Projeli jsme půl republiky, abychom našli pět stylových zašíváren, které vám pomůžou přežít zamlžená rána, upršená odpoledne a temné studené večery. Vyrazte s námi objevit tajné poklady Moravy (a jeden na Vysočině).

Tohle sychravé období před Vánoci je stvořené pro reklamy na vitamin C, noci u krbu a objevování míst, kam přijedete, ubytujete se a ani se vám nebude chtít vystrčit nos ven.

Což je víceméně naše hlavní kritérium pro ideální podzimní destinaci.

Kde začít? Když vyrazíte na elektrický roadtrip, nemůže na seznamu destinací chybět ta tematicky nejbližší. Trafajda. Desítky let opuštěná transformační stanice v Lipnici nad Sázavou, která dostala druhou šanci.

Industriální stavba, pamatující ještě císařpána Franze Josefa, funkcionalisticky strohá a neodolatelná ve svojí obyčejnosti, učarovala partě kamarádů, kteří jí dali nový život.

Díky nim se v Trafajdě můžete zašít na víkend a z místních deseti metrů čtverečních půdorysu udělat svůj svět. Přímo z postele přes prosklenou stěnu pozorovat scenerie, které maloval sám vesmír, nebo hvězdy na nočním nebi vyměňte za ty na plátně, které zatáhnete přes vstup na terasu. Netflix and chill, electric edition.

Tip Forbesu: Dobijte se. Baterie Taycanu využívá 800voltovou architekturu oproti obvyklé 400voltové u konkurence, a díky tomu elektrické porsche nabízí vyšší nabíjecí i jízdní výkon. Extrémně robustní rám baterie zaručuje maximální bezpečnost. A s Porsche Turbo Charging můžete v ideálních podmínkách zvýšit dojezdovou vzdálenost Taycanu za pět minut nabíjení až o sto kilometrů.

Stísněné prostory nejsou nic pro vás? Tak vyrazte se mnou, když do navigace elektrického Porsche Taycan 4S dávám Vilu na Landeku a jedu směrem na sever.

Na kraji Ostravy, na kopci nad nejstarším černouhelným dolem, byste možná jedno z nejzajímavějších bydlení v Česku nečekali – ale to je jen důkaz toho, že jste ještě neměli tu čest.

Kde jinde vás čeká soukromý čtrnáctihektarový park s amfiteátrem a výhled na Beskydy, Lysou horu a dávno-už-ne-černou Ostravu jako na dlani?

K tomu citlivě zrekonstruovaná vila, kterou nechal postavit Salomon Mayer von Rothschild pro ředitele svého uhelného dolu. Oslaví brzy sto let, ale už tu nemusela vůbec stát, nebýt osvíceného investora.

Pavel Górecki před více než deseti lety začal zdevastovanou vilu přestavovat a postupně zrekonstruoval i přilehlý park. Takže když dnes přijedete na vrchol Landeku, čeká vás nejen soukromé spa v zahradě a dům s osmi luxusními apartmány, ale taky zelená oáza nad ruchem města, která zároveň odkazuje na místní genius loci.

A že je na co navazovat: ve 13. století tu Přemysl Otakar založil hrad Landek a 23 tisíc let předtím se místní krajinou proháněli lovci mamutů, kteří kousek od dnešní vily zanechali světoznámou Landeckou (Petřkovickou) Venuši.

Nejlépe se vám o historii bude přemítat ve vile v největším apartmánu jménem Rothschild, který má 120 metrů čtverečních a najdete v něm soukromou terasu, obrovskou kruhovou postel, patro s fotbálkem i plně vybavenou kuchyň. Systém chytré domácnosti, kterým si zvolíte osvětlení i pustíte hudbu na Spotify, už je jen třešničkou na dortu.

Tip Forbesu: Šetřete na cestách přírodu. Hned od prvního momentu, kdy se před čtyřmi lety začal vyrábět, je produkce Taycanu uhlíkově neutrální. Nejenom v lůně přírody (nebo v záplavě zeleně nad velkoměstem) oceníte, že jeho jízda má nulové emise díky dvěma synchronním elektromotorům s permanentním buzením. Na každé nápravě je jeden a pohon všech čtyř kol zajišťuje ideální dynamiku a účinnost ve všech jízdních režimech.

Zima za rohem. Někomu vzadu v hlavě začíná blikat kontrolka „čas na hygge“, pro nás to znamená jediné – další rok zběsilého hledání té nejlepší sauny na světě. Protože zaručený recept na podzimní splíny je zavřít se do místnosti vytopené skoro na bod varu, pak skočit do ledové vody a nechat všechny myšlenky odplavat.

plovoucí sauna v Sobáčově
info plovoucí sauna v Sobáčově
Ze sauny uprostřed sobáčovského rybníka můžete skočit rozpálení rovnou do ledové vody.

