Brazilec Rubens Menin se stal osmnáctým EY Světovým podnikatelem roku. Podobně jako Henry Ford motorizoval Spojené státy, Rubens Menin se snaží zabydlet Brazílii. Vlastním bytem či domem.
V zemi, kde aktuálně chybí 6 milionů domovů, se proto soustřeďuje na lidi s nižšími a středními příjmy, kterým nabízí alternativu vlastního bydlení.
„Podnikatelé mění svět. A já chci stavět pro všechny dostupné domovy, které jsou vždy základem každé rodiny,“ řekl Rubens Menin po vyhlášení soutěže, které se letos zúčastnilo 56 podnikatelů ze 46 zemí.
Jeho jméno těsně po jedenácté v noci uvedl na slavnostním večeru v Monte Carlu nejvyšší šéf poradenské společnosti EY Mark Weinberger.
„Rubensova jasná vize pomohla spoustě Brazilců k jejich prvnímu bydlení a navzdory národním ekonomickým potížím vytvořil největšího latinskoamerického developera,“ komentoval rozhodnutí poroty složené z bývalých vítězů. Rubens Menin se stal také prvním vítězem světového finále EY Podnikatele roku, který pochází z Latinské Ameriky.
Čtěte také: Zakladatel Wizz Airu: Letenky budou zadarmo a Praha má příliš drahé letiště
Svou společnost MRV založil v roce 1979, když mu bylo 21 let. Od počátku se zaměřil se masové bydlení ideálně v menších brazilských městech, kde nejsou tak vysoké náklady na pozemky a samotnou stavbu. Od té doby postavil více než jeden milion domovů a stavění stále zefektivňuje.
„Jestliže dříve byla v průměru hmotnost stavby na metr čtvereční 2,3 tuny, teď jsme někde na 1,5 tuny. A lehčí stavba znamená pochopitelně nižší náklady a výslednou cenu,“ vysvětloval svůj základní byznysmodel na tiskové konferenci v monackém Salle des Etoiles, kde EY světové finále své podnikatelské olympiády každoročně vyhlašuje.
Jeho syn Rafael pro Forbes.cz později doplnil, že firma dnes v průměru staví čtyřpatrovou budovu s 16 bytovými jednotkami pouhých 10 pracovních dní a v posledních letech se jí podařilo snížit počet potřebných stavařů na takový projekt ze 12 na 3,5 dělníka.
„Průměrná cena naší jednotky je kolem 40 tisíc amerických dolarů (zhruba 900 tisíc korun, pozn. red.) a rozměr má 40 až 50 metrů čtverečních,“ doplnil Rafael Menin, jenž je výkonným ředitelem skupiny MRV Engenharia. Ta loni postavila v Brazílii 320 tisíc domů a bytů, utržila 1,44 miliardy dolarů a zisk těsně atakoval hranici 200 milionů dolarů, v přepočtu tedy 4,3 miliardy korun.
Pořád jde o rodinnou firmu. Zatímco Rafael se věnuje denní operativě a jeho sestra Maria je šéfkou právního oddělení, jejich dvaašedesátiletý otec více dohlíží na strategii.
Syn Rafael Menin (zcela vlevo) je výkonným ředitelem skupiny, dcera Maria Fernanda (druhá zprava) vede právní oddělení MRV.
„V posledních 40 letech jsme se změnili hodně, ale v dalších pěti letech změníme ještě daleko víc díky technologiím,“ uvedl prošedivělý Rubens Menin, který vyznává „inženýrský“ přístup ke stavění i byznysu, jejž mu doma vštípili rodiče, kteří se také věnovali stavařině a strojařině. Jeho otec byl totiž průkopníkem hydroelektráren v Brazílii.
MRV dnes dává práci 24 tisícům lidí, staví ve 150 městech Brazílie a Forbes Rubense Menina v roce 2014 řadil mezi světové miliardáře se jměním ve výši 1,2 miliardy dolarů. Každý dvoustý Brazilec si od něj už koupil byt či dům a aktuálně má jeho MRV rozjeto 214 projektů, přičemž průměrná velikost každého z nich je 398 bytových jednotek.
Čtěte také: Jak se stát nejlepším podnikatelem světa? Chce to přesah i správnou porotu
Co bude dál? „Stát se světovým podnikatelem roku je závazek. Závazek být lepší, inspirovat a zlepšovat své okolí. Snad na to budu mít dost energie,“ nechal se slyšel Rubens Menin.
U poroty rozhodlo také to, že za posledních 38 let v byznysu investoval 302 milionů dolarů na rozvoj okolí svých projektů, podporoval finančně stavbu silnic, škol, poliklinik nebo revitalizaci veřejných prostranství. V rámci národního programu na ochranu klimatu jeho firma také nechala vysázet už jeden milion nových stromů. To se počítá nejen v Brazílii.