Ameriku
ovládla česká muzika. Přesněji
řečeno muzika linoucí se z vinylů
české společnosti GZ Media,
největšího výrobce gramofonových
desek na světě. Ta nyní otevřela
už svou
třetí lisovnu na
severoamerickém kontinentu.
Do výrobního závodu Nashville Record Pressing (NRP) v Tennessee investovala firma Zdeňka Pelce, jednoho z nejbohatších Čechů, přímo z vlastních zdrojů více než tři sta milionů korun a do pěti let v něm chce vytvořit 255 nových pracovních míst.
„Investice do závodu v Nashvillu má v první řadě uspokojit hlad po vinylových deskách ve Spojených státech. Poptávka tam roste nejrychleji na světě a my chceme být našim zákazníkům co nejblíž,“ vysvětluje Michal Štěrba, generální ředitel společnosti s centrálou v Loděnici u Berouna.
NRP je dceřinou společností, kterou GZ Media stoprocentně vlastní. Kromě továrny v Nashvillu má ještě lisovny v Memphisu a kanadském Burlingtonu. Obě stávající továrny průběžně navyšují kapacitu a stejnou ambici má i nová lisovna – v prvním roce plánuje vyrábět 85 tisíc desek denně.
Kontinent za Atlantikem je strategicky velmi důležitý, protože je hlavním odbytištěm vinylů, po nichž neustále roste poptávka. Každá čtvrtá gramofonová deska, která se v současnosti na světě prodá, přitom pochází právě od GZ Media a společnost investicemi dlouhodobě množství vyrobených desek zvyšuje.
„Loni jsme ve všech našich továrnách vyrobili 56,5 milionu vinylů a do dvou let chceme díky novým americkým závodům výrobu navýšit na 140 milionů kusů ročně,“ prozrazuje Zdeněk Pelc, který firmu založil a většinově ji vlastní.
Výroba
desek se podílí na téměř čtyřmiliardovém
obratu GZ Media 55 procenty, zbytek patří divizi luxusního
packagingu – výrobě obalů pro světové značky, jako je třeba
Johnnie Walker.
Umístění fabriky na vinyly v Nashvillu je velmi příhodné, neboť městu se přezdívá Music City a je považováno za metropoli country hudby. Slavnostního otevření lisovny se zúčastnil i český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.
A guvernér
Tennessee Bill Lee poslal české
firmě v
Nashvillu vzkaz na uvítanou:
„Naše silné obchodní klima,
kvalifikovaná pracovní síla a kvalita života zajišťují, že
globální společnosti mohou v Tennessee vynikat. A
díky investici do NRP
se vytvoří
víc pracovních příležitostí pro místní obyvatele.“
V této souvislosti Zdeněk Pelc podotýká, že přístup amerických a českých politiků k podnikání je rozdílný. Je to podle něj vidět už na tom, že na otevření továrny, kde se jedná o investici zhruba dvaceti milionů dolarů a tvorbě 250 pracovních míst, poslal svého zástupce sám guvernér a osobně byl přítomen primátor Nashvillu i další zástupci státních organizací.
„Naproti tomu v Česku, kde zaměstnáváme přes dva tisíce lidí, jsem přes dvacet let neviděl zástupce našeho okresu, zástupce kraje pak nikdy za celých třicet let podnikání,“ říká miliardář.