Úspěch vlajkové lodě skupiny SatoshiLabs je svázán s bitcoinovým cyklem. Když se ale zadaří, tak to už opravdu stojí za to: Trezor v roce 2021 coby firma o zhruba sto zaměstnancích utržil 1,3 miliardy a vygeneroval zisk okolo 700 milionů korun.
Tím ale ambice Trezoru nekončí. S výkonným ředitelem Matějem Žákem jsme mluvili o nedávné PR katastrofě konkurenčního Ledgeru, o vypořádání se skokovým nárůstem prodejů, ale také o skutečném smyslu kryptoměnové hardwarové peněženky.
Jak to bylo s nedávným nárůstem prodejů o 900 procent? Skutečně za to mohly jen trable vaší hlavní konkurence a trvá zvýšený zájem?
Masivní pumpa byla skutečně dílem krize Ledgeru, a jednalo se opravdu o nárůst prodejů o devět set procent z týdne na týden. Mohu ale dodat, že něco podobného jsme již zažili po pádu FTX v listopadu minulého roku.
Zasáhlo to nějak do vašeho výrobního flow?
Měli jsme zrovna naštěstí dobré skladové zásoby, což souvisí s tím, že se už nějaký čas připravujeme na další býčí trh. Nicméně musím na rovinu říci, že to nějaké otázky otevřelo.
Najednou jsme začali prodávat tisíce zařízení denně a to vás donutí začít přemýšlet, jestli tímhle tempem dlouhodobě zvládnete držet krok. Výkyv samotný nicméně netrval zase tak dlouho a pokryli jsme ho úplně plynule bez toho, že bychom museli něco přeobjednávat.
Samozřejmě jsme se ale na chvíli lekli. Kdyby to šlo tímto tempem, určitě bychom nějaké rozhodnutí museli udělat.
Nenapadlo vás, že jde o příležitost vrátit se zase na pozici světové tržní jedničky?
Určitě, ale uvažujeme spíše dlouhodobě. Máme velmi ambiciózní plány na další bitcoinový, nebo chcete li kryptoměnový býčí trh. Oproti minulým letům připravujeme tři nová zařízení, chystáme také nové služby, které cílí na větší masu, aby naše produkty byly srozumitelnější pro prvouživatele.
Určitě si z tržního podílu chceme ukousnout víc, to je ta čistě byznysová rovina. Pak je tu ještě druhá, strategicko-filozofická. Krize u Ledgeru nás ujistila, že i když to tak nemusí podle prodejů vypadat, náš přístup je prostě správný zejména z bezpečnostního pohledu. A také z pohledu škálování.
Co bylo na nové funkci zálohování bezpečnostního přístupového seedu, kterou představil Ledger, vlastně špatně?
Hned několik věcí. Úplně nejzjevnější je komunikace: vyloženě se jim to nepovedlo vysvětlit, nebyli připravení. Působilo to na mě jako čistě byznysově vynucený produkt. Pravděpodobně za vývojáři přišel někdo z ředitelů a řekl: do roka a do dne potřebujeme zvednout příjmy skrze předplacenou službu na našem hardware.
Ten produkt byl pak spíchnutý horkou jehlou a rozhodně nešlo o srdcovku. Nejpodstatnějším problémem ale je, že celým smyslem hardwarové peněženky je „self custody“, aby by si sám uživatel chránil své privátní klíče od kryptoměn. Peněženka, která je s výjimkou okamžiku podpisu nepustí ven, mu v tom významně pomáhá.
Ledger tento princip porušil. Je to úplný posun paradigmatu a klíč najednou nemá uživatel, ale nějaké třetí strany. Zašifrovanou podobu tří částí seedu dostane k dispozici jednak Ledger sám a k tomu navrch ještě další dvě externí společnosti. Produktově je to najednou něco úplně jiného.
Dalším problémem je, že to není udělané transparentním open source způsobem. Když vydáváme nějakou novou funkci my, tak s každým uvolněným kusem kódu vyloženě vyzýváme komunitu expertů, ať ho nějakým způsobem auditují. Máme pro ně dokonce motivační bounty programy.
To však u Ledgeru nebylo možné, protože jejich kód otevřený nebyl. A když od nich v následné komunikaci zazněla prohlášení jako „když se vám to nelíbí, tak to nepoužívejte“, to není zrovna správný prouživatelský přístup.
Samotná bezpečná záloha seedu je nicméně problém, který řeší spousta uživatelů hardwarových peněženek včetně Trezoru. Co byste jim doporučil? Zapsat si vše na papírek do šuplíku, asi nebude správná cesta.
V roce 2019, chvíli po mém nástupu, jsme spustili „Shamir backup“, což je vlastně způsob, kdy si svůj seed můžete rozdělit do libovolného počtu částí. Samy o sobě případnému nálezci k ničemu nejsou, ale pokud jich budete mít dostatečný počet, tak seed snadno obnovíte. Vše se přitom odehrává přímo v Trezoru.