Americký dolar v pondělí posiluje vůči koši měn a posílil až na nejvyšší hodnotu za nejméně tři měsíce. Investoři po nových ekonomických údajích snižují sázky na to, že centrální banka Spojených států bude letos agresivně snižovat úrokové sazby.
Kolem 18:00 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o šest desetin procenta na 104,51 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o půl procenta na 1,0739 dolaru. Dolar k jenu posiloval o tři desetiny procenta na 148,80 jenu. Euro vůči jenu ztrácelo o dvě desetiny procenta a prodávalo se za 159,74 jenu.
Růst amerického sektoru služeb v lednu oživil, protože nové objednávky stouply a zvýšila se zaměstnanost. To naznačuje, že dynamika ekonomického růstu se ze čtvrtého čtvrtletí přenesla i do nového roku. Údaje ze sektoru služeb přišly po páteční zprávě o zaměstnanosti, která výrazně překonala očekávání.
Příznivá statistika přiměla trh upravit svůj výhled snižování úrokových sazeb. Navíc šéf Americké centrální banky Jerome Powell o víkendu uvedl, že Fed by si mohl ,,dát načas“, než sníží úroky.
Podle aktuálního očekávání trhů by Fed měl letos snížit úroky o 1,13 procentního bodu. Na konci loňského roku čekaly trhy snížení o jeden a půl procentního bodu. Snížení úroků v březnu nyní dávají trhy pravděpodobnost čtrnáct a půl procenta, před týdnem byla pravděpodobnost březnového snížení až padesát procent.
Analytička Rabobank Jane Foleyová upozornila, že na euro má pravděpodobně negativní dopad také slabá ekonomika eurozóny. ,,V Německu máme stagnaci. Myslím, že se dostáváme do období, kdy bude pro euro opravdu těžké dosáhnout výrazných zisků,“ uvedla.
Dnešní statistika ukázala, že vývoz z Německa klesl v prosinci více, než se čekalo. Mohla za to slabá globální poptávka.