Akcie na burzách zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř třináct procent, v Číně skoro devět procent. Index frankfurtské burzy otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy vykazoval pokles o téměř šest procent.
Dokonce i akcie ve Spojených státech navázaly na předchozí ztráty. Širší index S&P 500 ztrácí krátce po 15:30 SELČ čtyři a půl procenta na 4844,51 bodu. Podle agentury Reuters je tak na cestě potvrdit, že se nachází v takzvaném medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes dvacet procent. Hlavní akciové indexy se pohybují nejníže za poslední rok.
Trhy dál reagují na ohlášená cla na dovoz zboží do Spojených států a na páteční překvapivý krok Číny místo k jednání přistoupit k odvetným opatřením, informují tiskové agentury.
Kolem 09:30 SELČ frankfurtský DAX vykazoval pokles o 6,6 procenta pod 19 272 bodů. Londýnský FTSE 100 ve stejnou dobu odepisoval 5,4 procenta na 7620 bodů, pařížský index CAC 40 pak měl ztrátu 6,2 procenta a nacházel se pod hranicí 6820 bodů.
Index pražské burzy PX ve stejnou dobu vykazoval pokles o pět a půl procenta pod 1844 bodů. Hodnota akcií zbrojovky Colt byla přibližně o 5,4 procenta nižší, akcie Komerční banky ztrácely sedm a půl procenta.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ve stejnou dobu odepisuje 3,1 procenta na 37 118,04 bodu, na dosavadní maximum ztrácí sedmnáct procent. Technologický index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztrácí 4,05 procenta na 14 955,08 bodu, v medvědím trhu byl už minulý týden.
Index S&P 500 potvrdil, že se nachází v oblasti medvědího trhu, naposledy v červnu 2022. Tehdy se investoři obávali, zda americká centrální banka (Fed) dokáže zkrotit popandemickou inflaci, aniž by vyvolala hospodářský pokles.
Medvědí trhy často vedou k recesi a trvají, dokud si investoři nezačnou myslet, že to nejhorší z hospodářského poklesu je za nimi. Podle společnosti CFRA, která se zabývá investičním výzkumem, doprovázela devět z dvanácti medvědích trhů od roku 1948 recese.
„Vypadá to, že (Trump) chce přeorganizovat celý způsob, jakým Spojené státy fungovaly jako přední světová ekonomika,“ uvedl analytik Giles Coghlan ze společnosti GCFX. „Dokud bude trh tuto perspektivu přijímat, budeme mít další výprodeje,“ dodal.
Asie je na tom nejhůř, oslabuje i zlato
Index Hang Seng, což je hlavní indikátor cenového vývoje na akciové burze v Hongkongu, krátce po 08:30 SELČ odepisoval téměř třináct procent a pohyboval se v blízkosti 19 890 bodů. Hlavní index čínských akcií CSI 300 vykazoval pokles téměř o devět procent na 3540 bodů, index japonských akcií Nikkei 225 ztrácel skoro osm procent na 30 805 bodů.
Na začátku týdne oslabuje i zlato, které je považováno za bezpečný přístav v dobách krizí. Cena zlata vykazovala pokles o tři desetiny procenta na 3026 dolarů (69 450 korun) za troyskou unci (31,1 gramu).
Trhy se obávají, že svět se nevyhne obchodní válce. Z toho důvodu se zbavují rizikovějších aktiv, jako jsou právě akcie. Výprodej zasáhl o víkendu i kryptoměny, cena bitcoinu tak spadla pod osmdesát tisíc dolarů (1,8 milionu korun). Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) poprvé po čtyřech letech klesla pod šedesát dolarů za barel.
Trump minulý týden oznámil plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od středy 9. dubna pak Spojené státy začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí dvacet procent.