Jmění nejúspěšnějších českých podnikatelů v žebříčku Forbesu poprvé v historii překonalo hranici jednoho bilionu korun. Přesně 1039,5 miliardy korun. V ročníku 2017 najdete 11 nových jmen z celkových 70 a poprvé jsme také zmapovali top 10 tuzemských miliardářů, kteří dávají nejvíce na filantropii.
Celý žebříček nejbohatších Čechů najdete v našem speciálu.
Zobrazit celý žebříček »
Nejbohatším Čechem zůstává Petr Kellner (310 mld. Kč), jehož jmění rostlo díky úspěšnému rozvoji splátkového byznysu skupiny Home Credit v Asii, především v Číně. Odhad jmění jsme zvýšili také u bývalého ministra financí a muže aktuálně běžícího o premiérský post – Andreje Babiše (88 mld. Kč).
Jeho zemědělsko-potravinářský Agrofert je sice aktuálně zaparkovaný ve dvou svěřeneckých fondech, Babiš ale zůstává jediným příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho dále řadíme mezi tuzemské miliardáře. Třetím nejbohatším Čechem je realitní magnát Radovan Vítek (57 mld. Kč), který letos jen těsně předběhl Karla Komárka (55 mld. Kč), jemuž se daří rozvíjet loterijní skupinu Sazka Group napříč evropským trhem.
Dále už se desítka nejbohatších meziročně hodně proměnila. Především do ní přibyli zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, jejichž jmění odhadujeme na 21 miliard korun díky významnému nárůstu ziskovosti měřeno přes ukazatel EBITDA.
Meziročně si polepšil také Daniel Křetínský, který letos navíc poprvé vstoupil do žebříčku světových miliardářů Forbesu, tedy lidí, jejichž jmění je více než jedna miliarda dolarů. Nahoru šel díky vyšší ziskovosti i vládce skupiny Penta Investments Marek Dospiva (20,7 mld. Kč), naopak bývalého uhlobarona Zdeňka Bakalu kvůli neprůhlednosti jeho aktuálních investic diskontujeme na 18 miliard korun.
Deset nejbohatších Čechů 2017
Pro letošek Forbes na svůj žebříček nejúspěšnějších byznysmenů zařadil 11 nováčků. Mezi nimi například dlouholetého investora a hlavního vlastníka brněnské skupiny Jet Investments, která se specializuje na kupování, spravování a prodávání průmyslových firem (jednou z investic je Kordárna či Strojírny Poldi) a zároveň mecenáše moderního umění Igora Faita (2,5 mld. Kč).
Nechybí také ústecký podnikatel Aleš Graf (2,9 mld. Kč), jenž začínal s obchodem se spotřební elektronikou a dnes kontroluje Centropol, druhého největšího alternativního dodavatele energií v Česku. Mezi dalšími nováčky je Pavel Hubáček (7 mld. Kč), který dávno přerostl rodnou Hanou a dnes buduje banku Creditas, krom toho jeho skupina Unicapital investuje do energetiky, nemovitostí, zemědělství a zdravotnictví.
Jak odhad majetku nejbohatších Čechů Forbes počítá? Díváme se do otevřených zdrojů, jako jsou výroční zprávy a dokumenty v obchodním rejstříku, sledujeme tržby, ziskovost přes EBITDA a samozřejmě také odečítáme dluhy či přičítáme volné peníze.
Sledujeme také to, jak se oboru daří v celosvětovém kontextu, jak se vyvíjejí tržby a ziskovost dané firmy v čase a jaké nové investice a tím i svou budoucnost chystá. Pokud je vše prokazatelné, můžeme přičítat také významné soukromé investice do nemovitostí, akcií, drahých kovů, či dokonce letadel.
Vedle toho sledujeme proběhlé transakce na trhu a ocenění podobných společností na burzách, čímž se dostáváme k multiplikátorům, jejichž úlohou je oceňovat hodnotu firem. A ty v posledních letech rostou s tím, jak jsou levné peníze, nízké úroky a tím pádem méně zajímavých investičních alternativ. I proto například letos Agrofert Andreje Babiše ceníme výše než před rokem, ačkoli jeho provozní výsledky velmi mírně poklesly.
Renáta Kellnerová o charitě
Forbes letos poprvé také připravil žebříček největších filantropů mezi českými miliardáři za rok 2016. Ptali jsme se, kolik peněz buď napřímo, či přes své nadace v daném roce na filantropii věnovali. Nejbohatší Češi přitom v poslední době svou charitativní činnost profesionalizují a zakládají rodinné nadace. Tu svou právě připravuje například čtvrtý nejbohatší Čech Karel Komárek. Jejím cílem bude podpořit stávající projekty (do nich patří i snaha rozhýbat české děti) a také najít nové téma, kam by Komárkova filantropie směřovala. Jedna možnost už se rýsuje: z průzkumu totiž Komárkovým lidem vyšlo, že jednou z nejpalčivějších věcí, které Čechy trápí, je národní identita, respektive pocit, že nikam nepatří.
Nejvíce peněz loni na filantropii rozdělil Andrej Babiš přes Nadaci Agrofertu, a to 112 milionů korun (suma je včetně 50 milionů, o něž její rozpočet navýšil po začátku kauzy Čapí hnízdo), druhým největším filantropem je Petr Kellner, který se dlouhodobě zaměřuje na zlepšování českého vzdělávání. Filantropickým skokanem roku 2016 se stal Martin Vohánka, který padesátimilionovým vkladem založil Nadaci BLÍŽKSOBĚ, jež se chce zaměřovat na podporu aktivní občanské společnosti. Martin Vohánka je jinak majoritní vlastník firmu W.A.G. payment solutions, která provozuje platební řešení Eurowag používané řidiči po celé Evropě, a v žebříčku nejbohatších Forbesu mu patří 39. místo.
Aktuální říjnové číslo se tématu 70 nejbohatších Čechů věnuje na 120 stranách a mimo jiné přináší tři velké rozhovory s tuzemskými miliardáři a s Renátou Kellnerovou, manželkou nejbohatšího Čecha o filantropii. „Pro nás je zásadní znát nejen účel, ale i cestu, kudy se pomoc dostane k obdarovanému. Je pro nás zásadní podporovat konkrétní projekty, které známe, víme, co, pro a jak,“ uvedla Renáta Kellnerová pro Forbes. První velký rozhovor poskytl zbrojař a majitel značek, jako jsou Tatra, Prim či Avia, Jaroslav Strnad, na titulní straně je největší tuzemský developer Dušan Kunovský, zakladatel firmy Central Group, a nechybí ani aktuální Andrej Babiš nebo příběh nejdražších kanceláří v Česku, které na Národní třídě právě dokončuje miliardář Petr Němec. Číslo je ve volném prodeji od pátku 6. října.
TOP 10 českých filantropů
Pozn.: Jde o miliardáře, kteří byli ochotni se o svou filantropii v roce 2016 podělit.