Pokles cen akcií, levná ropa, silnější dolar a zpomalující čínská ekonomika. To jsou hlavní faktory, proč je na žebříčku nejbohatších lidí světa, který časopis Forbes pro rok 2016 vydal právě dnes, méně jmen než loni. Na seznam „World’s Richest People“, tedy jednotlivců s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů, se letos dostalo 1810 lidí a jejich souhrnné jmění je 6,48 bilionu dolarů. Pro srovnání – loni jich bylo o 16 více a měli celkový majetek ve výši 7,05 bilionu dolarů. Průměrné jmění kleslo poprvé od roku 2010.
Stovku nejbohatších lidí světa roku 2016 si můžete prohlédnout v našem speciálu:
Nejbohatším člověkem se v jubilejním třicátém ročníku stal posedmnácté zakladatel Microsoftu Bill Gates, přičemž Čechů se na žebříček dostalo pět. Nejbohatší z nich – Petr Kellner – skončil s majetkem odhadovaným na 10,6 miliardy dolarů na 96. místě. Naposledy byl tak vysoko v roce 2011. Za růstem jeho jmění stojí především rozdělení telekomunikační skupiny O2 na retailovou část O2 Czech Republic a na infrastrukturní společnost Cetin. Po tomto kroku ceny akcií obou firem rychle rostly, což se meziročně projevilo ve zvýšení Kellnerova jmění.
Akcie, které nejbohatšímu Čechovi pomohly, naopak většinu světových miliardářů na žebříčku táhly dolů. Výsledkem je malé zemětřesení v první desítce. Své umístění si zachovali přes pokles majetku pouze Bill Gates (1. místo) a investor Warren Buffett (3. místo), naopak se do první desítky poprvé dostali zástupci nové ekonomiky: šéf a spolumajitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos skončil na pátém místě se 45,2 miliardy dolarů a zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg je pro letošek šestý se 44,6 miliardy dolarů. Průměrné jmění všech 1810 lidí na seznamu činí 3,58 miliardy dolarů na každého, přičemž loni byl průměr o 280 milionů dolarů vyšší (3,86 miliardy dolarů).
Na žebříčku Forbesu ubylo také žen, a to ze 197 loni na letošních 190. Třiatřicet z nich jsou podnikatelky, které své firmy a kariéry rozjely od nuly, přičemž nejvíce z nich (přesně 65) pochází z USA, 27 jich je z Německa a 13 z Číny. Nejbohatší ženou je dědička francouzského kosmetického impéria L’Oréal Liliane Bettencourt (11. místo s majetkem 36,1 miliardy dolarů). Nejbohatší ženou, která začala od píky, je zakladatelka firmy Lens Technology Čou Čchün-fej z Hongkongu.
Nejvíce nováčků na žebříčku nejbohatších lidí světa získala letos Čína. Bylo jich 70 z celkového počtu nově příchozích, kterých je 198. Loni bylo přitom nováčků významně více – 290. Mezi nově zařazenými známými jmény je například britský divadelní produkční Cameron Mackintosh, spoluzakladatelé stránky pro sdílení obrázků Pinterest Evan Sharp a Ben Silbermann nebo Čcheng Wej – zakladatel čínské firmy Didi Kuaidi, která je konkurentem taxi službě Uber.
Češi si ve srovnání se všeobecným poklesem vedli dobře. Petr Kellner kromě růstu akcií v telekomunikacích zaměřuje na expanzi svého splátkového Home Creditu, jejž dříve táhnul dolů ruský trh zasažený tamní krizí. Loni na sklonku roku ale poprvé v historii firmy objem nových úvěrů získaných v Asii a především v Číně, kde Home Credit rychle expanduje, překonal Rusko, a negativní vliv ruského trhu se tak pomalu vytrácí. Pro letošek se očekává návrat do černých čísel. Naše valuace jmění majitele Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše se pro letošek nezměnila, dále ji konzervativně odhadujeme na 2,5 miliardy dolarů. Agrofert totiž hodně investuje do modernizace svých chemiček v Duslu a v Lovosicích, chystá novou pekárnu v areálu německé firmy na hnojiva SKW Piesteritz, zároveň mu ale roste zadlužení.
Majetek třetího nejbohatšího Čecha Radovana Vítka mírně rostl na 1,9 miliardy dolarů (meziročně o 100 milionů dolarů vyšší), především díky rostoucím čistým příjmům z pronájmu nemovitostí v realitní skupině CPI PG, v níž Vítek vlastní podíl ve výši 75 %. Nahoru šlo také jmění uhlobarona Pavla Tykače, který loni realizoval několik jednorázových příjmů a stojí za skupinou Czech Coal. Pro letošek jeho jmění odhadujeme na 1,2 miliardy dolarů. Hodnota majetku Karla Komárka oproti loňskému žebříčku klesla o 0,1 miliardy dolarů na 1,6 miliardy. Mohl za to především propad zisku jeho vlajkové společnosti Moravské naftové doly, jejíž výsledky do velké míry kopírují situaci na globálním trhu s ropou. Komárek má ale dobře našlápnuto v loterijní oblasti (patří mu podíly v Sazce, řecké loterii OPAP a rakouském Casinos Austria), ze které do společnosti KKCG teče již téměř polovina příjmů.
Žebříček 2016 v číslech:
- Nejvíce lidí v žebříčku je z USA (540), následuje Čína (251), Německo (120), Indie (84) a Rusko (77).
- 1186 lidí (zhruba dvě třetiny) se na žebříček dostalo tak, že rozjeli svou kariéru od nuly. Na seznamu je 228 dědiců a 396 lidí, kteří sice část majetku zdědili, ale významně ho rozšiřují.
- Ze žebříčku letos vypadlo nejvíc Číňanů (42). Celkem vypadlo 221 lidí, přičemž 29 z nich zemřelo.
- Nováčků na seznamu je 198, loni jich bylo 290.
- 66 miliardářům ještě nebylo 40 let.
- Ingvar Kamprad, zakladatel řetězce Ikea, kdysi čtvrtý nejbohatší člověk, už na seznamu není. Své jmění rozdělil mezi své tři syny.
TOP 11
Češi mezi nejbohatšími