Oficiální žebříček The World’s 50 Best Restaurants vyhlásil vítěze letošního ročníku a Češi mají celkem štěstí. Ne že by se snad do výběru probojoval některý z českých podniků, ale titul nejlepší restaurace na světě získalo Geranium v relativně nedalekém Dánsku. A ani k třetímu místu to nemáme zrovna daleko, to totiž obsadil barcelonský Disfrutar.
Druhé místo pak vybojovala restaurace Central v peruánské Limě, která se tak stala prvním jihoamerickým podnikem, který pronikl do nejužší špičky žebříčku. Peru může být na své kuchaře vůbec pyšné, protože další vysoce hodnocenou peruánskou restaurací je Maido, kde se na talíři setkává peruánské a japonské kulturní dědictví šéfkuchaře Mitsuharu ‚Michi‘ Tsumury. V žebříčku nejlepších na světě se dostala na 11. místo.
Od roku 2002, kdy byl vydán první seznam, byla z devatenácti případů udělena hlavní cena šestnáctkrát restauraci v Evropě, v ostatních třech případech patřilo prvenství některé z restaurací ve Spojených státech.
„Pro dánskou gastronomii je letošní rok velkým vítězstvím. Geranium získalo titul Nejlepší restaurace světa a do seznamu top 50 se dostaly i dvě nové dánské restaurace,“ říkají organizátoři.
Restaurace Geranium s panoramatickým výhledem na největší kodaňský park Fælledparken se nachází v osmém patře nad parkovištěm dánského národního fotbalového stadionu. Specializuje se na sezonní skandinávská jídla a v loňském žebříčku se umístila druhá za věhlasnou restaurací Noma. Ta se po změně pravidel, kdy bývalí vítězové už v žebříčku nemohou figurovat znovu, přesune do speciálního seznamu „Nejlepších z nejlepších“.
Aktuální nabídka v Geranium „The Summer Universe“ stojí 440 dolarů na osobu a gastro zážitek trvá minimálně tři hodiny. Pro perfektní doplnění menu je v nabídce pestrý vinný lístek nebo nealkoholické nápoje. V letošní sezoně restaurace odstranila ze své nabídky maso a zaměřila se pouze na zeleninu a mořské plody.
Geranium už má na svém kontě ocenění dost. Byla první dánskou restaurací, která získala tři michelinské hvězdy, a Rasmus Kofoed, šéfkuchař a spolumajitel v jedné osobě, získal zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili na celosvětové kuchařské soutěži Bocuse d’Or.
Restaurace byla poprvé otevřena v roce 2007, poté uzavřena v roce 2009, a nakonec se v roce 2010, uprostřed finanční krize, přestěhovala na svou současnou adresu. „Všechno bylo proti nám,“ vzpomínal šéfkuchař Kofoed v projevu během vyhlašování cen, které se konalo v Londýně a moderoval ho americký herec Stanley Tucci.
Letošní slavnostní předávaní se přitom mělo původně konat v Moskvě, ale po ruské invazi na Ukrajinu bylo přemístěno do Londýna. „Jídelní lístek je odrazem mé osobnosti, toho, kdo jsem a jak se vyvíjím jako kuchař i jako lidská bytost,“ řekl Kofoed. „Posledních pět let nejím maso, takže nezařadit maso ani na nový jídelníček restaurace pro mě bylo logické rozhodnutí a pro Geranium přirozený vývoj.“
Dánsko: hlavní město kulinářského světa
Do žebříčku 50 nejlepších restaurací se dostaly ještě dvě další dánské restaurace, čímž potvrdily, že Kodaň je v současnosti jedno z kulinářských hlavních měst světa.
Na 18. místě se umístila restaurace Alchemist, která se pyšní dvěma michelinskými hvězdami a nabízí kulinářský zážitek v „holistickem“ duchu pod vedením šéfkuchaře Rasmuse Munka. Menu zahrnuje padesát kroků v podobě chodů nebo „dojmů“, jejichž součásti je například světlo, divadlo, umění a zvuk. Celý zážitek trvá čtyři až šest hodin a stojí 600 dolarů.
Alchemist se nachází v bývalé svářecí hale v kodaňské čtvrti Refshaleøen, kdysi průmyslové části města.
Restaurace Jordnær (lze přeložit jako „při zemi“), je čerstvým dánským přírůstkem v seznamu padesáti nejlepších na světě. Do hry vstupuje s umístěním na 38. místě a patří jí ocenění dvěma michelinskými hvězdami. Za aktuální sedmnáctichodové menu zaplatíte 436 dolarů.
„Přijeďte si dát velké garnáty, pakambalu nebo kraba královského, štědrou nálož kaviáru a další dobroty – vše čerstvé z oceánu,“ hlásil moderátor Tucci a k tomu dodal, že manželský pár Eric Kragh Vildgaard a Tina Kragh Vildgaard mají celkem šest dětí a zasloužili by tedy si také cenu za rodičovství.
