Pátek 22. července je dnem, kdy do Česka zavítá nejslavnější hokejová trofej světa: v areálu Plzeňského Prazdroje ukáže fanouškům legendární Stanley Cup gólman Pavel Francouz. A radovat se z toho bude i muž, který měl na Francouzův vstup do NHL zásadní vliv.
Pro agenta českých hokejových hvězd Roberta Spálenku jde o další velký počin letošního roku. Jeho další dva klienti podepsali smlouvy v součtu za dvě a čtvrt miliardy korun.
V obou případech jde o útočníky: Tomáš Hertl se za 65,1 milionu dolarů upsal na jaře na dalších osm let San Jose Sharks a Ondřej Palát se v červenci domluvil s New Jersey Devils na kontraktu na rovných třicet milionů dolarů.
„Tihle kluci jsou vzory,“ říká Spálenka ve své kanceláři v jednom z pankráckých věžáků, kde sídlí agentura Sport Invest a on v ní šéfuje hokejové sekci.
„Tomáš Hertl je úplně normální kluk, který se dál baví životem a pořád zůstal nohama na zemi, pořád je hravý. Bylo by fajn, kdyby se jim mladí chtěli vyrovnat. Kdyby chtěli být jako nový Hertl, nový Palát,“ přál by si.
Je u jejich kariér od počátků, Francouze zastupuje od jeho dvaadvaceti let. Spolu prožili nezvyklou chvíli v roce 2018, kdy jim ruský Petrohrad nabízel mimořádně vysokou částku, jenže Francouz se rozhodl neopustit dětský sen o NHL a odešel do klubu Colorado Avalanche, byť tam chytal jen v záložním týmu.
„Robert mi tehdy řekl: O. k., jdi to zkusit, jdeme do toho společně. Tím u mě ohromně lidsky stoupnul, protože se tím spolu se mnou těch peněz vzdal,“ ohlíží se Francouz a připomíná tak, že agenti ve sportu mají podíly z kontraktů, zpravidla v řádu jednotek procent.
Před Francouzem slavil se Stanley Cupem dva roky v kuse právě Ondřej Palát a Spálenkovi svěřenci tak dovršují symbolický pohárový hattrick. Palát nastupoval celou kariéru za Tampa Bay Lightning, kvůli pravidlům o platovém stropu ho ale Tampa nedokázala udržet.
„Jsme upřímně hodně spokojeni, Ondra byl odměněn za vynikající výkony a poctivý přístup krásnou dlouhodobou smlouvu, jejíž výše je na hranici maxima u porovnatelných hráčů,“ říká Spálenka o Palátově pětiletém kontraktu v New Jersey v přepočtu za 720 milionů korun. „Zásadní byly z našeho úhlu nejen finance a délka smlouvy, ale také celková struktura kontraktu.“
Smlouvy v NHL jsou totiž opravdová alchymie. Podle webu CapFriendly, který je podrobně mapuje, má Palát v příští sezoně například dojednán podpisový bonus ve výši 7,5 milionu dolarů, který se nedaní tak jako základní plat – ten bude činit jen 750 tisíc dolarů. Na to vše agenti musí myslet, zvlášť když se jednání odehrávají bleskově.
„Ve spolupráci s naší partnerskou agenturou Newport Sports Management jsme byli skvěle připraveni, k dispozici jsme měli pečlivě zpracovaná analytická data včetně veškerých možných porovnání a nejpodrobnějších statistik. Noc se odehrávala na nepřetržitých telefonních konferencích, kontrakt se dodělal v půl čtvrté ráno českého času,“ vypráví Spálenka.
Právě hokejová analytika je v NHL čím dál důležitější. Hráče dávno „neprodávají“ jen góly či asistence, ale i pokročilé údaje – například o tom, jestli s nimi na ledě jejich tým získává střeleckou převahu nad soupeřem.
Do struktury smluv zasahuje i další věc: takzvané escrow, úschova. Jde o speciální fond NHL, kam hráči povinně odvádějí část smlouvy a platí se jim z ní mimo jiné pojištění. Escrow závisí na hospodářských výsledcích ligy a za pandemie proto vystoupalo až na dvacet procent. Teď naopak klesne k šesti procentům, což jde vidět na Hertlově smlouvě.
