Pryč jsou časy, kdy byl v českých pohraničních městech mrtvolný klid. Dnes tam najdeme spoustu míst, kde to žije a kde se dá dobře najíst nebo si dát dobrou kávu. Rozvíjí je spousta podnikatelů a rodinných firem, kteří vzali zapadlé regiony za své.
Díky své práci v Nadaci Via, která podporuje všechny aktivní lidi posouvající tuhle zemi dopředu, cestuju už tři roky po Česku, z místa na místo, i po těch nejodlehlejších koutech. Za tu dobu jsem objevil spoustu míst, o kterých mnoho lidí neví, ale kam se vyplatí vyrazit.
Tip první: Klášter jako žádný jiný
V Broumově stojí unikátní barokní klášter, další památky najdete ve vsích okolo města. Místní podnikatel Jan Školník se rozhodl, že klášter pomůže opravit a že z Broumova vytvoří centrum vzdělanosti a kultury, kam se budou sjíždět světoví umělci a návštěvníci z celé republiky. A daří se mu to. Na opravu kláštera sehnal stamiliony korun a schází se také pravidelně s ostatními místními byznysmeny, kteří kraj společně pozvedají.
V klášteře pořádají koncerty evropské kvality i konference, diskusní večery a workshopy pro byznysmeny. V zahradě najdete galerii moderního umění a součástí kláštera je také po celý rok otevřená kavárna s výbornou kávou. V klášterních sklepích také pořádají degustace vína.
Tip druhý: Na pivo do Frýdlantu
Do Frýdlantského výběžku, kraje obehnaného ze tří stran hranicí, zavítá jen málo turistů. Dlouho nebyl důvod. I v tomto mimořádně zapadlém kraji už ale najdete místa, která za návštěvu stojí.
V centru Frýdlantu najdete krásně opravené náměstí a v jednom z historických domů unikátní domácí kavárnu, takzvanou Jazzovou osvěžovnu. Pořádají tu jazzové koncerty, po nocích pečou fantastické cheesecaky a vaří domácí polévky.
Hned za Frýdlantem stojí historická budova zámeckého pivovaru. Ještě před pár lety to byla ruina, slávu mu začal vracet podnikatel Marek Vávra. Pivo je to vyhlášené, o které je takový zájem, že nestíhají vařit. Přímo v pivovaru ho můžete ochutnat v místní hospodě, a navíc si nechat udělat prohlídku s výkladem, jak tu pivo vaří.
Tip třetí: Jedinečná architektura uprostřed hor
Žádná jiná podobná stavba v Česku není. Je to sem daleko odevšad, ale cesta se vyplatí. Uprostřed lesů Rychlebských hor stojí už přes 100 let secesní Tančírna. Kdysi se tu konaly koncerty a taneční večery. Po desetiletí stavba chátrala a byla zralá na demolici. Před pár lety ji parta místních zachránila.
Dnes v Tančírně najdete kavárnu i krásný prostor pro koncerty.