Tyhle osobnosti znáte z předchozích ročníků našeho výběru TOP CEO. Ovšem i letos mají tito šéfové mimořádně úspěšný rok. A co je spojuje? Všichni teď řeší využití AI ve svých oborech.
Eduard Palíšek, Siemens
Na postu generálního ředitele skupiny Siemens v České republice působí od roku 2010, ve skupině ovšem pracuje už dvacet let, v minulosti například na pozici ředitele rozvoje obchodu parních průmyslových turbín s celosvětovou odpovědností.
Dnes Palíšek řídí přes 10 500 lidí od pražské centrály přes několik velkých výrobních závodů až po vývojářské profese, na což je náležitě hrdý. „Za svoji hlavní inspiraci považuji nástup nových technologií a jejich vliv na obchodní modely, zavádění nových způsobů práce i řízení firmy.“
„Vnímám, jak pro mnohé firmy tyto změny inspirací stále nejsou a zůstávají uzavřené ve své minulosti. Typickým příkladem může být právě digitalizace, jež v řadě českých firem postupuje velmi pomalu i přesto, že její nutnost i přínosy jsou evidentní již mnoho let,“ říká Palíšek.
I v jeho skupině momentálně masivně řeší zapojení umělé inteligence. „Umělá inteligence je termín, který se na nás valí ze všech stran. Koncept digitalizace je založen na sběru, zpracování a vyhodnocování velkých objemů dat, a na tomto principu pracuje i umělá inteligence. Hlavní úlohou šéfů je dělat často těžká rozhodnutí a podklad ve formě dat či scénářů zpracovaných umělou inteligencí bude velmi přínosný.“
„Řízení firmy však není jen o datech, je především o lidech, jejich schopnostech, znalostech, kreativitě, charakteru, empatii, emocích a také vzájemné spolupráci. Tyto oblasti umělá inteligence zcela nenahradí, pomůže nám však výrazně zvýšit produktivitu,“ je přesvědčen Eduard Palíšek.
Milan Šlachta, Bosch
Pro německou skupinu Bosch Group (RB, Robert Bosch GmbH) pracuje v různých pozicích už 29 let, nastoupil sem v roce 1994. Od roku 2017 řídí Bosch Group v Česku a na Slovensku a v posledních dvou letech je také prezidentem Česko-německé obchodní a průmyslové komory.