nemluvím nizozemsky. V češtině mám přízvuk a jako místní mě okolí nebere ani v Česku, ale ani v Německu, takže o sobě většinou mluvím jako o Evropance,“ dodává s tím, že kdyby si měla vybrat, česká kultura je jí nejblíže.
V Česku ostatně vzniká i její tvorba, při níž klade důraz na vkus tuzemských žen. „Je jiný než v Německu, zde se nosí moderní, ale současně efektní šperky,“ říká návrhářka.
Nejvíce ji ale v její tvorbě inspiruje příroda a hvězdná obloha, na níž je založená celá kolekce Jenny Halada nazvaná Infinity – nekonečno. „Vlastně hvězdy jsou pro mě víc než inspirace, podle hvězdných soustav se jmenují i jednotlivé menší kolekce, kterých mám zatím osmnáct. Hvězdných seskupení ale existuje osmaosmdesát a považuji za svůj životní projekt ztvárnit je všechny,“ nastiňuje další plány.
Možná část z nich uvidíme na letošní přehlídce Designblok, kde by se členka klanu Haladů se svou kolekcí ráda prezentovala.