Osm firem z USA a dvě z Číny. To je aktuálně top 10 nejhodnotnějších světových firem podle ceny jejich akcií na burze. Dominuje Apple následovaný Googlem a Microsoftem, přičemž Apple svůj náskok v letošním pololetí opět upevnil. Jeho hodnota ve výši 723 miliard dolarů už odpovídá ročnímu výkonu ekonomiky Portugalska, Finska a Řecka dohromady.
Žebříček 300 největších světových firem zpracovala poradenská společnost EY a trend je jasný: roste význam technologií a čínských společností. Na seznamu jich je 42, zatímco na počátku roku jich bylo 31 a loni jen 24.
Čtěte také: Global 2015: Největší světové firmy roku 2015
„Aktuálně je v žebříčku zastoupeno třikrát více čínských firem než německých a čínské firmy budou hrát celosvětově stále větší úlohu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v ČR a ve střední a jihovýchodní Evropě.
Nejhodnotnější evropskou firmou je švýcarský farmaceutický koncern Novartis na 11. místě a nejhodnotnější německá společnost Bayer následuje teprve až na 62. místě žebříčku. Volkswagen se s tržní hodnotou 110 miliard dolarů umístil na 65. místě, Daimler na 79. místě (98 miliard dolarů) a Siemens na 93. místě (89 miliard dolarů).
Čtěte také: Apple má v hotovosti neuvěřitelnou sumu peněz: skoro 5 bilionů korun
Naopak kvůli poklesu cen komodit letos ztrácejí především ropné koncerny. Energetických společností je mezi stovkou nejhodnotnějších firem aktuálně jen osm – před půl rokem byl jejich počet 10 a loni v létě dokonce 13. Na technologické vlně se potom vezou celé Spojené státy.
„Zatímco v Evropě dominuje nadále „stará“ ekonomika průmyslových koncernů, v USA získalo vedoucí postavení odvětví IT,“ dodává Magdalena Souček s tím, že z devíti technologických firem v top 100 pochází šest z USA (včetně prvních třech Apple, Google, Microsoft), dva z Asie a jen jediný – SAP – z Evropy. Právě americké firmy podle ní v současnosti zásadně podporují digitalizaci a určují tím budoucí pravidla pro celosvětovou ekonomiku.