Počet afrických miliardářů loni klesl z 23 na 20. Většinou kvůli propadu cen akcií a podílů v jejich držení, zčásti i vinou oslabujících měn.
Z aktuálního žebříčku afrických miliardářů vypadli ve srovnání s předchozím rokem čtyři lidé, naopak jeden se do něj po čtyřech letech vrátil. Jen čtyři z dvaceti afrických miliardářů loni o nic nepřišli – všichni ostatní prodělali.
Čtěte také:Kdo je MacKenzie Bezos, která se možná stane nejbohatší ženou světa
Nejbohatším Afričanem je už poosmé za sebou Nigerijec Aliko Dangote (na úvodním snímku). Aktuální hodnota jeho majetku činí 10,3 miliardy dolarů, což je téměř o dvě miliardy dolarů méně než před rokem. Ztratil je po 20procentním propadu cen akcií své firmy Dangote Cement.
I na druhém místě žebříčku je Nigerijec, a sice Mike Adenuga, jehož jmění dosahuje hodnoty 9,2 miliardy dolarů. Adenuga vlastní společnost Globacom, třetího největšího poskytovatele mobilních služeb v Nigérii. K tomu je potřeba přičíst 12 tisíc vysílačů, které pokrývají zemi signálem, dále těžařskou firmu Conoil Producing a celou řadu nemovitostí.
V žebříčku si oproti loňským 5,3 miliardy znatelně polepšil hlavně díky tomu, že poskytl detailnější údaje, čím vším disponuje.
Na třetím místě žebříčku afrických miliardářů je dědic diamantového impéria, Jihoafričan Nicky Oppenheimer. Důlní firmu DeBeers, kterou založil jeho dědeček, prodal v roce 2012 za 5,1 miliardy dolarů těžařskému konglomerátu Anglo American.
Hodnota Oppenheimerova majetku aktuálně činí 7,3 miliardy dolarů, což je o 400 milionů dolarů méně než před rokem.
Mezi několika málo těmi, kteří si naopak oproti loňsku polepšili, je Strive Masiyiwa ze Zimbabwe, jehož jmění vzrostlo z 1,6 na 2,3 miliardy dolarů.
Žebříček nejbohatších Afričanů 2018
1. Aliko Dangote – 10,3 miliardy dolarů
2. Mike Adenuga – 9,2 miliardy dolarů
3. Nicky Oppenheimer – 7,3 miliardy dolarů
4. Nassef Sawiris – 6,3 miliardy dolarů
5. Johann Rupert – 5,3 miliardy dolarů
6. Issad Rebrab – 3,7 miliardy dolarů
7. Naguib Sawiris – 2,9 miliardy dolarů
8. Koos Bekker – 2,3 miliardy dolarů
8. Isabel dos Santos – 2,3 miliardy dolarů
8. Mohamed Mansour – 2,3 miliardy dolarů
8. Strive Masiyiwa – 2,3 miliardy dolarů
8. Patrice Motsepe – 2,3 miliardy dolarů
13. Aziz Akhannouch – 2,1 miliardy dolarů
14. Mohammed Dewji – 1,9 miliardy dolarů
15. Othman Benjelloun – 1,7 miliardy dolarů
16. Abdulsamad Rabiu – 1,6 miliardy dolarů
17. Yasseen Mansour – 1,5 miliardy dolarů
18. Youssef Mansour – 1,2 miliardy dolarů
19. Folorunsho Alakija – 1,1 miliardy dolarů
19. Michiel Le Roux – 1,1 miliardy dolarů
Masiyiwa zbohatl díky nárůstu cen akcií své telekomunikační společnosti Econet Wireless Zimbabwe i díky novým investicím, které zvedly hodnotu jeho podílu ve firmě Liquid Telecom, zajišťující telekomunikační servis (pokládá optická vlákna a instaluje satelitní vysílače).
Nejvíc miliardářů je z Egypta a z Jižní Afriky – z obou zemí jich v žebříčku najdete po pěti. Na třetím místě je Nigérie se čtyřmi a na čtvrtém Maroko se dvěma miliardáři. Po jednom miliardáři mají v aktuálním žebříčku Alžírsko, Angola, Tanzanie a Zimbabwe.
Oproti loňsku ze seznamu vypadli hned tři Jihoafričané: Stephen Saad, zakladatel farmaceutického impéria Aspen Pharmacare, Desmond Sacco, šéf konsorcia Assore Group, které těží železnou rudu, a Christoffel Wiese.
Posledně jmenovaný založil řetězec diskontů Pepkor a šéfoval nábytkovému řetězci Steinhoff International, který koupil jeho obchody Pepkor v roce 2015 za 5,7 miliardy dolarů. Na postu šéfa skončil kvůli aféře s finančními machinacemi, které se provalily před dvěma lety. Steinhoff je aktuálně vyšetřován jihoafrickými úřady.
Čtvrtým odpadlíkem je Egypťan Onsi Sawiris, který vlastní podíly v chemickém impériu OCI N. V.
Všichni jmenovaní doplatili nejvíce na výrazný propad akcií svých vlastních firem či podílů v jiných firmách.
Po čtyřech letech se do žebříčku naopak vrací Nigerijec Abdulsamad Rabiu, který vlastní konsorcium firem zabývajících se výrobou cementu BUA Group. Koncem roku 2018 spojil Rabiu svou společnost Kalambaina Cement s veřejně obchodovatelnou Cement Company ze severní Nigérie, v níž měl většinový podíl. Díky téhle transakci získal v nově vzniklém konsorciu podíl 97 procent.
Mezi 20 africkými miliardáři jsou jen dvě ženy – dcera někdejšího angolského prezidenta Isabel dos Santos a Folorunsho Alakija z Nigérie.
Hodnota majetku dos Santos klesla z loňských 2,7 na 2,3 miliardy dolarů, a to hlavně vinou poklesu cen akcií těžařské firmy Galp a telekomunikační firmy Nos (obě jsou v portugalských rukou). Současně klesla hodnota jejího podílu v další telekomunikační firmě Unitel, která poskytuje mobilní služby přímo v Angole a v níž dos Santos drží 25 procent.
Nigerijka Alakija drží podíl ve firmě, která vlastní jedny z nejvýnosnějších ropných nalezišť v zemi (těžbu na nich zajišťuje společnost Chevron). Hodnota jejího majetku klesala úměrně k tomu, jak meziročně klesl objem těžby.
Dvacítka afrických miliardářů disponuje dohromady majetkem v hodnotě 68,7 miliardy dolarů (loni to bylo 75,4 miliardy).
Metodologie
Náš žebříček zahrnuje jen miliardáře, kteří žijí v Africe nebo alespoň na kontinentu provozují gros svého byznysu. Proto do něj nezařazujeme například původem Súdánce Moa Ibrahima, který má britské občanství, nebo dalšího miliardáře žijícího v Londýně, Mohameda Al-Fajída, který si sice drží egyptské občanství, ale jeho obchodní aktivity jsou v drtivé míře mimo Afriku (Strive Masiyiwa je na tom podobně a stejně jako Al-Fajíd žije v Londýně, ale těžiště jeho byznysu zůstává v Africe, konkrétně v Zimbabwe).
Kalkulace vycházejí z cen akcií a měnových kurzů platných k 4. lednu 2019. Při oceňování firem neobchodovaných na burze vycházíme z výše jejich obratů a zisků a porovnáme je s hodnotou, kterou mají podobně velké, ale veřejně obchodovatelné společnosti. U některých jedinců v našem žebříčku se výrazněji mění jejich majetkové poměry v rámci týdnů, či dokonce dnů.