Sice už ví, kterým nenápadným tlačítkem zavřít dveře ve velké zasedací místnosti v sídle PPF, ale některým byznysům z portfolia se bude muset ještě dostat pod kůži. I proto je velice opatrný, když mluví například o tom, jaké velké příležitosti skýtají telekomunikace.

Řeč není pochopitelně o nikom jiném než o Jiřím Šmejcovi, dlouholetém byznysovém parťákovi Petra Kellnera a novém šéfovi skupiny PPF, který má před sebou nejeden těžký úkol.

„Celý život jsem byl zvyklý investovat své peníze či peníze partnera, který měl dlouhodobou zkušenost v byznysu. A jestliže budu dnes investovat peníze rodiny Kellnerových, kteří dlouhodobě v byznysu nejsou, klade to na mě mnohem větší zodpovědnost,“ reagoval Jiří Šmejc na otázku, co považuje aktuálně za největší osobní výzvu.

Na úrovni skupiny je to pak pro jejího nového šéfa etablování se na Západě, zejména v západní Evropě, kde PPF historicky žádné velké investice neměla. A velká v jeho chápání znamená miliarda eur a výš. Nejen o to se Jiří Šmejc podělil při úterním setkání s novináři.

V krátkodobém horizontu však leží na stole výzva jiná a tou je opuštění Ruska. Jiří Šmejc potvrdil, že PPF je připravena veškerá aktiva prodat. To se však může protáhnout. „Pokud chcete prodat aktiva, musí existovat kupec,“ prohodil s úsměvem.

Zároveň přiznal, že dostat peníze z Ruska je extrémně komplikované. Transakci spojenou s prodejem první části ruské Home Credit and Finance Bank vypořádali za hranicemi a peníze již mají na účtě.

Otazníky visí dlouhodobě samozřejmě i nad Čínou, kde se v posledních letech trh se spotřebitelským financováním dramaticky ochladil – a kde PPF řeší, jak pro změnu naložit s tamním Home Creditem.

„Snažíme se tam najít strategického partnera, který získá majoritu a postupně celou firmu ovládne, protože si myslíme, že v současných podmínkách se bez partnera v Číně fungovat nedá,“ řekl rezolutně Šmejc.

Vydání Forbesu American Dream!

V Rusku a Číně byla PPF každopádně přítomna brzy a tehdy šlo o nerozvinuté či méně rozvinuté trhy s velkým potenciálem.

Co má být její výhoda na Západě, kde má být podle Šmejce budoucí těžiště investic PPF, avšak kde je kapitálu přehršel?

„Troufám si tvrdit, že jsme schopni pracovat více, než se pracuje v západní Evropě. A to myslím, že není nepodstatný rozdíl,“ domnívá se Šmejc.

„Vidím, že naši lidé, kteří se vytrénovali na asijských trzích, jsou efektivní v jakémkoli byznysu, kam je nasadíme. Když jsme si v Číně konkurovali s někým, jako je Alibaba, tak tam platilo, že tři měsíce neinovujete a jste mrtev. Když na Západě tři měsíce neinovujete, tak to ani nepoznáte,“ řekl Jiří Šmejc.

Nutnost otočit kormidlem směrem na Západ si už ostatně podle Šmejce uvědomoval i Kellner. „Naše vize je hodně podobná. Možná se mírně liší v tom, že já mám větší ochotu spojit se s dalšími investory, než měl on. V tomto ohledu byl více solitérní hráč,“ zavzpomínal na zesnulého parťáka.

Konkrétní investiční strategii zatím nemá, jasněji bude mít v září. „Léto budu trávit tím, abych co nejvíce pochopil jednotlivé byznysy skupiny,“ řekl Šmejc a zároveň zdůraznil, že chce skupině zachovat dravost a rozhodně nepřišel dělat manažera-udržovatele. „Nejvíce mě baví budovat firmy… To je asi důvod, proč ještě dnes pracuju.“

Pro přijetí nové role v PPF měl pak dvě podmínky. „První věcí bylo, abych do byznysu nepřicházel jen jako manažer, ale jako partner. Zadruhé mi pak šlo o to, abych měl od rodiny silný mandát. Za jiných okolností bych do toho jít nemohl,“ přiznal třináctý nejbohatší Čech.

S poradním výborem, kde je Šmejcův předchůdce Ladislav Bartoníček, ale i Daniel Křetínský, se scházejí jednou za měsíc. K výraznějšímu zapojení Křetínského, o němž se na trhu spekuluje, ale podle Šmejce nedochází.