Americké akcie v pátek posílily. Dow Jonesův index a index S&P 500 dokonce uzavřely na nových rekordech. K růstu velkou měrou přispěly zejména bankovní společnosti, které těžily z příznivých čtvrtletních výsledků. Dolů naopak táhly burzu cenné papíry automobilky Tesla.
Akcie Tesly oslabily o téměř devět procent. Automobilka sice v pátek představila dlouho očekávané samořízené taxi Cybercab, investory však zklamalo, že šéf firmy Elon Musk neposkytl podrobnosti ohledně harmonogramu jeho výroby a řešení možných regulačních překážek.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,97 procenta a zakončil obchodování na 42 863,86 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,61 procenta na 5815,03 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,33 procenta na 18 342,94 bodu.
Akcie největší americké banky JPMorgan Chase si připsaly zhruba 4,4 procenta, protože hospodářské výsledky podniku ve třetím čtvrtletí překonaly očekávání analytiků. Odhady předčily také výsledky menšího konkurenta Wells Fargo, jehož akcie posílily o 5,6 procenta. „Měli jsme tu příznivé výsledkové zprávy od některých předních finančních společností. To je dobrý začátek výsledkové sezony,“ uvedl analytik Evan Brown z firmy UBS Asset Management.
Na devizovém trhu se v pátek americký dolar držel bez výraznějších změn vůči euru. Nejnovější ekonomické údaje jsou podle analytiků v souladu s očekáváním, že americká centrální banka Fed příští měsíc přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Jednotná evropská měna se kolem 22:00 SELČ prodávala za 1,0935 dolaru, nacházela se tak v těsné blízkosti čtvrtečního závěru.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že výrobní ceny ve Spojených státech po srpnovém nárůstu o 0,2 procenta zůstaly v září meziměsíčně beze změny. Meziroční tempo růstu výrobních cen pak zpomalilo na 1,8 procenta ze srpnových 1,9 procenta. Zveřejněné údaje jsou další známkou polevování inflačních tlaků v USA.
„Finanční trhy jsou spokojené, protože nic nehovoří proti snižování úrokových sazeb. Jedinou otázkou je, jak rychle bude Fed sazby snižovat,“ sdělil podle agentury Reuters analytik Steven Englander ze společnosti Standard Chartered. V září Fed přikročil k prvnímu snížení úroků za více než čtyři roky, svou základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až 5,00 procenta.