Stane se to třeba desetkrát do měsíce a už si zvykl, ale ze začátku to Lukáš Klouček pochopit nedokázal. To když mu v jeho kanceláři na Gibraltaru zazvonil telefon a v něm se ozvalo: Dobrý den, narodil se mi syn a prosil bych vypsat kurz na to, že do 27 let si kopne za anglickou reprezentaci.

Sázková kancelář William Hill patří k těm nejrespektovanějším (takže i takové šílenosti umí klientům splnit) a stejné renomé má ve firmě bývalý cyklokrosový reprezentant z Prahy. Patří totiž k pelotonu bookmakerů britské společnosti a je její cyklistickou jedničkou.

Kloucek

Lukáš Klouček

Což je ostatně to, po čem vždycky tak toužil. Být nejlepší na světě. Snažil se o to coby cyklokrosař, jenže bronz jako by se stal jeho osudem. V kategorii do 23 let byl třetí na mistrovství Evropy, stejné medaile má i z republikových šampionátů mezi juniory a taky v elitní kategorii.

 Čtěte také: Z outsidera lídrem. A sázkaři mohou díky fotbalovým Liškám vydělat majlant

A přestože si díky výsledkům vysloužil angažmá u belgické stáje Sunweb – ProJob, brzy prozřel. Tedy že na duhový dres, jaký oblékají mistři světa, to nikdy nebude. „Měl jsem svoje limity,“ říká Klouček a odkazuje na rok 2010, kdy ve 23 letech, byť cyklisticky stále ještě mladý, končil s kariérou. „Ze dne na den a hodně lidí jsem tím tenkrát překvapil. Ale uzrálo to tak ve mně. Hlavní důvod? Ekonomický.“

Kloucek1

Klouček strávil tři roky v belgickém týmu Sunweb – ProJob.

Cyklokros je totiž nemilosrdně vyhroceným světem, kde pokud se každý víkend nepohybujete v nejlepší trojce, maximálně pětce, může se stát, že v 35 letech (to v tom lepším případě) odložíte kolo a za dva roky už nebudete mít z čeho žít. A právě taková představa Kloučka děsila. „Cyklokros není tenis, abych se i jako stý na světě zajistil do konce života. Na ty nejlepší jsem neměl, proto jsem raději skončil dřív.“

Co dál? V novinách tenkrát narazil na inzerát sázkové kanceláře Chance, který ho zaujal, přestože on sám nikdy nesázel, k hazardu neměl vztah a vlastně jeho zákonitostem ani moc nerozuměl. Ale sportovní minulost a matematické myšlení mu otevřely dveře k pozici bookmakera, díky níž už projel půl Evropy. Po dvou a půl letech totiž, když Chance fúzovala s Tipsportem, rozhodl se zkusit to jinde.

WilliamHill

Centrála sázkové kanceláře William Hill na Gibraltaru

A že coby profesionální sportovec bydlel v hlavní zemi cyklokrosu – Belgii, nemusel sbírat odvahu na to vyrazit za štěstím znovu do světa. Jeho pouť vedla do Německa, ale do struktur řecké firmy. „Sázkovky si nechtějí držet bookmakery a najímají si firmy, které na klíč dodají celý produkt – analýzu a řízení rizik, vypisování a měnění kurzů, náběry, procentuální výnosnost…“ popisuje Klouček. „Měli jsme smlouvu s německou státní společností, ale naše kurzy šly do dalších třeba 70 sázkovek.“

Naleštěná pozice v Mnichově však měla i svá negativa a tím hlavním, přestože to možná bude znít divně, byl samotný Mnichov. „Nikdo to nechápe, ale život tam mě nebavil,“ říká Klouček. „Mimo práci tam nebylo co dělat, a tak jsem zase začal hledat něco jiného.“ Další dvouletka skončila opět u pročítání pracovních inzerátů a nakonec znovu stěhováním, tentokrát kurz jih. Proto, že drtivá většina sázkových kanceláří má kvůli daňovému zvýhodnění centrály na Maltě nebo Gibraltaru.

Klouček vybral jih Pyrenejského poloostrova. Tam, na březích průmyslového přístavu a s výhledem na Afriku, leží centrála William Hill, v ní chtěl 29letý bookmaker vždycky působit. Jeho doménou je dnes (jak jinak) cyklistika, volejbal a taky vybrané ligy v házené a hokeji. „Chtěl jsem zkusit jiný život, než jsem byl zvyklý ve střední Evropě a ve velkých městech,“ říká k dalšímu životnímu obratu. Za sebou má 2,5 roku nového života a libuje si: „Práce ve William Hill a život na Gibraltaru je skvělá kombinace.“

kancl

Sport, kurzy, čísla – svět Lukáše Kloučka

Do kanceláře to má půl hodiny pěšky, protože bydlí za hranicemi ve Španělsku, kde je všechno za třetinové ceny a kde se dá taky normálně žít. „Na Gibraltaru je to strašně malé, jako byste ohraničili Václavák se Staromákem,“ přirovnává stísněnost bývalé britské kolonie pod „opičí“ skálou. „Kdybyste si chtěli ráno zaběhat, tak není kde.“

Taky na kolo je španělská krajina o dost přívětivější. A přestože se Kloučkovi zase vrátila chuť do cyklistiky, kterou po konci profi kariéry tak trochu postrádal, v jednom má celkem jasno – nejlepším cyklistou světa už se nikdy nestane. Zato pokud by šlo o sázkové kurzy na příští cyklistické šampiony, hvězdou v tomto oboru bude jeden bookmaker z Česka.

Máte námět na další zajímavé příběhy? Pište na [email protected]