Central, druhá nejlepší restaurace na světě
Restaurace Central je ódou na Peru ve všech směrech a vládnou v ní šéfkuchaři Virgilio Martínez a Pía León. Nabízené pokrmy oslavují jedinečnou krajinu, historii a tradice této nádherné země, samozřejmě s využitím produktů z místních zdrojů.
Šéfkuchaři jsou zároveň manželé, kteří se vzali pouhé čtyři dny poté, co se v roce 2013 Central poprvé objevil na seznamu 50 nejlepších restaurací světa. O necelých deset let později Martínez a León posunuli svůj úspěch dále a otevřeli hned tři další restaurace: Mil v Andách, Kjolle v Limě a mezinárodní pobočku Maz v Tokiu.
León byla navíc zvolena nejlepší světovou šéfkuchařkou roku 2021.
Disfrutar, třetí nejlepší restaurace na světě
Disfrutar („užívat si“) je španělská restaurace, která se umístila na třetím místě. Je jakýmsi odkazem legendární restaurace El Bulli (další člen skupiny Nejlepších z nejlepších), protože tři z jejích současných šéfkuchařů – Oriol Castro, Eduard Xatruch a Mateu Casañas – tam dříve pracovali.
Poté, co byla El Bulli v roce 2011 uzavřena, spojili šéfkuchaři své síly a otevřeli Compartir v katalánském Cadaqués, a poté v roce 2014 Disfrutar – jejich dosud nejambicióznější projekt.
Mezi výrazné rysy Disfrutaru patří využívání moderní techniky, odvážné kombinace a snaha své hosty neustále překvapovat. Pokrmy jako panchino (nadýchaná houska) plněná kaviárem a zakysanou smetanou, kuličkové pesto s křehkými pistáciemi a úhořem jsou poskládané tak, aby „potěšily, překvapily a nadchly“.
USA pozadu
Spojené státy v letošním žebříčku reprezentují dvě newyorské restaurace: korejský Atomix na 33. místě a Le Bernardin na příčce číslo 44. Vítěz jednoho z předchozích ročníků, restaurace Eleven Madison Park taktéž z New Yorku je nyní ve skupině Nejlepších z nejlepších.
Asie byla pandemickými omezeními zasažena obzvláště tvrdě a do top 20 se dostal pouze tokijský Den. Do seznamu nejlepších světových restaurací se ale probojovaly ještě dvě další japonské restaurace: Florilège a Narisawa.
Zvláštní cenu v kategorii „zajímavý projekt“ získal AM, marseilleský podnik Alexandra Mazziaina s třemi michelinskými hvězdami. V nabídce má menu s africkým akcentem.
Další speciální cenu s názvem „bojovník za změnu“ dostaly Olia Hercules a Alissa Timoshkina, zakladatelky #CookforUkraine.
A tohle už je seznam všech oceněných restaurací. Nově objevené restaurace jsou označeny NO:
- 1. Geranium, Kodaň
- 2. Central, Lima
- 3. Disfrutar, Barcelona
- 4. Diverxo, Madrid
- 5. Pujol, Mexico City
- 6. Asador Etxebarri, Axpe, Španělsko
- 7. A Casa do Porco, São Paulo
- 8. Lido 84, Gardone Riviera, Itálie
- 9. Quintonil, Mexico City
- 10. Le Calandre, Rubano, Itálie
- 11. Maido, Lima
- 12. Uliassi, Senegallia, Itálie
- 13. Steirereck, Vídeň
- 14. Don Julio, Buenos Aires
- 15. Reale, Castel di Sangro, Itálie
- 16. Elkano, Getaria, Španělsko
- 17. Nobelhart & Schmutzig, Berlín
- 18. Alchemist, Kodaň
- 19. Piazza Duomo, Alba, Itálie
- 20. Den, Tokio
- 21. Mugaritz, San Sebastian, Španělsko
- 22. Septime, Paříž
- 23. The Jane, Antverpy, Belgie
- 24. The Chairman, Hongkong
- 25. Frantzén, Stockholm
- 26. Restaurant Tim Raue, Berlín
- 27. Hof Van Cleve, Kruishoutem, Belgie
- 28. Le Clarence, Paříž (NO)
- 29. St. Hubertus, San Cassiano, Itálie
- 30. Florilège, Tokio
- 31. Arpège, Paříž
- 33. Atomix, New York
- 34. Hiša Franko, Kobarid, Slovinsko
- 35. Clove Club, Londýn
- 36. Odette, Singapur
- 37. Fyn, Kapské Město (NO)
- 38. Jordnaer, Kodaň (NO)
- 39. Sorn, Bangkok (NO)
- 40. Schloss Schauenstein, Fürstenau, Švýcarsko
- 41. La Cime, Ósaka, Japonsko
- 42. Quique Dacosta, Denia, Španělsko
- 43. Boragó, Santiago de Chile
- 44. Le Bernardin, New York
- 45. Narisawa, Tokio
- 46. Belcanto, Lisabon
- 47. Oteque, Oslo (NO)
- 48. Leo, Bogotá (NO)
- 49. Ikoyi, Londýn
- 50. SingleThread, Healdsburg, USA