A přesně takhle to funguje v Sobáčově, kde mají plovoucí saunu s unikátním českým designem. „Mám rád vodu, dává mi pocit svobody, nezávislosti,“ říká její autor Šimon Pelikán. „Jakmile člověk opustí břeh, nechá na něm starosti.“

Až budete ve víc než devadesáti stupních ležet s hlavou úplně prázdnou a vnímat jen svůj dech a praskání dřeva v kamnech, dáte mu za pravdu.

Tip Forbesu: S podzimním marastem i prvním závanem zimy oceníte, že kouzelníci v Porsche dali Taycanu do vínku unikátní podvozek, který nabízí ďábelsky dobrou přilnavost i maximální agilitu. Pomáhá mu v tom systém řízení zadní nápravy, který podle rychlosti jízdy natáčí zadní kola proti úhlu natočení předních. Virtuálně tak zkracuje nebo prodlužuje rozvor a zvyšuje stabilitu při vysokých rychlostech.

Výhledy. Nejenom ty přes báječnou panoramatickou střechu Taycanu. Nýbrž naprosto zásadní věc, když je vám někde tak dobře, že se vám ani nechce ven. A jedny z nejhezčích výhledů má Rezavy v centru Mikulova.

Nový apartmán v domě obloženém rezavými plechy cortenu, podle kterých dostalo místo své jméno, a s velkou garáží, kam Taycan zapluje, jako by sem patřil.

A podobně vy vystoupáte do prvního patra, otevřete dveře – a jste v jiném světě. Interiér je puristicky čistý, vládne mu bílá a je to, jako by někdo zhmotnil váš sen o noci na obláčku v tom nejkřupavějším perkálovém povlečení.

V ložnici se ráno vzbudíte s výhledem na mikulovský zámek – a ačkoli jste v centru města, tak díky šikovným tahům architekta máte pocit, že jste v oáze klidu a míru. Obklopují vás jen zahrady a to božské panorama.

Tip Forbesu: Překonejte impulz celý den jen ležet v peřinách, jakkoli úžasně měkkých, a vezměte Taycan na projížďku mezi vinohrady. Kochejte se výhledy na Pálavu a užijte si dynamiku jízdy díky nově vyvinuté dvoustupňové automatické převodovce na zadní nápravě. První krátký převod je výhodný při úvodním raketovém zrychlení, druhý stupeň s dlouhým převodem zajistí potřebnou rezervu při akceleraci ve vysokých rychlostech.

Někdy to nejlepší, co před Vánoci můžete udělat, je utéct na chvíli před realitou. Pauznout projekty, účetní závěrky a plnění KPI, schovat svoji CEO vizitku a pár dní prostě jen tak být. Třeba v Úvalech u Valtic, v prázdninovém domě Barvířka, kde si můžete na chvíli vytvořit svůj vlastní svět.

Obrovský prosklený ateliér a tři pokoje, dohromady pro deset lidí, ale klidně si dopřejte ten luxus a přijeďte sem sami. Budete mít pro sebe kromě celého kouzelného stavení i velkou zahradu a vinohrady kolem.

Podle nich taky dostala chalupa otevřená letos v srpnu své jméno. Barvířka je totiž označení modrých odrůd vinné révy s vysokým obsahem pigmentu. Navíc barvy, ty tu mají rádi, jak poznáte hned při příjezdu na obrovských vratech jako vystřižených z výstavy Pieta Mondriana.

Tip Forbesu: Nečekejte a vyrazte, protože cesta může být dlouhá, ale nové dobrodružství je na dosah. A 513 kilometrů (WLTP) dělá z Taycanu 4S verzi s nejdelším dojezdem. „Řídit Taycan je prostě zábava,“ potvrzuje Guillaume Takvorian, lékárník z Marseille, který ve svém Taycanu 4S za dva roky najel sto tisíc kilometrů. Patří mezi řidiče elektrického Porsche s nejvyšším nájezdem a kromě toho, že miluje okamžitou reakci Taycanu na sešlápnutí plynu, na svém autě oceňuje i tichost jeho elektrického pohonu. „Zbožňuju zvuk svého Porsche 911 Targa, ale na dlouhé vzdálenosti je ticho panující na palubě Taycanu mnohem příjemnější.“


Článek je součástí projektu Nabitá jízda, který vzniká ve spolupráci Forbes Česko a značky Porsche v ČR. V následujících měsících vás budeme na šestnácti cílových destinacích ve čtyřech jízdách inspirovat, abyste necestovali pouze po dálnici, ale nebáli se odbočit do krajiny. Nepůjde o rychlost, jak by se dalo čekat. Půjde o prožitek z cesty.

Jak probíhá cestování elektrikou mimo hlavní tahy Evropou? Kde a jak na cestách v horách a průsmycích načerpáte energii vy i vaše auto? Trvá nabití baterie opravdu tak dlouho? Každý měsíc vás pozveme do dvou nových destinací, které jsme dobyli elektrickým Taycanem. Díky nabitým jízdám zjistíte, proč má někdy smysl odbočit z cesty.