„A samozřejmě zrušíme superhrubou mzdu, což určitě všichni uvidíte na výplatách,“ pronesl o víkendu prostřednictvím bizarního videa zveřejněného na svém Facebooku premiér Andrej Babiš.
Pro osvěžení – superhrubá mzda je hrubá mzda zaměstnance navýšená o odvody na zdravotní a sociální pojištění, které odvádí zaměstnavatel. Jde o konstrukci, podle které se počítá záloha na daň z příjmu ze závislé činnosti od roku 2008 a která byla výsledkem daňové reformy Topolánkovy vlády.
Zrušením superhrubé mzdy a ponecháním patnáctiprocentní daně z příjmu (v případě superhrubé mzdy jde ale reálně o dvacetiprocentní zdanění) by se snížil daňový základ poplatníka, což by pro průměrně vydělávajícího člověka nebylo zanedbatelné. Zaměstnanci s průměrnou mzdou 36 144 korun (údaj za první čtvrtletí letošního roku) by si polepšili zhruba o 1800 korun měsíčně.
Více peněz v kapse občana znamená méně prostředků ve státním rozpočtu, a stát by tak musel méně utrácet, navyšovat dluh anebo se zeštíhlit (což se, žel bohu, spíše nestane). Vzniklou díru by v konečném důsledku mohl také zalepit jiným zdaněním a pak bychom se museli obejít bez veselého videa.
Když se jeden oprostí od formy, je obsah stran zrušení superhrubé mzdy v pořádku, ostatně se měla zrušit už dávno. Problém je v tom, že ve stejném spotu premiér slibuje navyšování důchodů a další sociální jistoty, což je v kontextu potenciálně chybějících desítek miliard korun a nejhoršího rozpočtu v historii mírně znepokojující.
V těchto intencích poté uvažují i odborníci.
„Zrušení superhrubé mzdy rozhodně vítám. Odstranění této české anomálie výrazně zpřehlední a zjednoduší celý systém výpočtu mezd,“ říká pro Forbes partnerka daňového oddělení Deloittu Tereza Kavan Klimešová. „Uvidíme ještě, jak toto rozhodnutí ovlivní sazbu daně z příjmu, která očekávám na 15 procentech nezůstane,“ dodává.
S návrhem souhlasí i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová, oslovená agenturou ČTK. Podle Zamrazilové je ovšem nutné zároveň komplexně upravit daňový systém. „Z mého pohledu by se dal tento výpadek alespoň částečně vyvážit například omezením systému daňových slev, odečitatelných položek a nezdanitelných částí příjmů,“ přibližuje.
Hlavní ekonom Czech Fundu Lukáš Kovanda se taktéž k návrhu přiklání a označuje tuzemské vysoké zdanění práce za „jeden z největších omylů českého daňového systému“.
„Pokud ale vláda nepředloží adekvátní úsporná opatření, kterými se snížení daně bude financovat, o žádné snížení daní ve výsledku jít nemusí. Vzniklý dluh totiž bude placen nakonec opět z daní, byť zřejmě jiných, než je daň ze mzdy,“ upozorňuje Kovanda.
Babišovi koaliční partneři z ČSSD hlásají, že se za zrušení superhrubé mzdy postaví také, avšak s patnáctiprocentní sazbou už nesouhlasí.