Jaroslav Beck o sobě opět dává vědět, a to ve velkém stylu. Společně s brilantními AI experty Tomášem Mikolovem (na úvodní fotografii uprostřed) a Davidem Herelem (na úvodní fotografii vlevo) stojí za novou firmou BottleCap AI, která chce vyvinout novou generaci jazykových modelů s dramaticky vyšší efektivitou, než jakou známe dnes.
Pokud vás zaujal název společnosti, správně tušíte, že jde o reakci na velepopulární meme, kde je Evropa vykreslována jakožto inovátor plastových víček, zatímco v Americe soupeří se SpaceX a podobnými firmami.
„Ačkoli toto srovnání pochopitelně není úplně fér, protože jsou tu třeba i francouzský AI model Mistral či excelentní technologie na výrobu čipů, jistá reflexe ohledně rychlosti inovací a konkurenceschopnosti Evropy je dnes zásadní téma. To nás motivovalo založit si základnu právě v Evropě, kde chceme urychlit vývoj efektivní AI,“ říká Jaroslav Beck, který se v novém projektu zhostil role CEO.
Foto se souhlasem BottleCap AI
Aby dal jednak najevo „skin in the game“ a zároveň spád věcí urychlil, investuje do startu deset milionů dolarů, tedy bezmála čtvrt miliardy korun, z vlastních prostředků.
„To nám umožní rychlý start a plný focus na vytvoření prvního reálného produktu postaveného na našem výzkumu, bez zpoždění způsobených žádostmi o granty či externí podporou,“ doplňuje Beck.
Toto je ostatně způsob, který volí i u jiných svých projektů. „Nerad riskuji kapitál jiných investorů, dokud si nejsem jistý, že produkt úspěšně expanduje po světě.“
Nejznámějším příkladem je jeho nápojová firma Cans, kde Beck zůstává největším akcionářem a idea makerem. „Je tam skvělý šéf z oboru a úžasný tým, proto se teď můžu zaměřit na další projekt,“ uvádí.
Jeho novým cílem je nyní vytvořit prototyp, který má demonstrovat, jak dramaticky zvýšit efektivitu jazykových modelů. Konkrétně trojice za BottleCap AI hovoří až o stonásobně efektivnějším trénování.
„Chceme dospět k opravdu razantnímu skoku v efektivitě, každopádně půjdeme postupně. Stejně jako u každé nové technologie se budeme postupně zlepšovat v krátkém čase, dokud se náš výzkum nepotvrdí na velkých modelech,“ vysvětluje Beck.
I z toho vyplývá, že Beck a spol. nemají ambici konkurovat technologickým gigantům ve výpočetním výkonu, ale zaměřují se na inovaci samotného procesu trénování. V první fázi se tak firma nebude soustřeďovat na nový jazykový model à la ChatGPT nebo DeepSeek, ale bude se pokoušet o řešení, jak signifikantně vylepšit všechny stávající.
Beck výhledově nevylučuje ani spolupráci se společnostmi, které jazykové modely vyvíjejí, a přiznává, že čínský DeepSeek ukázal, jak velký prostor v této oblasti je. „To šokovalo celou komunitu, která se dosud efektivitou nijak zásadně nezabývala. Podle nás to jde dělat ještě řádově lépe, a hlavně jinak.“
Titul vedoucího výzkumu nového počinu leží na bedrech Tomáše Mikolova, vědce v oboru umělé inteligence, jehož track record je v českém kontextu bezprecedentní.
Mikolov svůj otisk nechal v Microsoftu, Googlu i Facebooku a značně zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například právě Google Translate.
Článek Tomáše Mikolova z roku 2013 a celý následný přístup zvaný Word2Vec nastínil, jak by měly počítače pracovat s jazykem, čímž Mikolov doslova pomohl odstarovat technologii, na které dnešní AI stojí.
Celý projekt vznikl tak, že Beck pozval Mikolova na kafe, aby se s ním pobavil o možnostech syntetických dat k dnešnímu tréninku AI.
„Tomáš přišel s něčím mnohem lepším. Po pár dalších schůzkách jsme se shodli, že oba chceme udělat něco, co dá Evropě zase možnost se v budoucnosti, kterou lemuje AI, technologicky prosadit. Stejně tak jsme chtěli dělat něco, co bude mít opravdový dopad,“ přiznává Beck.
Mezi zakládající trojici patří také AI výzkumník David Herel, který v BottleCap AI působí jako šéf produktu a v minulosti již s Mikolovem spolupracoval.
Trio má ambice přilákat k sobě další špičkové vědce a programátory a ambiciózní počin budovat z Prahy, kam chce aktuálně nalákat nové členy core týmu.
„Budeme se tomu věnovat tak dlouho, jak bude nezbytné. Umělá inteligence ovlivní budoucnost takovou měrou, že myslet v tomto krátkodobě by byla chyba,“ uzavírá Beck.