„Diář se mi ale rychle plní, zvládneme to?“ napsala mi světově uznávaná vědkyně, mikrobioložka a imunoložka Blanka Říhová, když jsme hledaly společný termín. Zásadně přispěla k výzkumu směrovaných léčiv pro léčbu nádorů a o imunologii říká, že je to obor, který ji nikdy nezklamal. Pořád pracuje. A jen pro pořádek, nedávno jí bylo dvaaosmdesát.
Místo, kterému se neřekne jinak než Zelené domky, vypadalo v roce 1964 o dost jinak, než jak ho známe teď. Kolony aut a autobusů směřují od Thomayerovy nemocnice dál na Kunratice a obě strany rušné silnice lemují starší i úplně nová sídliště. Blance Říhové, tehdy ještě Škárové, bylo jednadvacet, když vystoupila z autobusu na zastávce v Krči.
„A teď si představte, že tady nebylo nic, jenom pole a čerstvě postavená budova Fyziologického a Mikrobiologického ústavu, kam jsem krátce předtím udělala konkurz. Jenže jsem ho dělala ještě na původní adrese, na Flemingově náměstí v Praze 6, a říkala jsem si, že to budu mít coby holka z Dejvic blízko. Pak mi zavolal budoucí kolega Ivan Říha, že mi zapomněl říct, že se přestěhovali,“ začíná vyprávění drobná žena s hlubokýma hnědýma očima.
Sedíme spolu v její pracovně ve třetím patře onoho tehdy čerstvě postaveného ústavu, který právě prochází velkou rekonstrukcí laboratoří. „Když jsem se na té autobusové zastávce tehdy rozhlédla, řekla jsem si, že v téhle pustině já nikdy pracovat nebudu,“ směje se.
V Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky je zaměstnaná šedesát let, z toho osm let byla jeho ředitelkou.
Každý den jezdíte do práce. Promiňte, to ale není ve vašem věku úplně běžné. Co vás každé ráno motivuje?
Samozřejmě mám možnost pracovat z domova, ale tady máme špičkové vybavení, přístupy na všechny sítě, laboratoře. Celý život dělám něco, co mě opravdu baví. Imunologie je prostě úžasný obor a já se do práce těším. Ráno doma jezdím chvíli na rotopedu, pak sednu do auta a jedu do ústavu.
Nejlepší pokusy jsou ty technicky dokonalé, které nevyjdou.