Nejlepší české IT mozky dost často míří do Silicon Valley, kde v centrálách Facebooku, Googlu a dalších pracují pro největší technologické firmy světa. Jsou jich tam více než dvě stovky. David Pavlík se po 10 letech rozhodl vydat opačným směrem. Ze SpaceX, s nímž Elon Musk dobývá vesmír, přichází do brněnského startupu Kiwi.com na pozici chief information officera.
Čtěte také: Průvodce každého startupisty aneb Co jsme se naučili v Silicon Valley
„Budu se starat se o to, aby Kiwi.com bylo z pohledu interních systémů, nástrojů a toku informací připraveno na další růst,“ říká veterán Silicon Valley, který na západním pobřeží USA pracoval postupně pro Microsoft, Amazon, Netflix a konečně SpaceX.
Ve vesmírné společnosti se sídlem v Los Angeles strávil poslední čtyři roky, podílel se tu na automatizaci datových toků a naposledy na projektu Dragon. Tento úkol si ale žádal velké pracovní vytížení.
Archivní snímek
„Stalo se mi, že jsem rodinu u večeře několik dnů neviděl, v práci nebyl prostor na oddech, a když jsem jednou odjížděl ve čtyři ráno, tak jsem se na těch prázdných cestách zamyslel, co mě ve SpaceX vlastně ještě drží,“ vzpomíná Pavlík. Jinak o SpaceX ale mluví jen v dobrém. „Ta zkušenost je úžasná, být u toho, když se přepisují dějiny. Každému, kdo o to má zájem, bych to velice přál.“
Už byl domluvený na návratu do Netflixu, který sídlí nedaleko San José, ale nakonec se jeho kariéra (i s celou pětičlennou rodinou) dala do pohybu jiným směrem. Na mobilu mu pípla zpráva: „Cau Davide, jsme s JK ve Valley, nedame pivko? :-)“ Odesílatelem byl Oliver Dlouhý, zakladatel nejnadějnějšího tuzemského startupu Kiwi.com, který boduje díky svému unikátnímu algoritmu na vyhledávání letenek, a JK je jeho pravá ruka Jozef Képesi.
Pavlík se s nimi sešel v restauraci Eureka, která leží ve čtvrti Hawthorne hned za rohem od továrny SpaceX. Tři hodiny strávili debatou o obou společnostech i Pavlíkových zkušenostech. Kiwi.com zrovna hledalo někoho na pozici CIO, slovo dalo slovo a po několika týdnech byla dohoda na světě.
„Oliver, JK a další lidé z Kiwi.com ve mně vyvolali pocit, který jsem znal z Netflixu – stunning colleagues. Mám z toho super pocit,“ vypráví Pavlík, jenž v českém „IT crowdu“ v Silicon Valley patřil mezi největší hvězdy a fungoval jako „tužidlo“ tamní komunity.
Před nástupem do brněnské firmy, která měla loni obrat téměř 18 miliard korun, si sám vytkl tři cíle: předat do Kiwi.com to nejlepší, co se u technologických gigantů naučil, předělat informační strukturu společnosti a inspirovat se od Kiwi.com týmu. „Tato práce je pro mě atraktivní zejména tím, že 50 procent věcí se budu učit a spolu s týmem vymýšlet,“ podotýká sedmatřicetiletý Pavlík.
Návrat do Česka pro něj přišel o trochu dřív, než s rodinou plánoval, ale už se těší na to, jak zvolní a stráví se svými nejbližšími víc času. „Oba jsme ze Zlína, tak tam máme nejen babičky, dědečky, ale také plno kamarádů a míst, kam se rádi vracíme. Navíc si ve Zlíně stavíme dům,“ říká Pavlík, který do Brna nastupuje na začátku července.
Oliver Dlouhý, zakladatel a šéf Kiwi.com, je z angažování Pavlíka nadšený. „Do firmy získáváme známého a zkušeného člověka. Myslím, že se od něho budeme moct hodně naučit. Už jen to, že si po 10 letech ve skvělých společnostech v Americe vybral Kiwi.com, jasně hovoří o potenciálu, který máme a čeho chceme dosáhnout,“ komentuje novou posilu Dlouhý.
„Když jsme odcházeli před 10 lety z ČR, manželčin děda, který tu už bohužel není, nás varoval: A víte, co dělá ten Bill Gates? Krade české mozky!“ vzpomíná Pavlík. „Tak doufáme, že mu teď aspoň na dálku uděláme radost, že se mozky vracejí s novými zkušenostmi domů.“
Foto: Michael Tomeš