Může to znít trochu jako africké přísloví, do nějž se promítá moudrost předků, jenže cizokrajného na něm není vůbec nic. Tohle motto teď totiž rezonuje v Česku (a pomalinku i za jeho hranicemi) a Jiří Doležal s Janem Emlerem si na něm postupně stavějí byznys.

Slona jez po kouscích, říkají studenti-podnikatelé a obrazně tak popisují cestu k uskutečnění snů. Jejich motivační diář Doller vás totiž právě po takových kouscích má dovést až tam, kam toužíte.

Mít dům? Spokojenou rodinu? Nebo snad chcete placaté auto s uřvaným motorem?

A jak jste na tom vlastně s kreslením? Skrze něj cesta za sny v diáři Dol(ežal+Em)ler začíná. Kresby na první straně pod titulkem „Kým jsem za pět let“ mají nastartovat ono porcování chobotnatce – to denní, měsíční a roční strategické plánování kroků vedoucích ke štěstí nebo úspěchu. Grafické vyobrazení vašich tužeb je totiž hmatatelnější než pouze jejich verbální vyjádření.

druha

Jiří Doležal a Jan Emler se snaží lidi přesvědčit, aby žili své sny.

„Ale na vaší výtvarné úrovni vůbec nezáleží,“ uklidňuje Emler a poprvé a pak ještě několikrát zdůrazní, že tento papírový nástroj v kožených deskách má lidi hlavně donutit k přemýšlení, k vizualizování a nakonec k realizaci toho, na co se dosud možná báli i jen pomyslet. „Nedávno nám psal 40letý člověk, že krade dětem pastelky, aby si mohl do diáře čmárat,“ vypráví Doležal.

Že vám to přijde všechno romantické? Že pár obrázků by dokázalo úplně otočit váš život? „My rozhodně netvrdíme: Teď si něco představ a magický vesmír ti to přitáhne. Naopak,“ vysvětluje Doležal. „My tvrdíme, že úspěch je dřina, je o disciplíně. Je to práce se sebou samým.“

Čtěte také: Nestíháte? Clever Minds vám svým „nediářem“ chtějí plánování ulehčit

Oni dva ji nastartovali na vysoké škole Tomáše Bati ve Zlíně. Doležal jako zapálený student financí, který zasedal v senátu, vyrazil do světa na studijní program Erasmus, do toho se rozhodl zabojovat o červený diplom. „Trochu jsem to hrotil. S oblibou proto říkám, že mám životopis na tři strany.“

treti

Emler měl aktivit podobně mnoho a ačkoliv se školou se až tolik nepojily, ve skluzu byl stejně. „Používal jsem telefon k řízení svého času, ale pak se mi stalo, že jsem nepřišel do práce, protože jsem čekal, že mi někdo zapípá a řekne mi, co mám dělat.“

Jejich motivace se sice lišily, oba však nutně potřebovali něco, díky čemuž by dokázali lépe řídit své rozvrhy. A trošku v rozporu s digitální dobou se rozhodli vytvořit takového pomocníka z papíru. Načetli si informace o time managementu. „A ze všech těch zdrojů jsme udělali takový výcuc,“ popisuje Doležal, dnes „druhák“ doktorského studia financí.

Po crowdfundingové kampani na Startovači vznikl nástroj, který nikomu nic nediktuje, nemá data a ani nezačíná 1. ledna. Nový život totiž může odstartovat hned teď. Podle Dolleru se nemusíte každý týden seznámit s novou osobou nebo udělat deset kliků denně.

„To není cesta k úspěchu pro každého,“ vysvětluje Emler, posluchač oboru projektové řízení. „Chtěli jsme plánování zosobnit s tím, že si cíle budete nastavovat sami. Doller je tak jednoduchý proto, aby si ho mohl každý přizpůsobit podle sebe, aby v něm promítal svou individualitu a ne abychom mu my nalinkovali život.“

ctvrta

Svůj projekt rozjeli loni v polovině prosince a jedna místnost jim sloužila coby ložnice, kancelář i sklad. Těsno jim tenkrát bylo, když do tohoto prostoru naskladnili prvních tisíc Dollerů a přes noc je museli připravit k odeslání.

Od té doby, tedy za necelý rok, prodali 10600 výtisků a dnes, kdy nabrali pět dalších lidí, nestíhají všechny objednávky uspokojovat. Do konce roku plánují zakázku na 26 tisíc kusů za 3,5 milionu korun.

„S úspěchem je práce,“ uznávají mladí podnikatelé, ale heslo tohoto projektu #zijsvesny jim dává energii. Teď už můžou jen snít o tom, že z Dolleru, do kterého zatím víc investují, než na něm vydělávají, se začnou brzy sypat dolary. Protože citát Walta Disneyho z jejich motivačního diáře to říká celkem jasně: „Dokážeš-li o tom snít, dokážeš to!“