Není to za tak dlouho, pravděpodobně i za patnáct let ráno vstanete, dáte si kávu, vyvenčíte psa a vydáte se do práce. Jenže, myslíte, že půjdete do té samé práce jako teď?
Stejnou otázku si položila i kanadská stipendijní nadace CST. Spustila proto projekt Inspired Minds, ve kterém zkoumala jaké podnebné, technologické a demografické změny nás v nadcházejících 15 letech čekají, přidala špetku představivosti a přišla se seznamem existujících i úplně nových profesí, které by se mohly – vzhledem k vývoji, který nás čeká – rychle rozšířit. Tohle je 8 těch nejzajímavějších, vybrali byste si z nich?
Renovátor divočiny
Dnes bychom těmto lidem říkali farmáři, v budoucnosti ale budou podle CST dělat něco jiného než jen pěstovat jídlo pro stále rostoucí populaci. Tito lidé budou podle CST napravovat škody, které jsme za poslední století v přírodě napáchali. To znamená, že se ji budou snažit vrátit do míst, kde dřív byla – budou vysazovat nové lesy a vypouštět zvířata tam, odkud jsme je vyhnali, obnovovat jejich přirozené prostředí atp. Velký projekt? Ano, CST s tím počítá a navrhuje, aby ho měly na starosti vlády a renovátory platily z daní, které vyberou za spalování uhlí.
Pro koho to bude: Tato pracovní pozice bude vhodná pro všechny lidi, které baví zahradničení a kdo mají zájem o životní prostředí. Nejvíce zájemců by logicky mohlo být z řad ochránců přírody.
Upcyklátor
Za 15 let budeme stále obklopeni odpadky a potřeba se jich zbavit bude stále stejná, ne-li ještě větší než dnes. Velká poptávka by proto mohla být po lidech, kteří přijdou s nápady, jak odpadky co nejlépe zpracovat a přeměnit je v nové předměty. Přesně to bude náplní práce tzv. upcyklátorů, v podstatě odpadkových designérů, kteří budou vymýšlet, jak vyhozené věci znovu použít a zároveň z nich pokud možno další odpad nevytvářet. Příklad? Podle CST třeba výroba náramků ze zubních kartáčků nebo květináčů z už přečtených časopisů.
Pro koho to bude: Upcyklátoři se budou muset vyznat v materiálech a strojírenství a samozřejmě mít velkou dávku kreativity.
Nostalgik
Mnoho seniorů, a nejen oni, často rádi vzpomínají na „staré časy“ a ani tým ze CST na to nezapomněl. Přišel tedy s nápadem na pracovní pozici s názvem „nostalgik“. Tito lidé by měli fungovat v podstatě jako bytoví architekti a jejich hlavním úkolem by mělo být obnovování vzpomínek lidí tím, že jim navrhnou bydlení podle toho, jaké období svého života měli nejraději.
Nejen senioři si tak budou moct vybrat, jestli chtějí mít obývák ve stylu osmdesátých let nebo třeba ložnici ve stylu let šedesátých. Podle CST tak nebudou muset žít ve stereotypních domovech důchodců, jaké známe teď.
Pro koho to bude: Každý nostalgik bude muset mít výborné návrhářské dovednosti, vyznat se v historii a bude muset fungovat i trochu jako terapeut.
Operátor dronů
V budoucnosti budou podle CST drony sloužit k čemukoli od rozvážení zboží, které si koupíte online, přes donášku pizzy až po monitorování dopravních nehod.
CST si předpokládá, že se drony budou hodit i zločincům. Ti by v nich mohli převážet zbraně nebo pomocí nich tipovat nezabezpečená auta nebo domy, a pak do nich vyrazit vyloupit. Operátor dronů tedy bude zodpovědný za to, aby mezi námi nepoletovaly drony, které by byly jakkoli nebezpečné a bude dohlížet na trasy ostatních.
Pro koho to bude: Pro ty, co mají čistý trestní rejstřík a osvědčení o znalosti občanského zákoníku.
Pracovník aquaponické farmy
Zaměstnanci aquaponické farmy budou něco mezi rybími farmáři a zahradníky – aquaponický systém je totiž jedinečný tím, že v něm zároveň pěstujete zeleninu a chováte ryby – přes hladinu vody rostou rostliny a rybám dodávají více kyslíku. A ryby rostliny zase hnojí.
Pro koho to bude: Pro ty, kdo vědí, jak pečovat o ryby i o rostliny.
Znalec robotů
CST předpokládá, že v budoucnosti budeme mít roboty na jakoukoli domácí práci a nejen na ni. Jenže, kdo bude o robotech vědět všechno? Ano, znalci – budou schopni lidem pomoci s výběrem tak, aby jejich vysněný robot splňoval veškeré požadavky a hodil se do jejich domácností. Budou také sledovat, jak na sebe robot a rodina působí a jestli vše probíhá v pořádku. Pokud s typem robota nebudete spokojeni, obratíte se na vašeho poradce a on vám s tím jistě pomůže.
Pro koho to bude: Pokud máte dobré komunikační schopnosti a rozumíte běžným potřebám domácnosti, pak tato práce bude určitě pro vás.
Odborník na jednoduchost
Svět je stále složitější, a proto CST předpokládá, že velký zájem bude o lidi, kteří ho budou umět zjednodušit. Hlavní pracovní náplní těchto odborníků bude pomáhat firmám zlehčit jejich podnikání. Budou redukovat administrativní kroky na minimum, radit, jak omezit počet telefonátů nebo papírování, jak práci, která zabere tři dny, udělat za dvě hodiny. Tito lidé budou zčásti návrháři, zčásti matematici a trochu i sociologové.
Pro koho to bude: Zájemci o tuhle pozici by měli mít vysokoškolský titul ze sociálních věd, aby porozuměli chování zaměstnanců a musí mít zkušenosti s administrativou.
Telechirurg
Je dost možné, že v budoucnosti nebudeme potřebovat chirurgy, protože se budeme schopni operovat sami s pomocí robotických zařízení. Někdo bude ale roboty muset ovládat a od toho tu budou podle CST telechirurgové.
V mnoha nemocnicích budou malé týmy chirurgů, ale pokud bude někdo potřebovat urgentní zdravotní ošetření v místě, kde žádná nemocnice není, nebude se muset ničeho bát, protože drony budou schopny během chvíle přivézt robotická zdravotní zařízení až k pacientovi. Telechirurgové tak budou moci člověka na dálku ošetřit pomocí videa.
Pro koho to bude: Kdo se chce stát telechirurgem, tak by měl mít znalosti dnešních chirurgů a musí vědět, jak zacházet s robotickou technologií.
Fotografie pocházejí z webu CST
Čtěte také:
10 profesí, které by už brzy mohly přestat existovat