Spojené arabské emiráty odstartovaly historickou misi a vypustily první sondu směrem k Marsu. K rudé planetě by měla doletět za sedm měsíců.
Raketa se sondou, na jejíž vývoj Spojené arabské emiráty vynaložily 200 milionů dolarů, odstartovala z japonského vesmírného centra Tanegašima. Zhruba hodinu po startu se sonda oddělila od vrchního stupně rakety a začala svoji sólovou misi na Mars. Podle plánu by se v únoru příštího roku měla dostat na oběžnou dráhu Marsu a začít plnit svoje úkoly.
„Léta dřiny a obětavosti se nám vyplatila,“ řekl pro Forbes velvyslanec Spojených arabských emirátů v USA Yousef Al-Otaiba. „První kosmická loď Spojených arabských emirátů určená k cestě na Mars už je teď ve vesmíru.“
Až sonda jménem Naděje dorazí do cíle, zakotví ve výšce mezi 20 a 43 tisíci kilometry nad povrchem Marsu. Planeta pod ní se otočí každých pětapadesát hodin, a sonda bude navíc nakloněná pod úhlem 25 stupňů, což znamená, že bude schopná monitorovat různé části povrchu.
Sonda má různé vědecké cíle. Zkoumáním vodíku a kyslíku má přijít na to, jak a proč ztratil Mars před několika biliony let svoji atmosféru. Sonda Naděje bude taky sloužit jako satelit studující počasí, prachové bouře a zmrzlé mraky na Marsu. Monitorovat počasí bude sonda v různých částech dne i během různých ročních období.
Vědecké úkoly by měl satelit začít plnit v květnu příštího roku. Na palubě sondy je i kamera, takže sonda bude podrobně snímat povrch Marsu a fotografie pak doručí zpátky na Zemi. Celá mise by měla trvat dva pozemské roky, což odpovídá jednomu roku na Marsu. Pokud ale vše půjde podle plánu, mohla by se vědecká zkoumání protáhnout až na čtyři pozemské roky.
Vědecké úkoly jsou pro sondu klíčové, celá mise má ale ještě jeden účel. Má dokázat, že věda a technologie jsou nedílnou součástí ekonomiky Spojených arabských emirátů, pro které je spuštění mise symbolem vstupu do nové éry.
A za symbol vstupu do nové éry můžeme považovat i vedoucí vesmírného programu Spojených arabských emirátů, třiatřicetiletou vědkyni Sarah Al-Amiri. Ta se postavila do čela vesmírného výzkumu v roce 2017, tedy v době, kdy nikdo nepovažoval takhle důležité zapojení Spojených arabských emirátů do vesmírného výzkumu vůbec za možné.
„Do vesmírných závodů jsme se zapojili hodně pozdě,“ řekla Al-Amiri pro britský vědecký magazín Nature. „Spousta lidí si myslí, že je bláznivé, aby Spojené arabské emiráty vysílaly misi na Mars. Je to pochopitelné,“ dodává Al-Amiri. Do vesmíru se zamilovala ve 12 letech, kdy poprvé uviděla fotografii galaxie Andromeda. Vesmíru okamžitě propadla a dnes je nejdůležitějším člověkem celé mise na Mars.