Sedíte u stolu, naproti vám váš kolega. Povídáte si, on vám netrpělivě naslouchá a zároveň si tužkou něco neustále zapisuje na papír. Dopovídáte, on zvedne papír a začne vám předčítat, kolik takzvaných parazitních slov jste během vašeho vyprávění použili a v jaké míře.

Není ale z armády tzv. skupiny „grammar nazi“, i když to tak může možná vypadat. Je jako vy účastníkem kurzu, který vám zdokonalí (nejen) mluvený projev. A jedním z koučů je i teprve šestnáctiletý Adam Čtverák z jihomoravských Hradčan.

Čtěte také: Jak vyhnat Čechům sex z hlavy. Mladý podnikatel nabízí seriózní společnice

„Kdybych měl nyní dělat pitch o sobě, tak bych asi řekl, že jsem moderátor. To ke mně nyní sedí nejvíce,“ začíná vyprávět svůj příběh.

Čtverák se narodil před šestnácti lety v malé obci Hradčany u Tišnova kousek od moravské metropole. Vzhledem ke svému věku má v porovnání se svými vrstevníky, které často spatříte například před svými laptopy, jak paří počítačové hry nebo se na sociálních sítích chlubí svými „fotoúlovky“, i trochu specifičtější zájmy.

Kromě chození do přírody ho totiž zajímá vše o byznysu a osobním rozvoji. Na teenagera málo obvyklé, a ještě méně obvyklé je to, že tento mladík už nyní pomáhá s osobním rozvojem manažerům českých firem.

Osudová chvíle pro něj přišla díky studentskému spolku tišnovského gymnázia, který pro tamní žáky organizuje pravidelná setkání s lidmi z praxe, kteří mohou inspirovat studenty při rozhodování o svém budoucím povolání.  „Jednou byl na tuto přednášku pozván Petr Krejčí se svým Minutovým networkingem,“ vzpomíná Čtverák.

ad003sfrg

Minutový networking je projekt, který na principu minutového rande (během jedné hodiny poznáte 10 protějšků) propojuje lidi napříč byznysem. Projekt se za tři roky své existence stal oblíbený po celé republice, protože v každém podnikání či kariérním růstu hrají kontakty velmi důležitou roli.

„Po přednášce jsme si šli s Petrem popovídat a od té doby jsou z nás přátelé,“ říká Čtverák. A jelikož během studií dostal důvěru moderovat studentské akce,  Krejčí mu letos v únoru nabídl to samé v rámci jeho projektu, čehož se Adam úspěšně ujal.

„První školní moderování byl neúspěch, takže jsem byl strašně nervózní. Nakonec mě ale mé první moderování oficiální akce strašně bavilo,“ vzpomíná.

A poté se logicky snažil v této disciplíně zdokonalovat. První úkol byl jasný. „Když mluvíme, nemáme čistý projev. Vyplňujeme ho zbytečnými parazitními slovy typu jakoby, prostě, ééé, aniž bychom si je uvědomovali,“ popisuje Adam neduhy, kterých se chtěl zbavit.

Proto se v rámci zlepšení svého mluveného projevu začal s Krejčím scházet na pravidelnější bázi. Normálně si povídali, každý z nich naslouchal druhému a pečlivě zapisovali každé použité parazitní slovo, aby si je dotyčný uvědomoval. Zkoušeli i další cvičení, až je to napadlo – využít získané zkušenosti a zabalit je do nového projektu s názvem Minutový řečník.

Jeho zakladatelem se stal Petr a samotný Adam se usadil na postu jednoho z dnes pěti takzvaných animátorů. Že nevíte, kdo animátoři jsou? Jsou to vlastně vedoucí kurzu, kteří jeho účastníky koučují, aby ve finále sami dospěli k lepšímu projevu.

Samotný kurz trvá čtyři hodiny v počtu zhruba osmi účastníků. Musí jich být sudý počet, protože část cvičení probíhá ve dvojici, kdy jeden druhému poskytuje zpětnou vazbu – stejně jako to dělali Adam s Petrem. Kurz má ale více částí a účastníci si zkoušejí mluvit i před publikem.

Minutový řečník je ale i o zdokonalování neverbální komunikace, tedy očního kontaktu, trénování správného správného postoje a podobně.

15259393_1396678783687410_4438904144304009189_o

Rozhodně to ale není tak, že byste po absolvování kurzu měli perfektní mluvený projev. „Nejsme mentoři projevu. Každému pomůžeme zanalyzovat jeho hlavní problémy v komunikaci a naučíme, jak dosáhnout jejich odstranění,“ říká Adam.

Výhodou je, že praktická cvičení, která jste si osvojili během kurzu, můžete s kolegy v budoucnu opakovat v podstatě kdykoliv a kdekoliv a neustále se tak zdokonalovat.

Minutový řečník je zhruba půlroku mladý projekt, získává si ale čím dál více pozornosti. Cílí zejména na firemní zákazníky. Sám Adam Čtverák má v roli animátora za sebou již několik takových kurzů, na tom posledním se věnoval týmu z Equabank.

Čtěte také: Hlas místo PIN. Fonetičtí mistři z Brna rozpoznají řeč každého na světě

Minutového řečníka ale znají i další firmy, například vývojářské studio STRV, která sice sídlí v pražském Karlíně, ale působí na americkém trhu.

Adam se ale v budoucnu nevidí jako moderátor, ani jako kouč. I když, kdo ví, co mu přinese osud. Prozatím ale chce jít za svými vysněnými plány – začít podnikat. Zatím si ale není jistý, v jakém oboru, i když ho lákají technologie. Možná proto příští září odjíždí studovat do Kalifornie, Mekky technologických startupových projektů. Jede tam studovat střední školu Dunn School.

„Jde o běžnou střední školu, ale plánuji tam vybírat předměty s podnikatelskými programy,“ říká s tím, že chce také přičichnout k dravému byznysovému prostředí, které je pro Spojené státy tak charakteristické.