„Lidé z Tchaj-wanu a ze zemí střední i východní Evropy vyznávají podobné hodnoty. Ačkoli žijeme v různých koutech planety, je pro nás důležitý rozvoj ve svobodě a míru,“ prohlásil šéf Taiwania Capital David Weng ve své úvodní řeči během setkání na půdě inovační agentury JIC v Brně.
Tchajwanský fond zde představil svůj záměr investovat 200 milionů dolarů do startupů ze střední a východní Evropy. „Investiční fond bude fungovat v následujících deseti letech a až osmdesát procent všech investic bude směřovat pouze do tří zemí – České republiky, na Slovensko a do Litvy,“ popsal Weng těžiště zájmu.
Fond se zaměřuje na hlavní strategická odvětví jako polovodiče, biotechnologie, letectví a kosmonautiku, finanční technologie, elektromobily a laserovou optiku. Zajímat by měl zejména firmy, které už založily nebo plánují založit své pobočky na Tchaj-wanu, a stejně tak ty, které už mají plán společného projektu s tchajwanským partnerem.
Zástupci fondu navštívili Českou republiku poprvé už před půl rokem a podle Davida Wenga jednání v Brně potvrdilo, že startupy a firmy ze střední a východní Evropy jeví o Asii a konkrétně Tchaj-wan značný zájem. Setkání v Brně pak připravila inovační agentura JIC společně s agenturou CzechInvest.
Tchajwanská delegace se zde setkala se zástupci místních investorů například z Garage Angels, Y Soft Venture nebo Purple Venture a navštívila i brněnský univerzitní startup NenoVision, který působí v oboru elektronové mikroskopie.
Právě zde vidí obrovskou příležitost pro spolupráci i ředitel JIC Petr Chládek: „Na jižní Moravě je vysoká koncentrace firem v oblasti elektronové mikroskopie a částicové optiky, která pro svůj budoucí vývoj potřebuje úzké kontakty na výrobce polovodičů,” dodává s tím, že investice z Tchaj-wanu mohou nárůstu klastru elektronové mikroskopie významně pomoci.