Akcie ve Spojených státech v závěru týdne posílily o více než procento a širší index S&P 500 se přiblížil historickému maximu. Akciové tituly reagovaly na výrok šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, že nastal čas snížit úrokové sazby. Na devizovém trhu oslaboval dolar.

Index Dow Jones vzrostl o 1,14 procenta na 41 175,08 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se zvýšil o 1,15 procenta na 5634,61 bodu. Index technologického trhu Nasdaq stoupl o 1,47 procenta na 17 877,79 bodu.

Za celý týden posílil Dow Jones o 1,27 procenta, S&P 500 o 1,45 procenta a Nasdaq o 1,4 procenta.

Powell podpořil nadcházející uvolnění měnové politiky ve velmi očekávaném projevu na každoročním sympoziu centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. Uvedl, že nechce ohrozit trh práce a že inflace se blíží dvouprocentnímu cíli Fedu. To, že řada tvůrců americké měnové politiky je připravena zvážit zářijové snížení sazeb, ukázal i zápis z červencového zasedání centrální banky.

„Powell se skutečně řídí daty. Nezaměstnanost není alarmující, ale rozhodně je vyšší než v minulosti, a to je něco, co by měl řešit,“ domnívá se analytička Kim Forrestová ze společnosti Bokeh Capital Partners. „Tyto komentáře ukazují na začátek škrtů a trh souhlasně pokyvuje hlavou,“ dodává.

Zisky si připisovaly velké technologické společnosti jako Nvidia, Apple nebo Tesla. Trh ale překonávaly i malé firmy a americké regionální banky.

Americký dolar zareagoval na Powellův projev poklesem. Naopak britská libra se vyšplhala nejvýše za déle než dva roky mimo jiné v reakci na zprávu, že důvěra britských spotřebitelů se v srpnu udržela na téměř tříletém maximu.

Kolem 22:00 SELČ mělo euro k dolaru k dobru 0,7 procenta, prodávalo se za 1,1189 dolaru. Libra si k dolaru připisovala 0,9 procenta na 1,3211 dolaru. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 0,8 procenta na 100,70 bodu.