Znáte to, bavíte se do noci na večírku, jenže ten se koná na druhé straně města a vás pak čeká ne úplně příjemná cesta domů, na které se navíc nemusíte cítit úplně bezpečně. Skupina studentů z michiganské univerzity tenhle problém vyřešila aplikací Companion, díky které vás kamarádi nebo rodina virtuálně doprovodí až domů, aniž by museli dělat cokoli jiného než mít po ruce telefon. V Michiganu, kde se zrodila, se z téhle aplikace stal obrovský hit.

Companion sice vznikla jako pomůcka pro studenty, kteří se v noci pohybují po areálu univerzitního kampusu (a i nadále cílí hlavně na spolupráci se školami), ale v současné době ji i tak na svých iPhonech a Androidech používají desítky tisíc lidí, kteří tak dohlížejí na své děti nebo naopak starší rodiče. Companion je dostupná po celém světě, stáhnout si ji můžete i u nás, ale plně funkční je pouze v USA.

Na tomhle videu Companion předvádí, jak funguje:

Princip, na kterém tahle aplikace funguje, je jednoduchý – odcházíte domů a jednomu nebo více lidem ze svých kontaktů pošlete žádost o to, aby vás virtuálně doprovodili. Vašim přátelům pak dojde SMS s odkazem na webovou stránku s interaktivní mapou vaší cesty. Na té se bude zobrazovat, kde zrovna jste a kam se pohybujete. Výhodou je, že váš virtuální společník aplikaci nainstalovanou mít nemusí, a přesto tohle všechno uvidí.

Pokud sejdete z cesty, upadnete, začnete utíkat, někdo do vás strčí nebo si jen sundáte sluchátka, aplikace tyto změny zaregistruje a zeptá se vás, jestli jste v pořádku. Do 15 sekund musíte zmáčknout tlačítko, kterým potvrdíte, že se nic neděje. Jinak totiž váš telefon spustí hlasitý alarm, který by měl případného útočníka vystrašit a vám dát čas, abyste mohli zavolat policii.

Ve stejnou chvíli také aplikace odešle upozornění tomu, kdo vás doprovází. Ten vám může zavolat, zda jste v pořádku, nebo sám kontaktovat policii a nahlásit jí, že se něco děje a kde právě jste. Mimo USA mohou lidé používat aplikaci zadáním svého telefonního čísla s patřičnou předvolbou a identifikací země a i v těchto případech Companion údajně udělá to nejdůležitější – pošle SMS tomu, kdo vás hlídá. Podle Lexieho Ernsta, studenta počítačových věd a jednoho z autorů aplikace, si Companion mimo Ameriku nejčastěji stahují lidé z Velké Británie, Francie nebo Norska.

companion-personal-safety-mobile-app

Jelikož Companion vznikla primárně pro sledování pohybu studentů po amerických kampusech, nabízí řadu funkcí, které mohou pro zlepšení bezpečnosti využít samy univerzity.

Tak napříkad, pokud v areálu školy Companion zavolá na 911 (americká nouzová linka), může zároveň kontaktovat i bezpečnostní oddělení daného kampusu. Tahle služba ale funguje jen ve chvíli, kdy s projektem Companion daná univerzita spolupracuje – a to znamená, že za sledování svých studentů platí.

Tato spolupráce je údajně jediným zdrojem příjmů, které Companion má, jinak si ji – v jakékoli zemi – můžete stáhnout zadarmo. Tvůrci Companion mimo jiné doufají, že se jim v budoucnu podaří zvýšit bezpečnost ve všech univerzitních kampusech v zemi.

Spolupráci s univerzitami má také posílit funkce „Jsem nervózní“, kterou můžete použít ve chvíli, kdy se vám sice nic neděje, ale i tak se necítíte bezpečně. V takový moment jednoduše stisknete tlačítko „I Feel Nervous“ a Companion si to zapamatuje. Data o používání této funkce plánují tvůrci aplikace pravidelně vyhodnocovat a získávat tak informace, ze kterých se budou moci univerzity dozvědět, které části kampusů považují studenti za nejrizikovější, a něco s tím dělat.

Autor: Klára Elšíková