Všichni víme, jak jednoduché je rozbít si displej na mobilu. A jak nákladné může být ho vyměnit. Díky nové technologii, se kterou přišli inženýři z Bristolu, byste to už ale nemuseli řešit. Prasklý displej by se totiž měl umět opravit sám.
Tým Duncana Wasse z University of Bristol vyvinul speciální samohojivý materiál, který funguje stejně jako zasychající lidská krev, když se pořežete. Jejich novinka obsahuje miliony mikrozrnek se samozacelující se chemikálií a jakmile by se váš displej rozbil, a jednotlivá zrnka by se tím porušila, tak by se tato samohojivá chemikálie rozlila a téměř okamžitě by (aniž by byla sama viditelná) zaschla. A displej by se opravil.
Wassovi lidé tuhle technologii vymýšleli původně pro letecký průmysl – předpokládají, že letadlo by díky ní bylo schopné samozacelit si například poškozená křídla i při letu – ale zájem o ni projevili i zástupci dalších sektorů – například L’Oréal by ji rád zakomponoval do svých laků na nehty. Co se týče mobilních telefonů, očekává se, že by se v nich mohla alespoň částečně objevit už za pět let.
Čtěte také: Buráková pasta proti hladomoru nebo samohojivý beton. Těhle 12 vynálezů dost možná změní svět
Aby to vyšlo, je potřeba, aby stávající výrobci přidali novou chemikálii do složení již existujících materiálů. „ Jediný problém je v detailech,“ říká Duncan Wass, „je potřeba zkontrolovat, jestli náš činitel nepříznivě neovlivní ostatní vlastnosti těchto materiálů.“
Podle Todda Thibodeauxe, prezidenta IT sekce asociace CompTIA, je podmínkou toho, aby se nová technologie chytila, samozřejmě její cena – musí být blízká tomu, co displeje stojí dnes. Bezprostřední budoucnost samohojivých materiálů vidí spíše v automobilovém průmyslu.
„V podstatě pro kterékoliv odvětví, které využívá sloučeniny s karbonovými vlákny, by byla tato technologie přínosná. Pro výsledné spotřebitele by se mohlo jednat o rámy kol, sportovní náčiní a mnoho dalšího,“ uvedl profesor Weiss. A dodává, že jeho materiál by se velice dobře uplatnil například při závodech Formule 1.