Premiér Andrej Babiš si přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz.
Zjištění je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.
Babiš odmítl, že by v tomto případě udělal cokoli nezákonného. Pokládá to za pokus o očernění a ovlivnění voleb. Zjištění Pandora Papers se ovšem ani v nejmenším netýká jen Česka. Naopak, ukazuje na pochybné a nekalé obchody u více než 300 politiků a další víc než stovky miliardářů z celého světa.
Podle serveru Investigace.cz hrozí Babišovi vyšetřování nejen ve Francii, ale i v USA a v Česku.
Podle informací Pandora Papers si měl Babiš v červenci 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul patnáct milionů eur (tehdy 381 milionů korun).
V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží.
„Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala,“ sdělil webu bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba. „To schéma mi přijde jako z učebnice pro vyšetřovatele. V angličtině to dokonce má svůj název: loan back,“ dodal.
Z analyzovaných dokumentů podle webu Investigace.cz nevyplývá, co bylo zdrojem zmíněných peněz. „V každém případě však premiér Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem oněch patnácti milionů eur. Kromě toho, že využil schéma offshorových společností, které mu zajistily anonymitu, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku,“ upozornili novináři s tím, že Babiš žádnou z firem neuvedl v žádném majetkovém přiznání.
Ve Francii Babišovi podle webu hrozí na základě zákona o prokazování bohatství, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů korun, může o své nemovitosti přijít. Vyšetřování mu rovněž hrozí i v USA, a to vzhledem k tomu, že celé schéma nese znaky praní peněz a součástí byla jeho americká firma, uvedl web.
Případ ale může začít řešit i česká policie, pokud by shledala důvodné podezření z praní peněz. Vzhledem k tomu, že půjčka byla splatná až v roce 2019, není případ promlčený.
Babiš ovšem není jediný, koho dokumenty Pandora Papers odhalují.
Podobné pochybné offshorové obchody novináři zjistili i u dalších více než tří desítek stávajících i bývalých vrcholných státních politiků a dalších 300 politiků z celého světa.
Například jordánský král měl pomocí nekalých obchodů získat čtrnáct luxusních nemovitostí v USA a Velké Británii v hodnotě 106 milionů dolarů.
V Pandora Papers se ale píše i o bývalém britském premiérovi Tonym Blairovi, prezidentech Ukrajiny nebo také o Vladimirovi Putinovi, který má údajně tajný majetek v Monacu.
Uniklé finanční dokumenty ukazují, že offshorové firmy zneužívali také prezidenti Keni, Ekvádoru a Gabonu, nebo bývalí prezidenti Panamy, Hondurasu a dalších zemí.
Nejde ale jen o politiky. Informace odhalují i špičkové sportovce a přes 130 miliardářů, z toho víc než čtyřicet ruských oligarchů. Z nich je řada i důvěrných a blízkých osob okolo Vladimira Putina.
Na projektu Pandora Papers se podílelo na 600 novinářů ze 117 zemí světa. Mezi nimi jsou média jako Washington Post, Guardian, Le Monde nebo Süddeutsche Zeitung. Informace zveřejnili všichni společně v neděli večer.