Dřevěný dům přímo v dolním centru krajského města navrhli architekti z libereckého studia Mjölk. Reagují tak na současný boom staveb z materiálu atraktivního pro svou udržitelnost a dostupnost.
Osmipatrová stavba má nabídnout osmdesát bytových jednotek a kvůli její výstavbě by musela jít k zemi budova, ve které dnes sídlí drogerie Rossmann. Za to ale získá Liberec městský dům, který podle architektů v této části chybí.
„Z betonu bude pouze přízemí, kde si umíme představit třeba kavárnu, restauraci nebo obchod. Pak už chceme stavět jen ze dřeva, konkrétně z trojrozměrných modulů. V Česku umí takové kontejnery vyrobit jediná firma. Jsou z CLT panelů a výhodou je, že jsou už uvnitř hotové. Je tam třeba koupelna i s obkladem. Celé se to vyrobí v továrně a pak už jen doveze na místo,“ přibližuje architekt Jan Mach.
Díky prefabrikovaným kontejnerům stavba nezatíží centrum na dlouhou dobu, jeřáb na sebe může kontejnery naskládat během pár měsíců. Byty budou většinou o velikosti 2 + 1, vše ale záleží na poptávce. Pokud se změní, mohou se proporce bytů přidáním modulů zvětšit, ubráním naopak zmenšit. Ne všechny jednotky budou ale vhodné na bydlení, zhruba čtvrtina bude sloužit spíše ke komerčním účelům.
Fasáda domu představuje jakousi šachovnici, na které se střídají mělké a hlubší lodžie, hluboké něco málo přes metr.
Práci se dřevem si vyzkoušeli architekti ateliéru Mjölk i na nedávno dokončeném sídle firmy Klouboucká lesní, jejíž podobu navrhli. Budova je seskládaná z dřevěných nosníků, které firma vyrábí. Na severu má prosklenou fasádu, na jihu je pokrytá solárními panely.
Liberecký projekt je momentálně ve fázi územního rozhodnutí. To by chtěli architekti získat do letošního léta. Většina dotčených stran už se k návrhu vyjádřila, zdržet ho může jen přemístění rozvaděče elektřiny od ČEZ, který je momentálně umístěný ve dvoře. „To ale není nic neřešitelného. Na chvíli se přesune jinam a pak se na místo zase vrátí,“ podotýká Jan Mach.
Majitelem pozemku je brněnský podnikatel Martin Žák. Zda dům v Liberci postaví skutečně on, bude však záležet na úvěrových i stavebních podmínkách.
„Ve chvíli, kdy budeme mít stavební povolení, tak se rozhodneme. Buď do toho půjdeme sami, nebo celý projekt prodáme nějakému jinému developerovi, který bude mít o výstavbu zájem,“ zmiňuje podnikatel. Podle jeho předběžných odhadů vyjde stavba i s demolicí současného domu, kde sídlí drogerie, na půl miliardy korun.
Návrh architektů se mu zamlouvá a líbí. Oceňuje, že jako materiál zvolili právě dřevo, jak pro jeho udržitelnost, tak i dostupnost. „Bude to moderní a funkční dům, první svého druhu v Liberci. Průchozí, s pasáží, obchody i byty. Do toho prostředí skvěle zapadne,“ dodává podnikatel Martin Žák.
Pozemek koupil skrze firmu Sportovní obchodní centra, kterou vlastní se svým společníkem Janem Horáčkem, a s níž provozuje dalších zhruba pět obchodních domů.
Také liberecká radnice novou výstavbu vítá. Podle Jiřího Janďourka, architekta a současně i náměstka primátora, bude pro město přínosem. I díky tomu, že dotvoří městský blok a nabídne nové byty v dolním centru Liberce. „Přispěje i k celkové kultivaci prostředí a samotného vnitrobloku, včetně jeho otevření,“ podotýká náměstek.
„Liberec byl vždy díky počínání ateliéru SIAL v nedávné historii (ateliér zakládal Karel Hubáček, autor Ještědu, pozn. redakce) určitým zkušebním polygonem při aplikování nových stavebních postupů i technologií. Dřevěný dům sice nebude v evropském kontextu žádnou novinkou, ale v Česku jde o velký pokrok,“ chválí nápad Jiří Janďourek.
Ve skutečnosti půjde o domy dva, spojené menším dvorkem uprostřed, pod kterým bude i dvoupodlažní podzemní parkování. „Byla to podmínka městského odboru dopravy. My si ale myslíme, že tam parkování být nemusí, další auta totiž zbytečně zahltí už dnes přetížené centrum,“ říká architekt Mach.
Ač architektonický návrh počítá s osmipodlažní budovou, podle českých požárních norem může mít dřevěný dům pouze čtyři patra. „Chceme to přepočítat podle evropských norem, které dovolují i vyšší budovy. V cizině už nejsou žádnou novinkou ani mrakodrapy ze dřeva,“ vysvětluje Mach.
Zatím nejvyšší dřevěnou budovu na světě pojmenovanou Ascent MKE postavili v americkém státě Wisconsin. Přišla na zhruba osmdesát milionů dolarů a uvnitř jsou převážně luxusní apartmány nebo obchody. Má pětadvacet podlaží, vysoká je bezmála 87 metrů a její stavba trvala necelé dva roky. Pokořit by ji však mohl další dřevěný mrakodrap, který plánují za pár let ve Švýcarsku. Jeho výška bude sto metrů.
V České republice bude zatím nejvyšší dřevostavbou kampus BudexHub v Plané na Českobudějovicku. Měří přes třináct metrů a dokončen by měl být letos v prosinci. Sloužit má jako sídlo významné společnosti na poli poskytování online služeb.