Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně v březnu poprvé za šest měsíců rostla. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které 31. března zveřejnil čínský statistický úřad.
Index aktivity se v březnu podle průzkumu zvýšil na 50,8 bodu z únorových 49,1 bodu. Poprvé od září se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Překonal rovněž očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters jeho březnovou hodnotu odhadovali v průměru na 49,9 bodu.
Čao Čching-che ze statistického úřadu podle agentury AP uvedl, že podniky obnovují a urychlují výrobu po oslavách lunárního Nového roku. Dodal nicméně, že firmy se nadále potýkají s některými problémy, včetně zostřeného konkurenčního boje a nedostatečné poptávky.
Peking v březnu uvedl, že hodlá povzbudit spotřebitele k výměně starých domácích spotřebičů za nové a k přechodu od automobilů se spalovacími motory k elektromobilům, aby tak podpořil domácí poptávku.
Cílem Pekingu je dosáhnout v letošním roce zhruba pětiprocentního růstu domácí ekonomiky, podle některých ekonomů by však mohlo být splnění tohoto záměru obtížné, píše AP.
Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. V loňském roce se hrubý domácí produkt Číny zvýšil o 5,2 procenta. Hospodářský růst tak zrychlil ze tří procent v předchozím roce, kdy ekonomickou aktivitu brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru.