Někteří lidé nevstoupí do výtahů, i kdyby měli jít 10 pater pěšky. Nedovolí jim to strach z uzavřeného prostoru nebo panika, která se rozjíždí s pocitem, že se v kabině zaseknou. K výtahovým úzkostem se v posledních měsících přidala další, koronavirová. Jak zmáčknout tlačítko, na kterém může být spousta bacilů? Řešení našla jedna malá indická firma, její majitel vymyslel bezdotykové ovládání.
Protože právě na různých ovladačích se to viry a bakteriemi hemží víc než na záchodovém prkénku. Neuvěřitelných 35 procent bacilů z celého hotelového pokoje naměřili vědci na ovladači na televizi. Není důvod si myslet, že na ovládacím panelu ve výtahu by to bylo jiné. U něj se navíc vystřídá mnohem víc lidí.
Obavy se nevyhnuly ani IT specialistovi Bhavinu Ahirovi, zakladateli společnosti TechMax Solution, který bydlí ve 12. patře třináctipatrového domu spolu s dalšími stovkami nájemníků. A protože v karanténě nemohl svůj byt opustit, dumal, co s tím, a vymyslel systém Sparshless, tedy bezdotykový panel, který se montuje vedle klasických tlačítek.
Stačí ukázat prstem ze vzdálenosti asi jednoho centimetru na číslo patra, kam chcete jet, a infračervený signál dá výtah do pohybu. Podobně to funguje, když si výtah přivoláváte.
Jak uvedl server CNN, Ind není první, kdo chce se špinavými tlačítky skoncovat. V nákupním centru v Thajsku si volí zákazníci patro pomocí nohou a Japonci nabízí jednorázové tyčinky, kterými se tlačítka dotknete.
Ahirova technologie je ale nápaditější. Tyhle věci ho baví, svoji firmu založil před 11 lety hned po vysoké, dnes zaměstnává 12 lidí. Hlavní náplní jeho činnosti jsou bezpečnostní zařízení. Protože během čtyřměsíčního lockdownu firma neměla zakázky, vytvořil a doladil svůj zlepšovák.
První prototyp otestoval na sousedech, musel vyřešit problém s denním světlem, které „mačkalo“ tlačítka po svém, takže cestující jel úplně jinam, než chtěl. Podařilo se, panely kromě domu, kde bydlí, nainstalovala firma v dalších 15 budovách po Indii. O její výrobek se začali zajímat také v Kuvajtu, Spojených arabských emirátech a Brazílii. Ahir předpokládá, že by do konce roku mohl prodat dalších 1500 kusů.
Bezdotykové ovládání ale neřeší druhý problém spojený v době pandemie s výtahy – to, že jsou tu lidé v uzavřeném prostoru blízko u sebe. Lékaři ale uklidňují, že pravděpodobnost nákazy je v tomto případě nízká, protože člověk stráví v kabině jen velmi málo času.