Rozkoukáváte se po novém poli pro byznys? Tak pozor, číhá na vás spousta rizik. Podnikání se liší země od země a před expanzí musíte vzít v potaz zvyky mezinárodních dodavatelů, tamní pracovní morálku, stabilitu země, zhodnocení výstavby nových zařízení v nové zemi i to, jak zkorumpované je tamní podnikatelské prostředí.

V posledních třech letech FM Global, mezinárodní pojišťovací společnost se 180letou tradicí, boduje země na základě ekonomické stability, kvality dodavatelského řetězce a rizikovosti, jaké v té či oné zemi musí podnikatelé a firmy čelit. Zkrátka oblasti, o které se podnikatelé před vstupem na zahraniční trh zajímají.

Seznamu zemí nejpružnějších pro podnikání podle Resilience Index kraluje Švýcarsko, které tak z trůnu sesadilo aktuálně druhé Norsko. Že si tyto dvě země v letech 2015 a 2016 prohodila místa, je spíše výsledkem norské závislosti na tržbách z ropy než zásluhou Švýcarska. „Pokles cen ropy a norská závislost na ziscích z ní se podepsaly na norském HDP, což nakonec mělo vliv na jeho pokles v žebříčku,“ analyzuje výkonný viceprezident FM Global Bret Ahnell.

FM Global v měřených zemích monitoruje ekonomické faktory jako HDP na jednoho obyvatele, politická rizika a ovlivnitelnost ropou — podle které se určuje, jak moc je země náchylná na změny v cenách a dodávkách ropy. Rizikovost je zhodnocení citlivosti země k přírodním katastrofám. Body v kategorii „dodavatelský řetězec“ záleží na tom, jak dobře se zemi daří kontrolovat korupci, kvalitu infrastruktury a kvalitu místních dodavatelů. Švýcarsko dosáhlo na skóre 94,9 bodu v ekonomické kategorii, 57,2 v rizikovosti a rovných sto bodů v dodavatelském řetězci.

Mapa nejméně (světlá barva) a nejvíce (tmavá) rizikových zemí pro podnikání

zeme

Zdroj: FM Global

Česko se v součtu všech těchto kategorií řadí na 27. pozici, Slovensko je pětačtyřicáté. Na dně seznamu coby země nejméně pružná k mezinárodnímu podnikání zůstává Venezuela, které FM Global dala nula bodů za ekonomiku, 24,1 bodu v rizikovosti a pouhých 2,3 ze sta v kvalitě dodavatelského řetězce.

„Venezuela je náchylná k přírodním katastrofám a nemohou to změnit — jsou ve větrné oblasti navíc často postihované zemětřesením,“ říká Ahnell. „Víme, že po desetiletí mají problémy s vysokou korupcí. Transport zboží je náročný kvůli špatné infrastruktuře, dodavatelé i celková kvalita zařízení je podstatně menší. Nenarazíte tu na mnoho chráněných budov s automatickým protipožárním systémem. Také sucho a možné zavedení čtyřdenního pracovního týdne ovlivní HDP Venezuely.“

Nejvíc si v žebříčku polepšily Arménie a Kazachstán, obě země poskočily o 31 příček na 52. a 71. místo. Arménii se zadařilo díky její odolnosti vůči změnám v cenách ropy a Kazachstán podle FM Global zase sklidil plody za zlepšování rizikového managmentu.

Mezi nejhlubší propady tohoto roku nebyl žádný výraznější než ten u Guyany, která klesla o 32 pozic, z velké části kvůli jejímu laxnímu postoji ke krizovému managmentu. Peru, které se propadlo o 26 pozic na 99. příčku, utrpělo ze stejných rizikových strastí.

Na pořadí zemí může mít vliv i teroristická hrozba. FM Global označila Pákistán (117.), Belgii (17.), Pobřeží slonoviny (58.), Nigérii (116.), Turecko (79.) a Francii (19.) za země, kterých se toto riziko týká nebo v budoucnu týkat může.