Koncern Alibaba dnes oznámil záměr vstoupit do konce letošního roku na hongkongskou burzu. Zpráva e-commerce skupiny, s jejímiž akciemi se zatím obchoduje na trhu v New Yorku a na sekundárním trhu v Číně, přichází ve chvíli, kdy se nad čínskými společnostmi kotovanými na Západě stahují mračna.
Washington spolu s Pekingem totiž vedou dlouhodobě debaty nad zostřováním podmínek pro čínské firmy. Pokud se úřady nedohodnou na tom, že by americké regulační orgány mohly přezkoumávat finanční audity těchto společností, dvěma stovkám čínských firem bude hrozit vyřazení z americké burzy. Kromě Alibaby se tak dohoda může dotknout i firem jako Baidu nebo JD.com.
„Mezi
čínskými firmami teď panuje nejistota, jak budou listingy ve Spojených státech
vypadat. Alibaba tak zřejmě hledá záložní plán pro případ, že by nakonec dohoda
mezi státy nedopadla v její prospěch. A je samozřejmě možné, že ji budou
následovat i další firmy,“ komentuje situaci pro Forbes Tomáš Pfeiler,
portfolio manažer společnosti Cyrrus.
Čínská jednička v e-commerce, která už dnes funguje jako online tržiště, vyhledávač nebo digitální banka, tak dost možná zahájí exodus z amerických trhů a podle ekonomů upevní postavení hongkongského finančního centra jako alternativy k těm americkým.
Čína, a konkrétně honkongská burza, která má ambice přilákat technologické inovátory z celého světa, jde ostatně změnám sama naproti. Letos v lednu změnila svá pravidla a usnadnila tak digitálním byznysům úpis akcií v tamním finančním centru. Podle agentury Reuters je Alibaba vůbec první velkou společností, která chce této změny pravidel využít.
Díky napojení honkongské a šenčenské burzy, která je po té šanghajské druhou největší v zemi, se navíc Alibaba dostane jedním tahem k širokému publiku investorů. Touto motivací ostatně krok obhajuje i generální ředitel skupiny, Daniel Zhang.
„Obdrželi jsme souhlas představenstva s podáním žádosti o přidání Hongkongu jako dalšího primárního místa kotování v naději, že podpoříme širší a diverzifikovanější investorskou základnu,“ uvedl ve svém dnešním prohlášení.
Otázkou je, zda e-commerce gigant tentokrát svůj plán naplní. Není to totiž tak dávno, co si před dvěma lety jeho dceřiná společnost Ant Group brousila zuby na rovnou dvojitý vstup na burzu v Hongkongu a Šanghaji. Událost, která se do dějin měla zapsat jako největší IPO v historii, však nakonec zmařily čínské regulační úřady.
Důvodů pro to bylo hned několik, ale Peking zkrátka ztratil trpělivost s přílišným vlivem technologických gigantů, jako je Alibaba, Ant či Tencent. Nepomohlo ani to, že Ant Group v té době ovládal čínský byznysmen Jack Ma, který upadl v nemilost poté, co kritizoval čínskou státní regulaci.