Je jich přesně 101 a celková hodnota jejich majetku přesahuje 331 miliard dolarů. Ženy, které své miliardy vydělaly pouze vlastní zásluhou, v letošním seznamu dolarových miliardářů tvoří jenom čtyři procenta – o to inspirativnější však jejich příběhy jsou.
Zbohatly na všem možném: od petrochemie přes výrobu střešních krytin až po kasina. A nejvíc – celkem pětačtyřicet – jich pochází z Číny.
Patří k nim i teprve devětadvacetiletá Lu Jiwen, spoluzakladatelka čínské diamantové značky Darry Ring, která se specializuje na diamantové zásnubní prsteny. V posledních letech se stala hitem u mladých čínských párů díky své unikátní marketingové strategii: muž si může pořídit jediný Darry Ring za život.
K dalším významným nováčkům na seznamu patří popová hvězda Rihanna, které místo mezi miliardáři vynesl padesátiprocentní podíl v kosmetické značce Fenty Beauty (spoluvlastní ji s luxusním konglomerátem LVMH). Patří jí také třicet procent značky spodního prádla Savage X Fenty, která v lednu získala 125 milionů dolarů.
Poprvé se mezi nejbohatší lidi planety dostala Melanie Perkins, spoluzakladatelka a generální ředitelka aplikace Canva z Austrálie, Filipínka Betty Ang, která zbohatla na instantních nudlích, či jihokorejská podnikatelka Yoo Jung-hyun, která spoluzaložila a vlastní čtrnáct procent největší korejské videoherní společnosti Nexon.
Jak vypadá první desítka selfmade miliardářek?
1. Fan Hongwej
Čisté jmění: 18,2 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: petrochemie
Země: Čína
Třináctá nejbohatší žena světa předsedá Hengli Petrochemical, společnosti zabývající se zpracováním ropy a výrobou chemických vláken.
2. Rafaela Aponte
Čisté jmění: 16,8 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: přepravní kontejnery
Země: Švýcarsko
Rafaela a její manžel Gianluigi založili společnost Mediterranean Shipping Company v roce 1970. Nyní má 600 plavidel ve 155 zemích, což z ní dělá největší rejdařskou společnost na světě. Majetek páru se letos kvůli globálním problémům s dodavatelskými řetězci odhaduje na 6,1 miliardy dolarů.
3. Wu Jajun
Čisté jmění: 15,3 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: nemovitosti
Země: Čína
Bývalá novinářka spoluzaložila v roce 1993 se svým někdejším manželem developerskou společnost Longfor Properties. Společnost kotovaná v Hongkongu má dnes jedenašedesát poboček po celé Číně. V roce 2018 převedla 44procentní podíl na svou dceru Cai Sinji.
4. Diane Hendricks
Čisté jmění: 10,7 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: stavebnictví
Země: Spojené státy americké
Majitelka Hendricks chairs ABC Supply, největšího distributora střešních materiálů ve Spojených státech. Firmu založila se zesnulým manželem v roce 1982, od té doby se ze tří poboček rozrostla na 811 a dosáhla ročních příjmů nad dvanáct miliard dolarů.
5. Judy Love
Čisté jmění: 9,7 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: maloobchod a plyn
Země: Spojené státy americké
Další mocný pár, Judy a Tom Loveovi, založili Love’s Travel Stops & Country Stores v roce 1964. Judy vedla účetnictví a dodnes funguje jako výkonná tajemnice podniku, který má více než 550 poboček ve 41 státech a 32 000 zaměstnanců.
6. Wang Lajčun
Čisté jmění: 9,5 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: elektronické součástky
Země: Čína
Spoluzaložila a předsedá společnosti Luxshare Precision Industry, která yrábí AirPody nebo kabely pro iPhone. Wang začala podnikat se svým bratrem v roce 2004, o šest let poté společnost kotovali na burze v Šen-čenu.
7. Čong Wej-juan
Čisté jmění: 8,1 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: farmacie
Země: Čína
Bývalá učitelka chemie založila v roce 2015 farma firmu Hansoh Pharmaceuticals kotovanou v Hongkongu. Společnosti dodnes předsedá a vlastní více než tři čtvrtiny jejích akcií se svou dcerou Sun Juan.
8. Lynda Resnick
Čisté jmění: 8 miliard dolarů
Zdroj bohatství: zemědělství a voda
Země: Spojené státy americké
Resnicková je místopředsedou Wonderful Company, která produkuje třeba populární Fiji Water. S manželem Stewartem založili firmu na konci sedmdesátých let a Lynda stále dohlíží na marketing a vývoj produktů.
9. Čou Čchinfej
Čisté jmění: 7,1 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: obrazovky chytrých telefonů
Země: Hongkong, Čína
Bývalá tovární dělnice je zakladatelkou a generální ředitelkou společnosti Lens Technology, dodávající obrazovky smartphonů velkým značkám jako Samsung, LG a Microsoft. V roce 2015 se po úspěšné IPO hodnota akcií zpětinásobila a Čchinfej se stala nejbohatší selfmade ženou na světě.
Za poslední rok však ztratila více než polovinu svého majetku kvůli propadu cen akcií o čtyřiapadesát procent.
10. Judy Faulkner
Čisté jmění: 7 miliard dolarů
Zdroj bohatství: e-medicína
Země: Spojené státy americké
Software její firmy Epic Systems používají přední americké nemocnice k záznamu lékařských informací o více než 225 milionech pacientů. Judy firmu rozjela v roce 1979 jako tradiční garážový startup v suterénu svého domu.