Čínský technologický gigant Alibaba představil svého chatbota poháněného generativní umělou inteligencí, který se podobá aplikaci ChatGPT vyvinuté společností OpenAI. Informovala o tom agentura Reuters. Alibaba se chystá v blízké budoucnosti nástroj generativní umělé inteligence zapojit do jednotlivých oblastí působnosti společnosti. Chatbot se nazývá Tongyi Qianwen, což podle serveru BBC zhruba znamená „hledání odpovědi pomocí tisíce otázek“.
Alibaba nástroj nejprve integruje do aplikace DingTalk, která slouží k zasílání zpráv na pracovištích firmy. Pomáhat v tomto případě bude ve shrnování poznámek z jednání, psaní e-mailů a přípravě obchodních návrhů. Přibude také do aplikace Tmall Genie, což je hlasový asistent čínské společnosti.
Svým klientům plánuje chatbot Tongyi Qianwen zpřístupnit i cloudová divize firmy. Zákazníci Alibaba Cloud si tak budou moci vytvořit vlastní velké jazykové modely na míru. Podle Alibaby dokáže nástroj pracovat v čínštině i v angličtině.
„Nacházíme se v technologicky přelomovém okamžiku, který pohání generativní umělá inteligence a cloud computing,“ uvedl v prohlášení generální ředitel firmy Daniel Zhang.
Takzvaná generativní umělá inteligence, neboli technologie schopná vytvářet text, obrázky a další média na základě zadání, dokáže podle jednoduchých pokynů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Díky obrovskému množství dat se podobně jako člověk učí jak odpovídat na podněty uživatelů. Jako pomocníka ji používají mimo jiné programátoři.
Od loňského listopadu, kdy OpenAI představila ChatGPT, uvedla jeho alternativy řada dalších firem, mimo jiné Google či čínská technologická firma Baidu.
Společnost Microsoft zapojila technologii do svého vyhledávače Bing. Na vývoj ChatGPT firma přispěla miliardami dolarů. Chatbota se Microsoft chystá zapojit do svých aplikací Office.
Americká investiční banka Goldman Sachs předminulý týden ve zprávě napsala, že generativní umělá inteligence by mohla ve světě nahradit člověka na 300 milionech pracovních míst. Ekonomové banky rovněž tvrdí, že by technologie mohla proměnit produktivitu a ekonomický růst.
Itálie na konci března jako první stát nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Řím přitom argumentoval ochranou osobních údajů.