Nestává se často, že se pět kluků z jedné třídy potká ve stejné firmě. Zakladatele společnosti Behavio Labs ale svedla dohromady právě školní docházka. Seznámili se totiž v primě českobudějovického gymnázia. A byť se po osmi letech v jedné třídě jejich cesty rozešly, po čase se dali znovu dohromady a dnes společně mění svět reklamy.
„Až osmdesát procent marketingových kampaní nemá podle mezinárodních průzkumů žádný vliv na rozhodování zákazníků. A my jsme přišli na způsob, jak to změnit,“ hlásá pětice mladých podnikatelů. A slyší na to i investoři. Nedávno totiž získali injekci v řádu desítek milionů korun vedenou fondem Presto Ventures Přemysla Rubeše. Díky ní plánují se svým novým softwarovým nástrojem dobýt Ameriku. A pak rovnou celý svět.
Na globální expanzi vyrážejí vyzbrojeni zkušenostmi od klientů, jako je T-Mobile, Heineken, Red Bull, Škoda Auto, Decathlon, McDonald’s, E.ON nebo Dr. Max. Vedle velkých značek ale mají v portfoliu i menší firmy typu Pernerka, Remoska či Jablotron. Díky poznatkům z neurologie, psychologie, sociologie a behaviorálních věd jim pomáhají „nahlédnout zákazníkům do hlavy“ a dělat reklamy tak, aby měly skutečný efekt.
Že by mohli společně podnikat, napadlo Jiřího Boudala a Vojtěcha Prokeše a rozhodli se k sobě zlákat ještě Libora Mořkovského, Lukáše Tótha a Marka Nebesáře. Kombinace sociologů, behaviorálního ekonoma a vývojáře z Avastu je vedla k myšlence rozjet byznys v oblasti, která propojuje technologie a lidské rozhodování.
„Lukáš v době našich začátků působil ve Washingtonu a Marek v Hongkongu, takže jsme neustále řešili, jak udělat call, aby nikdo neměl tři hodiny ráno. A zároveň jak je přimět, aby co nejdřív opustili své zářné kariéry a začali pracovat ve vlastní garážové firmě. No a v neposlední řadě, jak přesvědčit nějakého klienta, že jsme naprosto výjimeční průkopníci v marketingovém výzkumu, i když jsme ho ještě nikdy nedělali,“ líčí se smíchem Jiří Boudal.
Hlavní ale bylo, že mají jasnou vizi. A tu se rozhodli vetknout i do jména své firmy. Název Budeme bohatý, budeme tlustý ale bohužel neprošel, a tak se museli spokojit se zkratkou 3BT Software. A později svou společnost, která sídlí v Praze, přejmenovali na Behavio.
I přes prvotní překážky a humorné začátky se jim nakonec podařilo vybudovat úspěšný byznys. Ten si postavili na tom, že jsou rebelové ve výzkumu.
„Tradiční marketingový výzkum nefunguje dobře, protože aktivuje naše vědomí. Ale 95 procent našich rozhodnutí děláme v podvědomí. Místo klasických dotazníků, které se ptají, co si lidé myslí, proto rozesíláme testy s úkoly, jimiž sledujeme, jak na obsah lidé skutečně reagují,“ vysvětluje Vojtěch Prokeš.
Každému respondentovi zobrazí jinou část reklamy – například krátké video, na základě kterého odpovídající plní nejrůznější úkoly, jako třeba přiřazování značky.
„Podobné informace získáte, když sezvete lidi do studia, dáte jim na hlavu elektrody a měříte jejich reakce. Ale tak nikdy nedostanete statisticky relevantní vzorek. Zatímco my díky našim technologickým nástrojům můžeme oslovit ohromné množství lidí,“ říká Prokeš.
Firma přišla na tři základní věci, které rozhodují o tom, jestli kampaň bude úspěšná. „V první řadě je důležitý branding. Značka se musí divákům usadit v hlavě, nejlépe by měly její symboly být vidět v reklamě po celou dobu. Další klíčový prvek je vedle značky zobrazení zákaznické potřeby. Tedy aby si lidé značku spojili s řešením svých potřeb. A třetí věc je forma. Reklama musí mít emoci, zaujetí, vtip, dojetí nebo kreativní příběh. A ideálně by měla splňovat všechna tři kritéria,“ popisuje Prokeš.
