„Kam jsi dal ten ovladač?“ Věta, která se snad v každé domácnosti večer co večer opakuje. Známe to všichni. Občas se nám zatoulají věci jako klíče nebo peněženka a po pár minutách zuřivého hledání začneme z jejich zmizení podezírat každého člena rodiny včetně psa.

Ovladače se ztratí pod pohovku, klíče od auta zapomeneme v kavárně a peněženku prostě nevidíme, i když leží přímo před námi. Ve všech případech by nás mohl zachránit vynález od startupu TrackR.

O co jde? TrackR jsou elektronické čipy velikosti kovové mince, které jednoduše přichytíte na to, o co byste neradi přišli: notebook, kolo, domácího mazlíčka a dokonce i na dítě. Potom si do telefonu zdarma stáhnete TrackR aplikaci a čip s pomocí bluetooth propojíte se svým chytrým telefonem (ten byste se měli snažit neztratit).

Čipy se prodávají za 25-29 dolarů (v přepočtu kolem 650-750 korun) a jejich vyměnitelná baterie vydrží zhruba rok.

kabelka done

Jakmile nemůžete očipovanou věc najít, stačí na telefonu otevřít nainstalovanou aplikaci a displej vašeho telefonu se promění v radar. Čipu můžete taky „zavolat“ a ten by měl okamžitě začít hlasitě pípat.

Váš telefon by měl rozpoznat, jak silný je signál bluetooth spojení mezi ním a TrackR přívěskem. Díky tomu vám aplikace ukáže, jestli se k hledané věci přibližujete, nebo se od ní oddalujete, tedy jestli bluetooth signál sílí, nebo slábne. Čím blíž k hledané věci jste, tím hlasitěji tón uslyšíte.

I když hlavní myšlenkou TrackR je, že s pomocí telefonu hledá ztracené věci, zakladatelé firmy Chris Herbert a Christian Smith, mysleli i na ty z nás, kterým se ztrácejí telefony. V takovém případě to funguje opačně – stačí stisknout tlačítko na čipu. To telefon hlasitě rozezvoní a to i v případě, že jste ho nechali v režimu „potichu“. Telefon pak samozřejmě hledáte pouze podle zvuku.

Bluetooth má ale jistou nevýhodu. Mobilní přístroj zůstane k očipovaným předmětům připojený pouze, pokud jsou v dosahu 30 metrů. Ani tak ale nemusíte ztrácet hlavu nebo něco jiného. V aplikaci se na mapě můžete podívat, na jakém místě byla věc, kterou hledáte, naposledy. Než tedy v práci začnete panikařit, jak bez svého diáře budete existovat, můžete si zjistit, jestli jste ho nenechali doma.

Jak TrackR funguje si prohlédněte v tomhle videu:


TrackR používá takzvané Crowd GPS, které funguje na principu sdílení polohy s ostatními telefony. Díky tomu dokáže zaznamenat polohu ztracené věci kdekoliv na světě, ale pouze pokud je v okolí 30 metrů další telefon se spuštěnou TrackR aplikací.

Takže když vám někdo ukradne kolo v Praze a odjede na něm do Brna, musíte mít štěstí, aby v jeho blízkosti byl někdo, kdo TrackR taky používá. Jeho telefon by pak anonymně sdělil polohu hlavnímu serveru TrackR a vám by se v aplikaci objevila nová lokace vašeho kola. (To ale jenom do chvíle, než by zloděj ujel zase o kus dál).

U nás se o novinkách jako TrackR zatím moc nemluví, takže se na ně při hledání odcizených věcí ještě nedá úplně spolehnout, i když v blízké budoucnosti by to mohlo fungovat docela dobře. Podle powerpage.org si totiž aplikaci TrackR nainstalovalo již 300 000 zákazníků a prodalo se přes 350 000 čipových zařízení, z nichž 60 % patří americkým zákazníkům.

Na trhu je několik konkurentů jako Chipolo, Tile, Pebblebee nebo BeLuvv. Všechny fungují na stejném principu bluetooth propojení a stojí okolo 30 dolarů. BeLuvv se jediná liší tím, že se zaměřuje na monitorování domácích mazlíčků a dětí, pro které vyrábí silikonové náramky s vestavěnými čipy.

Jedinou obrovskou nevýhodou TrackR je, že se neumí propojit se všemi telefony. Pokud máte software iOS, tedy iPhone, můžete k jednomu přístroji připojit až 10 čipů. S Androidem to je už horší – jeden přístroj bude současně reagovat pouze na 2 čipy. K Blackberry a Windows telefonům TrackR nepřipojíte vůbec.

Autor: Karolína Machová