Akcie ve Spojených státech v úterý oslabily. Náladu na trhu ovlivnily nejnovější statistické údaje, které den před rozhodnutím měnového výboru centrální banky USA (Fed) o dalším vývoji úrokových sazeb ukázaly, že náklady na práci rostou a důvěra spotřebitelů se zhoršuje.
V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 570,17 bodu, tedy 1,49 procenta, na 37 815,92 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se snížil o 80,48 bodu, neboli 1,57 procenta, na 5035,69 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 325,26 bodu, neboli 2,04 procenta, na 15 657,82 bodu.
Za celý měsíc všechny tři indexy oslabily a zaznamenaly první měsíční pokles od loňského října. Dow Jones ztratil pět procent, S&P 4,16 procenta a Nasdaq se snížil o 4,41 procenta.
Náklady na práci ve Spojených státech v prvním čtvrtletí vzrostly o 1,2 procenta, více než se čekalo. To naznačuje růst mzdových tlaků. Průzkum také ukázal, že důvěra spotřebitelů ve Spojených státech se v dubnu zhoršila a byla nejnižší za více než jeden a půl roku.
Nejnovější statistické zprávy se objevily před začátkem dvoudenního zasedání měnového výboru Fedu. Investoři všeobecně očekávají, že úroky zůstanou beze změny. Budou však sledovat, zda banka naznačí další vývoj.
Podle společnosti LSEG trhy nyní očekávají v letošním roce snížení základní úrokové sazby o 0,31 procentního bodu. Na začátku roku přitom čekaly pokles až o 1,5 procentního bodu.
Oslabilo deset z jedenácti hlavních sektorů z indexu S&P 500, v čele s energetickým sektorem. Klesla většina akcií ze skupiny označované jako Magnificent Seven, tedy předních technologických firem s vysokou kapitalizací považovaných za firmy s významným vlivem na vývoj akciového trhu.
Nižší tržby za první čtvrtletí, než se čekalo, v úterý způsobily pokles akcií společnosti GE HealthCare. Naopak lepší čtvrtletní zisk či příznivé výhledy pomohly k růstu akcií firem 3M, Eli Lilly a PayPal.
Výsledky hospodaření za první čtvrtletí zatím zveřejnilo 265 společností z indexu S&P 500. Z nich 79,2 procenta překonalo odhady analytiků. Dlouhodobý průměr je šedesát sedm procent, napsala agentura Reuters.
Americký dolar v úterý posílil ke koši měn. Zisky si připsal i vůči japonskému jenu, který naopak předchozí seanci prudce rostl k dolaru kvůli podezření z japonských intervencí. Americký dolar podpořily nejnovější statistické údaje ze Spojených států.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,7 procenta na 106,27 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o půl procenta na 1,0675 USD. Dolar k jenu posílil o 0,9 procenta na 157,72 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,5 procenta na 168,22 JPY.