A Jiří Boudal k tomu dodává: „Jsme jediní na světě, kdo umí tyhle tři klíčové věci změřit v každé vteřině videa. A říct firmám přesně, kde je co potřeba opravit. Dokážeme to navíc dělat automatizovaně. Takže si klient nahraje do naší aplikace video nebo koncept kampaně a okamžitě vidí, co je špatně, a zároveň získá tipy, jak to vylepšit.“
Právě díky automatizovanému nástroji na bázi předplatného teď chtějí kluci z Behavia expandovat do světa. Mluví o něm jako o jakémsi Productboardu pro marketéry, který by jim měl ulehčovat život stejně jako produktovým manažerům zjednodušuje fungování nástroj českého skoro jednorožce.
Investici od Presto Ventures a J&T Ventures hodlá Behavio použít na dovyvinutí svého nástroje a vstup na americký trh. S tím by jim mělo pomoci ještě další investiční kolo koncem letošního roku.
„Zakládáme pobočku v Kalifornii. A věříme, že když uspějeme ve Spojených státech, tak máme šanci prorazit kdekoli. Náš nástroj není potřeba nijak zvlášť lokalizovat, a dá se tak využít více méně všude na světě. Primárně ale chceme cílit na Evropu a Ameriku,“ prozrazuje Jiří Boudal. Ostatně většina klientů Behavia už dnes přesahuje hranice Česka, a tak už nyní firma působí na trzích třeba v Německu, Rakousku, Polsku či Maďarsku.
Behavio má vlastní výzkumný panel Trendaro, ve kterém je kolem třiceti tisíc lidí, jimž pravidelně rozesílá testy. Díky tomu má přehled o rozmanitých skupinách lidí. „Víme o nich nejrůznější informace od životního stylu přes to, kolik vydělávají a koho volili, až po to, kde a jak bydlejí. A cokoli naměříme v kampaních, můžeme s těmito daty propojit,“ říká Vojtěch Prokeš.
Na základě toho vytvořilo Behavio i projekt Atlas Čechů, kde si zájemci mohou najít jakoukoli skupinu obyvatel, na kterou chtějí cílit. Od posluchačů dechovky přes investory do kryptoměn až po odmítače očkování proti koronaviru.
„Když nás třeba společnost Remoska požádá, abychom jí zjistili informace o skupině lidí, kteří mají malou kuchyň a nemají kam dát dvacet hrnců, tak to pro nás není žádný problém,“ přibližuje Prokeš.
Behavio si přitom pečlivě vybírá, pro koho je ochotné pracovat. Pravidelně prověřuje klienty například z oblastí spotřebitelských půjček, hazardu či zbraní a ty problematické odmítá. A etický filtr se snaží nastavit i ve svém softwarovém nástroji.
„Nepoužíváme žádné triky typu podprahových probliků. Ale uvědomujeme si, že pomocí psychologie dokážeme ovlivňovat rozhodování lidi. A tak naše znalosti chceme využívat k pozitivním účelům. Marketing totiž v mnohém usnadňuje lidem život,“ říká Jiří Boudal a uvádí příklad.
„V supermarketu máte padesát tisíc položek, a kdybyste měli vybírat racionálně, tak umřete hlady, než dojdete ke kase. V každé oblasti života je proto potřeba mít takzvané salientní značky, tedy takové, které vám bezděčně vytanou na mysli a ulehčí vám rozhodování. A s tím naše řešení pomáhá.“
Společnost Deloitte zařadila v roce 2020 Behavio do svého žebříčku Fast 50 mezi nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě. Za období 2017 až 2020 se firma zvětšila o 545 procent. A v ročníku 2021 se zařadila mezi padesát nejrychleji rostoucích tech firem v Česku.
A rostla i během pandemie – předloni o třicet procent a loni ještě víc. Do karet jí nahrálo, že mezi vítězi pandemie byly e-shopy, které začaly ve velkém investovat do budování značky. Meziročně se tak tržby Behavia v roce 2021 zvýšily ze zhruba sedmnácti milionů korun na 25 milionů korun.
Největší růst ale firmu podle zakladatelů teprve čeká, a to s globální expanzí. „Chceme ukázat světu, že nepotřebujete bambilion peněz, abyste udělali dobrou kampaň. Ale že stačí respektovat určitá pravidla a že i drobná změna kampaně může zvýšit návratnost investice o desítky procent. A dát marketérům jednoduchý nástroj, jak toho docílit. Věříme, že naše řešení je tak unikátní, že se s ním dostaneme na globální špičku,“ uzavírá Vojtěch Prokeš.