Ještě na konci roku 2024 představil Google budoucnost –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ supervýkonný čip, který podle něj dokazuje, že žijeme v multiverzu. On ani další společnosti však s vývojem technologických zázraků nekončí a na letošní rok plánují řadu novinek. Toto jsou některé z nich.

Autonomní umělá inteligence od ⁠⁠⁠OpenAI a Googlu

Společnost OpenAI, tvůrce ChatGPT, plánuje v lednu představit autonomního agenta umělé inteligence s názvem Operator. Ten bude podle společnosti schopen samostatně plnit na počítači úkoly, jako je programování nebo rezervace hotelového pokoje podle zmíněných požadavků.

To je podle generálního ředitele Sama Altmana cesta, kterou se chce společnost ubírat především. Plánuje nadále vylepšovat své stávající modely umělé inteligence, ale největší pokrok podle něj bude činit v oblasti autonomních agentů.

S podobným konceptem přišel loni v prosinci i Google. V rámci Project Mariner představil agenta, jenž dokáže sám vyplňovat webové formuláře nebo vyhledávat. Stačí mu říct, co má udělat, a on pak například sestaví nákupní košík nebo najde letenku. Na rozdíl od Operátora ji však nekoupí. Vybraní uživatelé projekt již mají k dispozici a k dalším lidem se dostane v průběhu příštího roku.

Trojité smartphony od ⁠⁠⁠⁠Huawei a Samsungu

Huawei začal loni v září jako první společnost na světě prodávat telefon s trojitým skládacím displejem. Na globální trh se však dostane až někdy v prvním čtvrtletí a své prvenství si nechá zaplatit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Huawei Mate XT Ultimate stojí v Číně v přepočtu kolem pětašedesáti tisíc korun, ve zbytku světa se čeká cena ještě vyšší.

Za to ale nabízí desetipalcový telefon, který má i přes více displejů téměř stejnou šířku jako Samsung Galaxy Z Fold 6. Číňanům navíc cena nevadí a během prvního týdne od představení si přístroj předobjednalo na pět milionů zájemců.

A i když není první, také Samsung chce mít nejúspěšnější skládačku. I ona má údajně měřit kolem deseti palců a na trh se dostane příští rok, ale na rozdíl od Huaweie by se její displeje měly skládat „dovnitř“.

Podobný koncept již představila společnost Samsung Display v roce 2022 u telefonu Flex G. Ten se také objeví společně s dalšími produkty od Samsungu ve hře InZOI, která vyjde v březnu 2025.

info Foto Samsung Display Newsroom
Samsung Flex G

Nová herní konzole od ⁠⁠⁠⁠Nintenda

Nintendo Switch 2, následovníka jedné z nejprodávanějších herních konzolí všech dob, hodlá japonská společnost představit do dubna. Nejenže bude výkonnější, ale zvládne přehrát i hry určené pro svého předchůdce.

Zda se do rukou hráčů dostane ještě ten rok, zatím není potvrzené, podle informací webu Nintenduo však přijde mezi červnem a červencem. Toto datum webu potvrdilo šest vývojářů pracujících na hrách pro novou konzoli.

A podle všeho je již známa i podoba druhého Switche –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tvůrce videí SwitchUp totiž obdržel maketu zařízení od čínského výrobce obalů na elektroniku. A jiný výrobce obalů pak jeho údajnou podobu „odhalil“ v upoutávce na začátku září, kterou následně smazal.

Vidoucí umělá inteligence od⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Googlu

Google nezůstává jen u téměř neuvěřitelných čipů a inovuje i umělou inteligenci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ takovou, která vidí, slyší a pamatuje si informace. Ta bude výborná pro všechny, kdo zapomínají, protože se jí lze zeptat nejen na to, jak se určitá věc jmenuje, ale i na to, kde člověk nechal brýle nebo kde se nachází.

Zvládne ale i abstraktnější úkoly –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například pochopí, že obrázky dvou koček a krabice odkazují na myšlenkový experiment se Schrödingerovou kočkou, nebo vymyslí název pro kapelu složenou ze psa a plyšového tygra.

Google tuto technologii představil již loni v květnu, pustit ji k uživatelům plánuje ale až někdy v tomto roce.

Chytré brýle od ⁠⁠⁠Samsungu, Xiaomi a Googlu

Po úspěchu headsetu Apple Vision a chytrých brýlí Ray-Ban technologické společnosti vycítily, že lidé mají zájem mít něco na hlavě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a tak některé z nich přišly s chytrými brýlemi, které využívají umělou inteligenci a rozšířenou realitu.

Samsung by měl ty své –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ značené XR –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ odhalit během ledna. Podle zdrojů jihokorejského webu Sedaily je poté plánuje začít masově vyrábět v druhé polovině roku. Xiaomi pak chytré brýle podle spekulací odhalí v druhém kvartálu. Ty by měly umět například rozpoznávat obličeje nebo nahrávat videa.

I Google, který už dříve chytré brýle prodával, se připojil k tomuto trendu a využívá výše zmíněnou umělou inteligenci. V prototypu brýlí funguje jako asistent, který zkontroluje předpověď počasí, ale také dokáže určit název parku a to, zda se v něm smí jezdit na kole. Když se pak muž ve videu vrací domů, brýle mu nabídnou nejbližší supermarkety po cestě.

Tablet na zeď od ⁠Applu

Další produkt s jablkem bude patřit na zeď. V listopadu s tím přišel sever Bloomberg, podle něhož Apple hodlá začít prodávat tablet pro ovládání chytré domácnosti.

Měl by mít umělou inteligenci, Siri a šestipalcový displej. Apple jím chce zřejmě konkurovat ostatním „domácím centrům“, jako je Echo Hub od Amazonu nebo Nest Hub od Googlu.

Měl by sloužit hlavně k ovládání zařízení podporujících Apple HomeKit, jako jsou žárovky, kamery a termostaty. Navíc uvidí, jak daleko od něj jsou lidé, a podle toho bude vybírat, co má zobrazovat. Společnost by jej mohla uvést na trh již v březnu.

Autonomní kamion Aurora

info Foto Aurora
Aurora

Společnost Aurora plánuje v dubnu uvést zcela samořízené nákladní vozy. Ty již v rámci testování přepravují náklad pro společnosti FedEx, Schneider nebo Uber Freight.

Kvůli tomu už najezdily více než 3,5 milionu kilometrů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nejprve s člověkem za volantem, ke konci roku pak skoro ve všech případech samy. A společnost se na svých stránkách nestačí chlubit případy, kdy se autonomní řidič dokázal zorientovat v situacích, se kterými by měla většina lidí problém.

Dokáže například vidět a reagovat na auta jedoucí v protisměru či předvídat, kdo projede na červenou. Na rozdíl od řady lidských řidičů také uhne, když kolem něj potřebuje projet sanitka.