Skupina Ztohoven založila Paralelní Polis v roce 2014 s cílem vybudovat komunitu zcela nezávislou na spolupráci se státem. Idea nutně potřebovala podpořit také decentralizovaným finančnictvím, které funguje souběžně se stávajícím ekonomickým systémem. Řešení bylo nasnadě – decentralizovaná digitální měna.
Čtěte také: Toto je návod, jak si vytvořit stylový a osobitý home office
A jaká? Ta nejpopulárnější, jež má vytvořenou příznivou infrastrukturu pro podnikatele i běžně platící zákazníky. Jmenuje se bitcoin a Praha se již před několika lety stala její světovou mekkou.
Fungování byznysu na principu bitcoin-only s sebou přináší řadu pozitiv, ale i jistá rizika. Pojďme si je popsat.
Koordinátor projektu Paralelní Polis Martin Šíp s manažerkou coworkingového centra Paper Hub Ivou Köhler. Foto: Petra Poliaková
Volatilita bitcoinu je rizikem, nikoli překážkou
Platba bitcoinem je rychlá a jednoduchá, někteří naši kolegové to díky implantovanému čipu zvládají doslova mávnutím ruky. Účet je možné vytvořit kdykoli a zdarma a poslat ihned libovolnou částku kamkoli na světě. Účet neboli vlastní bitcoinovou peněženku může mít zřízenou nejen zákazník, ale také celá firma. A to nezávisle na oficiálním bankovním systému.
Platby jsou do jisté míry anonymní, účet totiž není přímo spojen se jménem uživatele. Nevýhodou může být určitě volatilita kurzu bitcoinu, jehož hodnota se odvíjí od počtu uživatelů. Je to jako se zlatem nebo půdou. Čím méně bitcoinů je v oběhu, tím více za něj případní zájemci zaplatí.
Dlouhodobě ale hodnota bitcoinu stále stoupá, aktuálně v souvislosti s tím, že americká Komise pro cenné papíry a burzy prý znovu zváží žádost o uvedení prvního fondu založeného na kybernetické měně na burzu v USA.
My se snažíme té volatility využívat: když potřebujeme nakupovat vybavení do Polis, čekáme jednoduše na lepší kurz.
Transakční poplatky jsou daní za svobodu
Někoho mohou odradit transakční poplatky spojené s každou platbou, které se aktuálně pohybují v rozsahu jedné až deseti korun. Je to výjimečná situace. V síti je totiž momentálně omezený počet transakcí za minutu, platí se tedy za prioritní zpracování transakce. Tato situace je ale dočasná.
Způsoby navýšení kapacity jsou známé a je jen otázkou času, kdy se globální bitcoinová komunita shodne na tom, kterým směrem se vydat. Pro nás je to ale malý náklad v souvislosti s tím, jakou svobodu a rychlost bitcoin představuje.
Jednou z dalších nevýhod je nízká rozšířenost bitcoinu. Existuje zatím málo služeb a míst, kde se jím dá platit. Sečteno a podtrženo, bitcoin je skvělým vytržením z každodennosti, ale není pro sraby.
Každou fakturu v korunách lze změnit na bitcoinovou
Snažíme se, aby veškeré transakce u nás byly co nejjednodušší. Každý, kdo chce nějakým způsobem fungovat v Paralelní Polis, si buď formou mobilní aplikace, nebo naší speciální karty pořídí bitcoinovou peněženku. Tu si potom nabije u jednoho z našich dvou bankomatů.
Měnit bitcoiny lze také na online burzách, směnárnách anebo ideálně mezi lidmi v široké pražské bitcoinové komunitě. V kavárně se platí pomocí speciálního bitcoinového terminálu, k úhradě pronájmu coworkingu používáme nástroj s názvem BitcoinPay: do mailu přijde členům upozornění na začátek nového členského období, po jehož otevření se zobrazí QR kód přednastavený na výběr konkrétní částky v bitcoinech.
Stačí pár kliknutí v jejich bitcoinové peněžence k autorizování platby a je hotovo.
Korunový pronájem je s přirážkou
Stejná praxe se uplatňuje i v momentě, kdy si nějaká firma chce pronajmout naše prostory například na přednášky, s tím rozdílem, že tam, kde nemůžeme klientovi pomoci s platbou bitcoinem osobně v prostorách Paralelní Polis, umožňujeme výjimku z konceptu bitcoin-only a příjímáme bezhotovostní platbu na dálku i v korunách.
I v tomto případě se ale snažíme motivovat klienta pro platbu bitcoinem. Bezhotovostní korunová platba je možná pouze s desetiprocetní přirážkou. V korunách platí i naši donátoři, jejichž příspěvky tvoří asi třetinu našeho rozpočtu.
S účetnictvím problém není, když jste v obraze
Co se týče našich výdajů, funguje to tak půl napůl. V bitcoinech platíme členům našeho týmu a některým dodavatelům zboží. Tyto transakce se pak zaúčtovávají podobně jako platby v cizí měně. Z našeho korunového účtu potom hradíme veškeré režijní náklady.
Téměř vždy to vyjde tak, že nemusíme převádět přijaté bitcoiny na koruny a naopak. To se děje jen v případě nějakých výjimečných výdajů. Každopádně to chce zasvěceného účetního. A jestli vás tato tematika zajímá, pak nejen pro účetní či investory, ale pro kohokoli se zájmem o tuto kryptoměnu pořádáme pravidelné přednášky a školení, které vám pomohu se zorientovat v základech této digitální měny.