Chytré žárovky, chytré spotřebiče, chytrá bezpečnostní zařízení, zasíťovaná nebo samořídící auta – to všechno a mnoho dalšího tvoří tzv. internet věcí (IoT) – tedy na internet napojená zařízení, u kterých byste to tak úplně nečekali. Že jste o nich zatím moc neslyšeli? To se brzy změní.
Tyhle tzv. zasíťované novinky nejsou zajímavé jen samy o sobě (i když zajímavé jsou samozřejmě dost), za pozornost stojí i to, jak je společnosti, které je vyrábějí, představují a jak se snaží, aby se staly součástí všedního života každého z nás. Technologičtí giganti jako Intel a Google už na poli IoT leccos dokázali, v posledních týdnech se k nim ale připojili další velcí hráči – Amazon a IBM.
Obě firmy na konci března představily novinky, které dobře ukazují, co všechno je potřeba k tomu, aby IoT fungoval. Zastavme se nejdřív u dva týdny starého Dash Button – kouzelného nakupovacího tlačítka od Amazonu.
Prostřednictvím tohoto fyzického tlačítka, které si můžete doma nalepit například na ledničku, pračku nebo kávovar, si budete moc snadno doplňovat zásoby toho, co vám doma zrovna dochází. V tlačítku bude objednávka přednastavená a odešle se ve chvíli, kdy ho zmáčknete. Podrobnosti o tom, jak by měl Dash Button fungovat, jsme popsali tady. Nebo si prohlédněte tohle video:
Ano, je to tak. Amazon vymyslel, jak udělat i z toho nejhloupějšího domácího spotřebiče něco mnohem chytřejšího – sestrojil na internet připojené zařízení, které si můžete nastavit tak, že ve chvíli, kdy vám něco začne docházet, jen zmáčknete knoflík a k Amazonu už letí vaše objednávka. Úžasné, myslíte si.
Pravda je, že nápad na zařízení, která by objednávala potraviny nebo jiné spotřební produkty, úplně nový není. Novinka, které Amazon dosáhl, spočívá v něčem jiném – za pomoci moderních bezdrátových a energeticky nenáročných technologií dovybaví existující spotřebiče něčím, co bude online a co bude schopné zavolat starému dobrému Amazonu a nakoupit u něj. Tohle je úžasné.
A ačkoliv bude podle mého názoru v dlouhodobém horizontu třeba tuhle technologii zabudovat přímo do jednotlivých spotřebičů (ostatně, i to je v plánu), tak nás nyní tahle malá, nalepovací tlačítka už teď posouvají mílovými kroky do světa, kde bude všechno zasíťované a propojené. Momentálně si musíme vystačit s Amazonem, který se, doslova i v přeneseném slova smyslu, nalepí na naše ledničky.
Superpočítač Watson, který patří IBM
Jak už jsem ale naznačil, Amazon není sám, kdo se na pole IoT pustil ve velkém – společnost IBM zhruba ve stejnou dobu ohlásila, že v průběhu nadcházejících 4 let se chystá do svého IoT oddělení investovat tři miliardy dolarů. Tohle oddělení bude pracovat na infrastruktuře pro různá „malá zařízení“ propojená s internetem. Zní to skoro směšně, ale tahle zasíťovaná „malá zařízení“, která budeme používat dnes a denně, budou generovat ohromné množství tzv. big data a buďte si jistí, že právě o tato data bude stále větší zájem. IBM samozřejmě také chystá službu, která je bude analyzovat.
„Naše znalosti o světě se rozšiřují s každým zasíťovaným zařízením, ale až příliš často s tím neumíme pracovat, i když víme, že bychom měli,“ okomentoval to celé Bob Picciano, prezident analytického oddělení IBM.
S každým dnem je to tedy všechno o něco jasnější. Osobně tato dvě oznámení považuji za významnou předzvěst toho, co nás čeká. Je to, jako by se měla každou chvíli zvednout stavidla a nás měly zaplavit technologie, které ukážou, že IoT není jen cool koncept a hudba budoucnosti, ale reálná a fungující skutečnost, kterou budeme zažívat a používat každý den.
Nejsem si jistý, že jsem připravený na to, aby byl každý můj krok sledován, propočítáván, hodnocen a nakonec aby se stal předmětem nějaké obchodní nabídky, ale myslím si, že na tuhle cestu jsme nastoupili už dávno, takže bychom ji měli přijmout.
Jen doufám, že hodní hoši z bezpečnostních agentur mají taky nějaké fígle, jak to celé v případě nutnosti vypnout.
Autor: Dave Altavila, zabývá se přelomovými moderními technologiemi