Měla to být sociální síť, která bude konkurovat Facebooku Marka Zuckerberga. Od samého začátku ale bylo vše špatně a teď je s ní konec.
Technologický gigant Google v pondělí v noci oznámil, že službu po sedmi a půl letech od spuštění a po miliardových investicích (v korunovém vyjádření) pro veřejné uživatele uzavírá.
„Google+ je málo využíván a 90 procent návštěv je kratších než pět sekund,“ uvedl Google ve svém prohlášení.
Čtěte také: Na hřbitově nápadů. Projděte si 11 projektů, které Google odepsal
Pomyslným posledním hřebíčkem do rakve byla ale chyba v programovacím rozhraní Google+ People API, kvůli které měli vývojáři přístup k soukromým datům uživatelů, která jim měla zůstat skrytá. Google chybu, která umožňovala neoprávněné získávání neveřejných informací ze soukromých profilů až po dobu tří let, odhalil letos na jaře.
Kvůli negativním reakcím úřadů v době, kdy světem otřásal skandál jménem Cambridge Analytica, a obavám z poškození pověsti ale chybu zatajoval. Podle společnosti se problém měl týkat až půl milionu uživatelů a chybu mohli využít vývojáři více než čtyř stovek aplikací.
Uživatelé nyní dostanou necelý rok na migraci dat, Google síť pro běžné uživatele oficiálně ukončí příští srpen. Jako nástroj pro interní firemní komunikaci bude ale fungovat i nadále.
The Wall Street Journal upozorňuje na úsměvný fakt, že právě Google v minulosti několikrát ujišťoval, že na rozdíl od Facebooku nemá problémy s ochranou dat.
Google+ je považován za jeden z největších neúspěchů gigantu z Mountain View v kalifornském Silicon Valley. A že jich nebylo málo, přehled největších jsme přinesli nedávno.
Sociální síť měla konkurovat Facebooku, jenže se tak nikdy reálně nestalo. V době, kdy nastupovaly další sociálních sítě, jako je Twitter (aktuálně 335 milionů měsíčně aktivních uživatelů) nebo Snapchat (188 milionů denně aktivních uživatelů), i přes masivní podporu a provázanost s dalšími produkty Googlu nedokázal zaujmout.
V roce 2013 firma oznámila, že má 300 milionů aktivních uživatelů. Časem ale vyšlo najevo, že tím myslí i uživatele, kteří se na Google+ omylem proklikli z jiných stránek patřících Googlu. Realita se dá počítat maximálně na miliony.
RIP Google+. Poslední ať zhasne.