Dalibor Dědek (59), šéf a majoritní akcionář skupiny Jablotron, která vyrábí zabezpečovací techniku a provozuje také vlastní ostrahu objektů, přibral poprvé v novodobé historii firmy do skupiny významného partnera. Dlouholetý obchodní a výkonný ředitel Jablotronu Miroslav Jarolím (41) se stal jeho čtyřicetiprocentním spolumajitelem. Dalibor Dědek mu tento podíl prodal na splátky.
„Naše partnerství jsme přenesli na úroveň holdingu. Osobně jsem moc rád, že jsem našel schopného nástupce,“ uvedl Dalibor Dědek pro Forbes. Nově tak mateřskou společnost Jablotron Group, pod niž patří další podniky, vlastní dvě poeticky nazvané firmy: Jablo Gro a Tron Up. První patří Daliboru Dědkovi a ovládá ve skupině 60 procent hlasů, druhá je Miroslava Jarolíma a ten může hlasovat za 40 procent hlasů.
Změna proběhla už v minulém roce, ale teprve nedávno se objevila v obchodním rejstříku. A společníkům Jablotronu se do jejího komentování příliš nechce. „Má neviditelnost je praktická pro mě i okolí,“ vzkázal Miroslav Jarolím po mailu. Tváří skupiny tedy zatím každopádně zůstává Dědek, jemuž publicita tolik nevadí.
Čtěte také: Někdy se sám ptám: Dědku, nejsi starý vůl, že tu platíš daně? …Ne, nejsem
Co změna podílů znamená pro žebříček nejbohatších byznysmenů Forbesu? Zatím nic zásadního. Předpokládáme, že Dalibor Dědek dostal či dostane za svůj podíl zaplaceno, což on sám připouští, takže se hodnota jeho majetku tímto krokem nezmění. „Pan Jarolím plní úspěšně roli ředitele holdingu a tím pádem také úspěšně splácí půjčku poskytnutou na nákup podílu,“ říká k tomu Dědek, jenž nechce komentovat ocenění celé skupiny.
Naopak Miroslav Jarolím má naproti podílu pravděpodobně dluhy, které odečítáme, takže do žebříčku zatím nepatří. Za pár let to však může být jinak. Skupina Jablotron loni utržila zhruba 2,6 miliardy korun a provozní zisk byl 600 milionů. Forbes jmění Dalibora Dědka loni ocenil na 4,9 miliardy korun.
Opory, na nichž stojí skupina Jablotron, jsou výroba alarmů a vlastní elektroniky (monitory dechu, pohybu aut, maximobil) a to vše spojené s vlastním bezpečnostním centrem, které fyzicky střeží objekty. Jablotron tak i přes přebírání jiných firem buduje vertikální bezpečnostní systém, a navíc má vlastní startupovou líheň.