„Ta byla naprosto precizní, myslelo se v ní na každý detail. Tak komplexní kontrakt jsme do té doby nedělali,“ říká Spálenka o smlouvě za více než 1,5 miliardy korun. „U takto vysokých kontraktů je to vždycky boj, nikdo nechce dát maximum, pokud nemusí, každý klub se pere s platovým stropem. Nicméně u Tomáše v San Jose věděli, že ho nutně potřebují udržet.“
Hertl si v příští sezoně vydělá 8,25 milionu dolarů a pak tři roky sobě vystoupají jeho výdělky nad deset milionů dolarů – mimo jiné právě kvůli nižšímu escrow. Velký rozhovor s ním mimochodem přinese srpnové číslo Forbesu, v němž tradičně najdete i žebříček nejlépe vydělávajících českých sportovců.
U jeho hokejových členů jde také o to, v jakém věku se vydají do zámoří. Hertl odešel v roce 2013, ovšem mohlo to dopadnout jinak.
„Slavia nás dlouho přemlouvala, aby hrál dospělý hokej ještě jeden rok v Česku, že bude pravidelně nastupovat za národní tým a dostávat velký prostor. Ale my jsme z našeho pohledu věděli, že Tomáš by tím herně nic nezískal a hlavně by se mu věkově posunula free agency,“ používá Spálenka termín pro stav, kdy hokejistům vyprší smlouva se stávajícím týmem a mohou podepisovat novou, s kýmkoli se dohodnou.
Logika je v tomto případě jasná. Nejvyšší a nejdelší kontrakty se podepisují na vrcholu sil – u Hertla se tak stalo v jeho osmadvaceti letech. Pokud by odchod do NHL oddálil a životní smlouvu dostal až jako čerstvý třicátník, mohla by být o pár let kratší.
„Proto jsme už tehdy přemýšleli nad tím, že když zůstane, mohl by výhledově přijít o obrovskou sumu. Dneska víme, že o více než osm milionů dolarů na rok,“ vypočítává Spálenka.
Agent v krátkém časovém úseku zažil oba možné typy jednání. U Hertla šlo o dlouhodobou věc, kdy se vše ladilo pod dohledem právníků do posledního odstavce.
San Jose na poslední schůzce předvedlo hokejistovi i jeho agentovi dvacetistránkovou prezentaci o dalším směřování klubu, aby mu dokázalo, že Sharks mají i přes slabší období do budoucna nejvyšší ambice. U Paláta se naopak muselo po otevření trhu s volnými hráči jednat rychle.
„Z původních deseti zájemců se vyprofilovala velmi aktivní trojice klubů,“ přibližuje Spálenka. „Zájem Jersey byl nicméně od začátku enormní, Ondra přichází do tradiční a ambiciózní organizace, jednoznačně by měl plnit roli jednoho z lídrů.“
Hertl, Palát, Francouz… Trio Čechů vyšplhalo v hokejové hierarchii opravdu vysoko a jejich agent vidí kromě talentu jako prvek jejich úspěchu především píli.
„Tomáš se takto vypracoval mezi absolutní světovou špičku. Já se si u mladých kluků nikdy neříkám, jestli z nich bude nový Jágr nebo Gretzky. Upřímně, ve čtrnácti letech se to těžko poznává. Můžete ale poznat jejich potenciál, jak kdo chce pracovat, jaký kdo je,“ říká Spálenka.
S Hertlem se charakter ukázal ve sportovně nejtěžších chvílích, hokejová hvězda musela v průběhu kariéry hned čtyřikrát na operaci kolen.
„V takový moment okamžitě skočíte na telefony, voláte partnerům v Americe, řešíte, kdo a jak má operovat. Zajišťovali jsme nejvýznamnější kapacitu na kolena v Americe. Přepnete na emergency mód,“ vzpomíná Spálenka.
„Zrovna San Jose určitě dlouhodobě ocenilo, jak neskutečně Tomáš makal, rehabilitoval až deset hodin denně. Ukázal se jako obrovský profík,“ uzavírá nápovědou, kudy vede cesta ke smlouvám, které mají v korunách deset cifer.