Jedna z dominant pražské Budějovické, kancelářská budova The Square, mění majitele. Investiční společnost skupiny Amundi nemovitost prodala za více než miliardu korun realitní skupině Mint. Završuje tím odprodej poslední nemovitosti z Realitního fondu KB, který jako fond kvalifikovaných investorů investiční společnost Amundi spravovala Komerční bance.
Prodejem budovy přímo nad stanicí metra Budějovická, kterou Amundi Realitní fond KB vlastnil od roku 2015, fond dokončil proces prodeje svého majetku. Transakci předcházel prodej secesní budovy v Pařížské ulici v listopadu loňského roku.
Sídlo módní značky Louis Vuitton tehdy koupil za více než miliardu realitní fond Raiffeisen. V roce 2023 fond odprodal i kancelářský objekt City Point na Pankráci tuzemskému operátorovi coworkingových prostor, společnosti WorkLounge.
„Rok 2024 byl pro první Realitní fond KB úspěšný. Hodnota kurzu fondu meziročně vzrostla o sedmnáct procent. Na podzim byl úspěšně dokončen prodej budovy v Pařížské ulici a nyní se nám podařilo podepsat prodej poslední nemovitosti v portfoliu. Fond tím završil více než deset let své činnosti, během kterých se hodnota kurzu fondu zvýšila o sedmašedesát procent,“ uvádí Jozef Murza z nemovitostního oddělení Amundi Czech Republic.
Foto Amundi
„Tento realitní fond byl historicky první, který jsme společně s Amundi klientům KB Privátního bankovnictví nabídli. Zejména díky realizovaným prodejním cenám nemovitostí v exitu přinesl našim klientům zajímavý výnos a splnil nastavená očekávání,“ dodává Dita Pasquier, ředitelka Privátního bankovnictví Komerční banky.
Prodej budovy s kancelářskými prostory o výměře devatenáct tisíc metrů čtverečních zapadá do dvou aktuálních trendů, kterými evropský a tuzemský realitní trh prochází. Prvním z nich je snaha velkých evropských realitních hráčů čistit svá portfolia a prodávat některé nemovitosti.
Stojí za tím uplynulé cykly, kterými si evropské reality prošly. Vysoké úrokové sazby a dražší financování, rostoucí náklady na energie a výstavbu i klesající ocenění některých nemovitostí zastihly evropské realitní skupiny v momentě, kdy se soustřeďovaly na růst a nakupovaly. Narůstající dluhy je ovšem dostaly pod silný tlak a vzhledem k blížícím se termínům splatnosti dluhopisů se mnoho společností uchýlilo právě k čištění portfolia, aby uvolnily potřebnou likviditu.
Skupina Amundi ostatně prodávala i mimo Česko, když například loni prodala své nemovitosti ve Francii za tři sta milionů eur americké firmě Blackstone. „Řada fondů prodává část svých nemovitostí, aby mohly financujícím bankám dodat více vlastních zdrojů a kompenzovat tak pokles hodnot svých nemovitostních aktiv po přecenění. To bylo v západní Evropě poměrně razantní,“ popsala Forbesu Zdenka Klapalová, jednatelka poradenské společnosti Knight Frank.
Druhým trendem, který transakce potvrzuje, je síla českých investorů, kteří jsou teď na tuzemském realitním trhu aktivní. Podle aktuálního vydání analýzy Trend Report se v loňském roce český kapitál postaral o devadesát procent transakcí na trhu. A právě privátní investoři a české fondy, jako je nyní kupující Mint, se na velkých investicích na realitním trhu v současnosti podílejí.