Většinou se snažíme na věci kolem vás dívat pozitivně. Nicméně se taky snažíme upozorňovat na rizika, kterých byste se měli vyvarovat. Jedním z takovýchto novodobých nebezpečí je pořizování selfie v extrémních podmínkách, jež se staly hitem Instagramu. Určitě jste zaznamenali „cool“ fotky pořízené na střeše mrakodrapů anebo v rychle jedoucích supervozech.
„Lidé jsou při nich častokrát natolik ovlivnění okolím, že zapomenou na všechno kolem, i když jim hrozí bezprostřední nebezpečí,“ řekl pro magazín Highsnobiety Ponnurangam Kumaraguru, jeden ze spolupracovníků Carnegie Mellon University, jež zveřejnila studii, která dokazuje, že počet úmrtí v průběhu pořizování selfie je na vzestupu.
Od roku 2014 zemřelo při pořizování fotografického autoportrétu telefonem více než 127 lidí. S padesátiprocentním nárůstem od roku 2015 do roku 2016, a bez náznaků zpomalení v letošním roce, který začal tragicky.
To když v Indii zemřeli tři mladíci snažící se pořídit selfie zavěšeni za jedoucí vlak. Pár dní před tímto incidentem zase v Manile z devátého patra spadl muž držící v ruce smartphone. Pokoušel se zachytit autoportrét s panoramaty mrakodrapů. A měsíc předtím smetlo v Mexiku letadlo dvě náctileté dívky, které se chtěly vyfotit před přistávajícím letadlem.
Tým výzkumníků přišel na to, že největší nebezpečí vám hrozí při pořizování selfie v extrémních výškách, ve vodě, v jedoucích vozidlech, při držení zbraní, hraní si s elektřinou a z kontaktu se zvířaty. A vliv na to má i země původu. Třeba v Indii největší počet úmrtí způsobuje kontakt s vodou a v Americe a Rusku zase držení zbraně.
Podle Kumaragura je hlavním problémem koordinace pohybů. „Třeba v případě zbraně je jedna ruka položená na spoušti a druhá zase na telefonu. Někdo si to může lehce splést a místo zmáčknutí tlačítka pro fotku zmáčkne spoušť,“ říká.
I když si selfie pořizují více ženy, nejvíce při nich umírají muži pod 25 let. A nejvíc v Indii, a právě z tohoto důvodu má zmiňovaná univerzita hodně výzkumníků zrovna v této zemi. O nepřiměřeném počtu úmrtí v porovnání s ostatními zeměmi svědčí taky fakt, že se v některých částech Indie objevují značky s nápisem „Zákaz pořizování selfie“ z důvodu tragických úmrtí v lokalitě.
Čtěte také: Naučte se zacházet s GoPro kamerou. 10 rad, jak natočit skvělé video
„Žil jsem v Americe, v Německu a v jiných zemích a zaznamenal jsem, že jsou velké rozdíly v tom, jak lidé hodnotí svůj život,“ říká profesor, který je toho názoru, že Indové si neváží tolik svého života jako jinde ve světě.
Úmrtí se většinou vyhýbají „profíkům“, kteří jsou na selfie připravení – fyzicky i psychicky – a kteří mají potřebné vybavení do extrémních podmínek.
Z Instagramu Kylie Jenner
Selfie se mimo jiné staly i častým důvodem dopravních nehod, ale spousta lidí se to stydí přiznat. Americká hvězda Snapchatu a modelka Kylie Jenner patří k těm celebritám, které už si za svá „selfíčka“ za volantem vyslechly kritiku.
V současné době probíhají další průzkumy s cílem zjistit, proč se lidé dobrovolně staví do nebezpečných situací, jen aby si pořídili autoportrét, a jaký druh riskantního chování na sociálních sítích vzbuzuje největší ohlas, a je tedy nejatraktivnější. Pro profesora Kumaragurua je toto celé symbolem radikálního mládí pohlceného sociálními médii.
„Můžu jen spekulovat, ale úmrtí vinou selfie jsou zapříčiněna záplavou technologií, dostupností smartphonů a šílenstvím sociálních sítí,“ říká Kumaraguru. „Dokud toto všechno bude platit, budou se lidé budou předhánět s atraktivitou fotografií, aby získali sociální postavení ve formě sledujících a lajků.“